Lääkärinlausunto aselupaa varten terveysasemalta

Hain tuossa syksyllä 2023 aselupaa ja poliisi halusi myös lääkärin lausunnon sopivuudestani aseluvan haltijaksi. Otin sitten yhteyttä terveysasemaan ja tuolloin hoitaja lupasi selvittää asiaa. Asiaa selvitettiinkin sitten ylilääkärin lausunnolla, joka oli se, että tällaisia todistuksia ei terveysasemalta saa. Tuon puhelun jälkeen minulla tuli tunne, että meniköhän nyt ihan oikein tämä linjaus. Otin sitten uudelleen yhteyttä terveyskeskukseen ja siellä ei otettu kuuleviin korviin vetoamuksiani ampuma-aseasetukseen ja terveydenhuoltolakiin.

Lähetin sitten sähköpostiviestin Valviralle ja kopioksi Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kirjaamon, jossa kyseenalaistin kyseisen ylilääkärin lausunnon laillisuuden. Vetosin terveydenhuoltolain kohtaan:

"Hyvinvointialue on velvollinen huolehtimaan siitä, että sen asukas tai terveyskeskuksen potilas saa terveydentilaansa koskevan todistuksen tai lausunnon silloin, kun todistuksen tai lausunnon tarve perustuu lakiin, taikka on asukkaan tai potilaan hoidon, toimeentulon, opiskelun tai muun vastaavan syyn kannalta välttämätöntä."

Ja ampuma-aseasetuksen kohtaan:

"Aselupaa haetaan kirjallisesti. Hakemuksessa on mainittava:

1) hakijan nimi, ammatti, osoite ja henkilötunnus tai yritys- ja yhteisötunnus;

2) hakemuksen peruste;

3) hankittavan ampuma-aseen tyyppi, toimintatapa, kaliiperi sekä tiedossa oleva sarja- tai tunnistenumero, tehtaan merkki ja malli tai mallinumero;

4) muunnettavan ampuma-aseen tyyppi, toimintatapa, kaliiperi sekä tiedossa oleva sarja- tai tunnistenumero, tehtaan merkki ja malli tai mallinumero sekä hallussapitoon oikeuttavan luvan numero ja antaja;

5) hankittavan tehokkaan ilma-aseen piipun pienin sisähalkaisija sekä tiedossa oleva sarja- tai tunnistenumero, tehtaan merkki ja malli tai mallinumero;

6) muunnettavan aseen osan laji ja tiedossa oleva sarja- tai tunnistenumero sekä hallussapitoon oikeuttavan luvan numero ja antaja;

7) valmistettavan tai muuntamalla valmistuvan ampuma-aseen tyyppi, toimintatapa ja kaliiperi;

8) valmistettavan tehokkaan ilma-aseen piipun pienin sisähalkaisija;

9) valmistettavan tai muuntamalla valmistuvan aseen osan laji ja piipun tai putken kaliiperi sekä maininta siitä, onko aseen osa tarkoitus liittää pysyvästi aseeseen;

10) hankittavan aseen osan laji, piipun tai putken kaliiperi sekä tiedossa oleva sarja- tai tunnistenumero, tehtaan merkki ja malli tai mallinumero;

11) yhteisön tai säätiön asevastaavan nimi;

12) hankittavan, muunnettavan tai valmistettavan ampuma-aseen tai aseen osan sekä ampuma-aseessa käytettäviksi tarkoitettujen patruunoiden ja erityisen vaarallisten ammusten aiottu säilytystapa ja -paikka.

Yksityistä valmistamista tai muuntamista koskevaan hakemukseen on liitettävä selvitys hakijan kyvystä valmistaa tai muuntaa hakemuksen kohteena oleva esine.

Yhteisön ja säätiön on liitettävä hakemukseen yhtiöjärjestys, säännöt tai muu kirjallinen selvitys toiminnan tarkoituksesta.

Jos lupaviranomainen on Poliisihallitus, se voi pyytää lupahakemuksesta poliisin lausunnon. Lupaviranomainen voi vaatia hakijaa esittämään muitakin luvan antamisen edellytysten arvioimiseksi tarpeellisia selvityksiä."

Tämän viestin jälkeen minulle soitettiin pian Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueelta ja siellä todettiin, että lähiterveysasemani ylilääkäri on tehnyt lainvastaisen päätöksen kohdallani.

Pian sain ajan lääkärille ja todistuksen toimitettavaksi poliisille.

Tämä tiedoksi myös muille aseluvan hakijoille. Julkinen terveydenhuolto selkeästi patistaa asiakkaita yksityiselle puolelle väärin perustein.

Toivottavasti tämä auttaa lääkärintodistuksem saamista.

8

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lääkäri ei halua kantaa vastuuta sinun aseen käytöstä. Olisin tehnyt samoin.
      En usko että sinulla on hyväksyttävää syytä aseeseen

    • Anonyymi

      Itselläni heräsi lähinnä kysymys että miksihän se poliisi sitä lääkärinlausuntoa oikein halusi?

      En ole kuullut että keneltäkään olisi lääkäri lausuntoa pyydetty aseen hankintalupaa/aselupaa varten? Oudolta kuulostaa?

      • Anonyymi

        Lääkärin lausuntoa on alettu vaatimaan entistä useammin, oikeastaan vaatimukset lisääntyivät sen jälkeen kun "psykologiset testit" lakkautettiin.
        Etuja viranomaisille :
        Aselupa tulee entistä kalliimmaksi hakijalle.
        Vaivan määrä lisääntyy, varsinkin syrjäseuduilla, yksityiset lääkärit/lääkäriasemat ovat kaupungeissa, "julkiselta" lääkäriltä voi saada lausunnon, kun tarpeeksi monelta kysyy.
        Vaikka vain 1/100 lausunnosta olisi kielteinen, on sekin viranomaisille plussaa.
        Tässä vain joitain "etuja" mainitsin.
        PS. Etpä varmaan uskoisi mistä kaikista sairauksista/vammoista/puutteista tulee lausunto : "Katson ettei kyseinen henkilö..."
        Se ettet sinä ole kuullut keneltäkään asiasta ei ole mitenkään yllätys.


    • Anonyymi

      Mielenkiinnosta kysyn että oliko se lääkärintodistuksesi aseluvan kannalta myönteinen vai kielteinen?

    • Anonyymi

      Aseluvan hankinta ei ole mikään lakisääteinen velvollisuus joka yhteiskunnan pitäisi maksaa.
      Sensijaan aseluvan hakijan psykiatrinen hoito kyllä kuuluu yhteiskunnan maksettavaksi.

      • Anonyymi

        Yhteiskunta ei todellakaan maksa aselupia, vaan luvan hakija. Luvan hinta on nyt 2024 113 e ja siihen päälle tulee nämä lääkärintodistukset, jotka käytännössä ja "oikeassaelämässä" joutuu hakemaan yksityiseltä sektorilta, vielä lisäksi tulee kustannuksia liikkumisesta poliisiasemalle vähintään kahdesti, eikä kaikilla se "Pörriäislehtipuupuolustusrakennelma" ole ihan naapurissa.
        Oletko nyt ihan varma, että aseluvan hakijat ovat psykiatrisen hoidon tarpeessa, entäpä he joilla on jo aseluvat olemassa, entäpä he joille ase kuuluu normaaleihin työvarusteisiin (rajavartijat, poliisit,..), kaikki nämä psykiatrisen hoidon tarpeessa ?


    • Anonyymi

      Kuulostaa nykyajalta, kun kaikki aseasiat pyritään kriminalisoimaan.

      • Anonyymi

        Eiköhän näitä paukuttajia ole yliäyräiden!?aseet pois koko mailmasta!1 elämä kaikilla


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6538
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6483
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6256
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      355
      4055
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2389
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      34
      1846
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      134
      1482
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1414
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1192
    Aihe