Hiusmuotoilija

Suomalaisen julkkiskerman coolein sana on hiusmuotoilija. Vain boomerit käy kampaajalla tai parturissa. Samaa hommaa tekevät mutta hiusmuotoilija kuullostaa coolilta ja sille saa maksaa enemmän. Eihän se bilettäjälle käy että uusin miesystävä olisi "pelkkä" kampaaja, hiusmuotoilija sen olla pitää. Terveisin boomeri
9420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No se on jokaisen vapaa valinta miten sanovat. Mutta silloin naiset kertovat että kävivät parturissa ottamassa permanenttiin niin se kuulostaa kummalta , siis parturi on se joka,leikkaa miehiltä hiukset .eivätkä ole mitään permanenttiin tekijöitä
Kampaaja se tekee permanenttia sun muut hiusten hoitoon liittyvät asiat .
Mutta jos sinä nyt haluat käyttää sanaa hiusmuotoilija niin siitä vaan, kukaan ei estä .

Äänestä
  • Minäkin rupesin parturin hommiin.
    Liikkeen ulkopuolella isoon ikkunaan tein hienon mainoksen:
    "Päitä ajetaan ja tukkia leikataan!"

    Äänestä

  • Moni kampaaja on myös parturi.

    Äänestä

No jo on pikkusielulla päivittelemisen aihe !
Eläkeläinen luulee, että "hiusmutoilija" on "coolein" sana.

Sehän on vanha sana, jota alettiin käyttää jo ainakin
kolmisenkymmentä vuotta sitten.

Itsekin kävin vuosikausia hiusmuotoilijalla.
Hiusmuotoilija on luovempi työssään
kuin mielikuvitukseton tusinatukan leikkaaja.
Kampaajia kummatkin.

Äänestä
  • Vanha sana, joka otettu uusiokäyttöön. Uusi miesystävä on hiusmuotoilija. Hienompaa esitellä tällä tittelillä.

    Äänestä

Kävin parturissa ja pyysin josko voisi leikata joka seitsemännen hiuksen johon likka tokaisi siistivänsä kulmakarvat kun ovat kuin harakan pesät karvat sikin sokin.

Äänestä

Muistan lapsuuteni koulutien varrella olleen talon, jonka oven yläpuolella luki ParturiKampaamo.
Hiusmuotoilija ei sitten ehkä parturoi lainkaan, vaan muotoilee vain hiuksia.

Äänestä
  • hiustenleikkaus , > siis parturi .

    lähes kaikki käy säännöllisesti , leikkauttamassa hiuksensa , ei kuitenkaan jokaisella kerralla
    uudenlaista muotoilua , vaan useimmat pitää saman mallin pitkäänkin , elikkä ,hiuksia lyhennetään , > leikataan.
    eri asia sitten , jos tahtoo UUDEN MUOTOILUN.

    Äänestä

😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

😍 ­­­V­­­i­­t­t­­­u­­ ­­­t­­ä­­­m­­ä­­ ­­­k­­­u­­­u­m­­a­­­ ­­­n­­a­­­r­­t­­t­­u­­ -> https://siz.la/hotcat21

🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomalaisen julkkiskerman coolein sana on hiusmuotoilija. Vain boomerit käy kampaajalla tai parturissa. Samaa hommaa tekevät mutta hiusmuotoilija kuullostaa coolilta ja sille saa maksaa enemmän. Eihän se bilettäjälle käy että uusin miesystävä olisi "pelkkä" kampaaja, hiusmuotoilija sen olla pitää. Terveisin boomeri

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu