VTT toteutti kattavan testikampanjan tämän tuotteen soveltuvuudesta ja mitään teknisiä esteitä ei havaittu. Tämä pitäisi poikkeuspäätöksellä voida hyväksyä Suomessa kansallliseen myyntiin ja käyttöön EU:n byrokratiasta ja linjauksista huolimatta. Adblue jäätyminen aiheuttaa valtavat kulut yksityisautoilijoille ja ammattiliikenteelle vuosittain ja kaikki tämä heikentää kansalaisten ostovoimaa. Kotimainen tuote kauppoihin pikavauhtia. Kansalaisaloite vireille!
https://www.kemira.com/fi/konserni/media/uutishuone/uutiset/kemira-ja-terra-environmental-technologies-inc-solmivat-lisenssisopimuksen-kemiran-denoxiumista/
Pakkasenkestävä (-30C) Adbluen korvike myyntiin. Kemira Denoxium.
46
26923
Vastaukset
- AnonyymiPainetta Suomen meppeihin - AnonyymiNyt mepit jäki käteen mepit, aine Denoxium tehdään Suomessa niin pitää myös saada käyttää täällä. Jos on käyttökielto pitää olla valmistuskielto. Nopeasti aine käyttöön ja myyntiin Suomessa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt mepit jäki käteen mepit, aine Denoxium tehdään Suomessa niin pitää myös saada käyttää täällä. Jos on käyttökielto pitää olla valmistuskielto. Nopeasti aine käyttöön ja myyntiin Suomessa. pystyiskö kyseistä ainetta tilaamaan suoraan Norjasta? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt mepit jäki käteen mepit, aine Denoxium tehdään Suomessa niin pitää myös saada käyttää täällä. Jos on käyttökielto pitää olla valmistuskielto. Nopeasti aine käyttöön ja myyntiin Suomessa. On tää oikein järjen jättiläisten maa, tulee mieleen aikoinaan suomalaiset keksivät lisäjarruvalot mutta niitä ei saanut täällä käyttää, muualla kyllä vuosia myöhemmin lupa myönnettiin Suomessakin. 
 
- AnonyymiKoneviestissä artikkeli aiheesta 16.2.2024 
 https://www.koneviesti.fi/paakirjoitus/9e3ee329-9c78-4734-a7f8-467c6f8737f8
- AnonyymiMiksi Suomen e-parlamitkot hyväksyy asian josta eivät tiedä mitä se Suomessa aiheuttaa ? Norjassa Adblue on hoidettu hienosti, se kestää -30 astetta ja kyseistä ainetta hallitus meillä ei anna myyntiin. Kaikilla auto merkeillä on valtava ongelma 
 Suomessa, koska tyhmä hallitus ei asiaa ymmärrä tai kokoomus.. Kansalaisaloite on ehkä jo aloitettu . Itselläni uusi väh.ajettu Mersu vei korjaamolle 3200 € vuodessa
 yksistään Adblue ongelmista. Valtava ongelma,koska raskas kuljetus on kertonut,
 ettei -11 adblue kestä kuin ehkä Helsingissä, ei kauempana.- AnonyymiKäsittämätöntä tohelointia. Tehty päätös asiasta mitään tietämättä. 
- AnonyymiMinkä merkkistä tämä aine on? 
- AnonyymiNorjassa oleva ad blue kestää saman - 11 astetta niinkuin Suomessakin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Norjassa oleva ad blue kestää saman - 11 astetta niinkuin Suomessakin. Joo mutta se Norjassa käytetty pakkasenkestävä onkin eri merkkinen, mutta soveltuu samaan tarkoitukseen kuin ADblue. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Joo mutta se Norjassa käytetty pakkasenkestävä onkin eri merkkinen, mutta soveltuu samaan tarkoitukseen kuin ADblue. Laitappa linkkiä norjan puotiin josta sitä saa…😂 
- AnonyymiViherpiiperrys tulee todella kalliiksi meille suomalaisille. 
 
