Danfoss ECL Comfort 300

Anonyymi-ap

Kaukolämminvaihtimessa Danfoss ECL Comfort 300 ohjausyksikkö.
Toimii muuten kuten pitääkin, mutta näyttö ei reagoi nappinen painalluksiin ja ei anna muuttaa asetuksia tai siirtyä valikoissa.
Nappeja painettaessa näytön valaistus syttyy, joten vika tuskin on niissä.
Jos ohjausyksiköstä käyttää virrat pois, toimii napit ja näyttö hetken (max. muutaman sekunnin) ja tämän jälkeen näyttö "jäätyy".
Ikää laitteella on 13 vuotta ja muuten toimii ihan ok. Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa ja miten tuon saisi ehkä korjattua?

2

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla samaa ongelmaa ilmennyt. Löytyikö korjausta?

    • Anonyymi

      Täällä Danfoss PKL-212-L1 ja aivan sama tarina.

      Olen tullut siihen tulokseen, että lämmönvaihdin ei tajua, että kortti on paikoillaan. Yritin sitten kortin sirupintaa pyyhekumilla hinkata ja samoin nastoja mihinkä siru on yhteydessä. Ei kuitenkaan mitään toivottavaa tulosta tuottanut.

      Kun laitteen laittaa päälle, niin nappulat toimivat hetken, mutta ilmeisesti laite lukee jotain asetuksia ja kun huomaan kortin puuttuvan, niin menee jumiin. Näin olen päätellyt, mutta voin olla myös totaalisen väärässä.

      Jos jollakin on ratkaisua, tai vinkkejä tahoon, joka voisi auttaa, niin olisin kiitollinen. Laitteen asentanut taho ilmoitti, että heillä ei ole varaosia ja ainoa apua on koko laitteen vaihto, jota en tule tekemään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1610
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      76
      1251
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      175
      1180
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      54
      935
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      901
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      888
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      878
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      823
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      812
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      789
    Aihe