ILP kiinteästä pistotulpalle?

Anonyymi-ap

Alkuperäinen ILP asennus/syöttö on tehty kiinteästi laittamalla nollattu pistorasia jossa myös vapaana "maadoitettuja" pistokepaikkoja 2 kpl. Sisäyksikön vierelle asennettuna erillinen turvakytkin (ulkoyksikkö saanee syöttönsä sisäyksikön kautta).

Tarve olisi poistaa tämä kiinteä kytkentä rasian sisältä ja muuttaa pistotulpaksi jotta väliin saa edellen esim energian mittauksen ja ohjauksia älypistorasialla, kysymys kuuluu miten tämä kannattaisi tehdä?

a) Jos yksinkertaisesti vain jättää rasian nollauksen ennalleen ja irrottaa syötön pistotulpalle vapaaseen pistokkeeseen (turvakytkin jää ennalleen)?

b) Pitääkö olla huolissaan kummin päin pistoke tällöin on "maadoitetussa" rasiassa?

c) Pitääkö olla huolissaan tällöin onko 4 metriä välimatkaa muihin maadoittamattomiin rasioihin?

d) Pitäisikö nollattu "maadoitettu" pistorasia vaihtaa vikavirtasuojatuksi maadoitetuksi rasiaksi (vastaavalla tavalla nollattuna kytkien)?

Ja kyllä, aion olla yhteydessä sähköalan asiantuntijaan vaikka täällä kysynkin :)

Lyhyet ja selkeät kommentit vain asiantuntevilta ihmisiltä kiitos!

4

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaan lyhyesti, että ei kannatta toteuttaa suunnitelmaasi ja siitä ei ole sinulle oikeastaan mitään iloa.

      Minä laitoin omaan ILP energiamittarin väliin ja hetken sitä seurailin. Ei antanut mitään lisäarvoa ja seurailu lakkasia parissa kuukaudessa. Kuitenkin pidät ILP päällä niin paljon kuin tarvitsee, joten ei se kulutustieto tuo mitään lisäarvoa siihen.

      Sitten se älypistorasia siihen väliin. Ei hyvä juttu. ILP ei tykkää kylmäkäynnistyksistä pakkasilla. Noin 100€ myydään "älykkäitä" kaukosäätimiä ILP:lle. Toimii siten, että se laitetaan johonki PR-josta kaukosäätöyhteys (IR valo) sisäyksikölle. Sitten tämä älykäs kaukosäädin liitetään nettiin ja pystyt sitä etänä hallitsemaan puhelimella tai asettamaan siihen haluamisiasi automaatioita.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍑 ­N­­­y­­­m­­­f­­o­­­m­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18275896

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ei ILPiä pidä mennä ohjaamaan katkomalla sen sähkönsyöttöä.

    • Anonyymi

      Jos haluut mitata kulutusta mittaa pumpun virtaa pihtimittarillase on 5 A kun pumppu käy muulloin puoli ampeeria.
      Aiitä boit laskea kulutuksen ilman kytkentöjä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      82
      10015
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      130
      7751
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      55
      4139
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4030
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4005
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      60
      3092
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3077
    Aihe