- AnonyymiKansalaisaloite on liian hidas toimenpide, aloittamisesta lain voimaantuloon kestää useamman vuoden. Suora vaikuttaminen liikenneviranomaisiin toimii nopeammin. 
- AnonyymiKirveellä olisi taas töitä?⚒️ 
- AnonyymiMistä tätä ainetta voi tilata? Just meni reilut 3000 eur pakkasessa haljenneen ureatankin vaihtoon. MB E 220 d ajettu 74 000 km. - AnonyymiOnko tuo nyt niin, ettei sitä saa Suomesta, koska EU ei hyväksynyt myyntiä... 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Onko tuo nyt niin, ettei sitä saa Suomesta, koska EU ei hyväksynyt myyntiä... Käytännössä kyllä, koska AdBlue on VDA:n eli Saksan autoteollisuusliiton lisensioima tuotemerkki. Ajoneuvot on kehitetty täyttämään EU:n komission asettamat päästövaatimukset vain tuolla litkulla ja VDA sitten myy lisenssejä halukkaille kemianteollisuuden yrityksille ja muille, jotka tuota haluavat valmistaa. Saksan autoteollisuus on nähtävästi ajanut tuon tuotteen valinnan läpi omien etujensa vuoksi ja pohjoisen pienen markkinaosuuden vuoksi kylmiä oloja ei ole tarvinnut huomioida riittävästi. Rikkoutumisethan kasvattavat autoteollisuuden jälkimarkkinaa, joten ei tuohon varmasti siksi haluta puuttuakaan sieltä suunnasta. Denoxium on kehitetty adbluen kanssa samoihin aikoihin, mutta nähtävästi VDA (ja Saksan valtio) ei ole halunnut, että tuollaisen massatuotteen lisenssi olisi pienen pohjoisen maan pienellä yrityksellä hallussa. Raha ratkaisee. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Käytännössä kyllä, koska AdBlue on VDA:n eli Saksan autoteollisuusliiton lisensioima tuotemerkki. Ajoneuvot on kehitetty täyttämään EU:n komission asettamat päästövaatimukset vain tuolla litkulla ja VDA sitten myy lisenssejä halukkaille kemianteollisuuden yrityksille ja muille, jotka tuota haluavat valmistaa. Saksan autoteollisuus on nähtävästi ajanut tuon tuotteen valinnan läpi omien etujensa vuoksi ja pohjoisen pienen markkinaosuuden vuoksi kylmiä oloja ei ole tarvinnut huomioida riittävästi. Rikkoutumisethan kasvattavat autoteollisuuden jälkimarkkinaa, joten ei tuohon varmasti siksi haluta puuttuakaan sieltä suunnasta. Denoxium on kehitetty adbluen kanssa samoihin aikoihin, mutta nähtävästi VDA (ja Saksan valtio) ei ole halunnut, että tuollaisen massatuotteen lisenssi olisi pienen pohjoisen maan pienellä yrityksellä hallussa. Raha ratkaisee. Hah hah, kyllä on diisselillä hyvä ajaa! 
 
- AnonyymiMistä tuota norjalaista Adblueta voi tilata - AnonyymiSeuraan 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Seuraan Eihän denokxium ole laitonta,koska sitä Suomessa valmistetaan. Tilaamalla kotiovelle. Niinkuin mitä muuta ammeriikoista 
 
- AnonyymiOnko kukaan hakenut Norjasta ja onko Denoxium siellä saman nimistä. 
- AnonyymiKestääkö laitteet tuollaista litkua vai syöpyykö paskaksi?🫣 
- AnonyymiAmerikkalaiset, Kanadalaiset ja Norjalaiset käyttävät tätä Denoxium urea ainetta ,kyllä laitteet tätä kestää. Kyseinen ainehan ruiskutetaan pakokaasun sekaan ennen hiukkas suodatinta, ei siis moottoriin. Kyse on vain EU:n jääräpäisyydestä ja meidän tyhmyydestä jos emme saa asiaan ratkaisua. Toivotaan kansalaisaloitetta nopeasti asian tiimoilta. - Anonyymi"Denoxium on täysin yhteensopiva urealiuosten kanssa. Tämän vuoksi auton moottorin säätöjä ei tarvitse muuttaa eri tuotteiden mukaan ja molempien tuotteiden levitykseen voidaan käyttää samoja jakelujärjestelmiä." 
 https://www.kemira.com/fi/konserni/media/uutishuone/uutiset/kemira-ja-terra-environmental-technologies-inc-solmivat-lisenssisopimuksen-kemiran-denoxiumista/
 
- AnonyymiKokomus tulee hoitamaan tämän kuntoon! Onneksi vihreät ei pääse enään päättämään asioista ja aiheuttamaan suhteetoman kovia korjauskustannuksia autoilijoille. 
- AnonyymiNiin kukaan ei tähän vastannut mistä tätä ainetta voi tilata? Ja jos ei voi tilata niin laittakaa vinkkiä norjan paikoista mistä voi käydä ostamassa. Varmaan pohjoisessa tuota käytetään jo ja haetaan Norjasta. - AnonyymiMistä saa ostettua Norjasta? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mistä saa ostettua Norjasta? Useat keskustelijat ovat kertoneet tankanneensa Denoxiumia Norjassa, esimerkiksi Tana Bru-alueella lähellä Suomen rajaa 2. 
 Tuotetta ei kuitenkaan ole yleisesti saatavilla verkkokaupoissa, ja sen saatavuus Norjassakin voi olla rajattua tai paikallista.
 
- AnonyymiKertokkaa nyt joku mistä tätä saa! - Anonyymijos on joku hyvä kaveri joka vois ostaa sieltä sitä ja tuoda ei saa tilaamalla sitä suomeen 
 
- AnonyymiHallituksemme on saamattomia vätyksiä täynnä . Oman eduntavoittelijoita . Nämä urea ongelmat aiheuttavat monelle ongelmia . Miksei sitä pakkasen kestävempää ureaa saada myyntiin suomeen ? . Kanadassa ja Amerikassa kylmissä olosuhteissa ei def ongelmia ajoneuvoissa urean takia . Ei enää vätys hallituksia suomeen . 
- AnonyymiVoikos nyt joku tähän kertoa mistä sitä denoxiumia saa?? 
 Löytyykö Norjasta huoltoasemilta esim?
 Ja jos joku hakenut niin voisi laittaa kanisterista kuvan tänne!- AnonyymiEi taida saada Norjastakaan sellaista ainetta ADPlue vastaavaa ureaa,hallitus on yksi mätäoaise,leikitään yksityisyrittäjien elinkeinolla,mielestäni tällainen asia ei vaadi muuta kuin tahdonlujuutta ja asia kuntoon,en ihmettele että diesel autoilijat tekee ohituksia AD-järjestelmässä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei taida saada Norjastakaan sellaista ainetta ADPlue vastaavaa ureaa,hallitus on yksi mätäoaise,leikitään yksityisyrittäjien elinkeinolla,mielestäni tällainen asia ei vaadi muuta kuin tahdonlujuutta ja asia kuntoon,en ihmettele että diesel autoilijat tekee ohituksia AD-järjestelmässä. Se ole ku tehdä, netistä löytyy patentit ja ohjeet. Ammoniumformiaatin hankkiminen toki oma taiteenlajinsa. Syksystä alkaen 3:ssa autossa Denoxium toiminut hyvin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Se ole ku tehdä, netistä löytyy patentit ja ohjeet. Ammoniumformiaatin hankkiminen toki oma taiteenlajinsa. Syksystä alkaen 3:ssa autossa Denoxium toiminut hyvin. Niin saiko tätä mistään Norjasta ostaa? 
- AnonyymiMistä pakkasenkestävää AdBluea voisi saada? 
 1. Norjasta hakemalla
 Useat keskustelijat ovat kertoneet tankanneensa Denoxiumia Norjassa, esimerkiksi Tana Bru-alueella lähellä Suomen rajaa 2.
 Tuotetta ei kuitenkaan ole yleisesti saatavilla verkkokaupoissa, ja sen saatavuus Norjassakin voi olla rajattua tai paikallista.
 2. Suomessa valmistettuna, mutta ei myynnissä
 Denoxium valmistetaan Suomessa, mutta sen myynti ja käyttö EU-alueella on rajoitettua, koska se ei ole virallisesti hyväksytty AdBlue-tuotteeksi EU:n säädösten mukaan 3.
 VTT on testannut tuotteen, eikä teknisiä esteitä sen käytölle ole havaittu 3.
 3. Kansalaisaloitteet ja poliittinen paine
 On esitetty toiveita, että Denoxium saataisiin hyväksyttyä kansallisesti käyttöön Suomessa, mutta toistaiseksi se ei ole edennyt virallisesti myyntiin 3.
 Vaihtoehdot sinulle
 Jos olet valmis hakemaan Norjasta, Tana Bru tai muut pohjoisen tankkauspisteet voivat olla vaihtoehto. Kannattaa varmistaa etukäteen saatavuus.
 Jos haluat vaikuttaa asiaan Suomessa, voit seurata tai tukea kansalaisaloitteita, jotka pyrkivät saamaan Denoxiumin käyttöön EU-alueella.
 Väliaikaisesti, voit suojata tavallista AdBluea pakkaselta säilyttämällä sitä lämpimässä ja käyttämällä lämpöeristettyjä säiliöitä.
 Haluatko, että etsin sinulle lähimmät mahdolliset paikat Norjan puolelta, mistä Denoxiumia voisi saada? Tai vaihtoehtoisesti suomalaisia toimijoita, jotka voisivat auttaa asiassa?
 1
 Favicon type
 AdBlue Norjasta: Oikea Valinta Pakkasessa – Ammattilaisen Opas
 traktori.info
 You said:
 suomalaisia toimijoita kiitos
 Copilot said:
 Copilot
 Suomessa pakkasenkestävän AdBluen eli Denoxiumin tilanne on valitettavasti edelleen jumissa EU-sääntelyn vuoksi, vaikka tuote kehitettiin ja testattiin Suomessa Kemiran toimesta ja VTT:n testien mukaan se toimii erinomaisesti 1.
 
- AnonyymiEhottomasti suomeen myyntiin. 
 Minunkin volvo herjaa adblusta ja kiteytynythän se on, mutta onneksi autoliikkeen takuu korvaa (tälläkertaa)
 Voi sitä onnen päivää, kun tulee myyntiin.
- AnonyymiTuntuu että kukaan ei tiedä mistä saa ja kuitenkin sitä valmistetaan. Minusta outoa,ennemmin tuhotaan autoja,tämäkö on sitä ympäristönsuojelua? 
- AnonyymiEipä esson baarilaiset tiedä miten järjestelmä edes toimii. 
 Pakkanen ei hajoita ad-blue järjestelmiä. Järjestelmä pitää sisällään lämmittimimet ja putkistot tyhjennetään kun moottori sammutetaan.
 Pakkasessa järjestelmän ei tarvitse toimia heti. Sille on annettu ihan päästö asetuksissa aikaa lämmittää paikat kuntoon.
 Se miksi muuta kuin ad-blueta ei voi käyttää on myös ihan järkevä. Järjestelmä on suunniteltu tietyt ominaisuudet omaavalle litkulle. Tällä suojellaan SCR katalysaattoria ja kaikkia ad-blue osia. Sekä saavutetaan tavoiteltu nox päästötaso.
 Uusi aine vaatii uudet testit ja uuden ruiskutus ohjelman.
 Vakioidulla aineella siis saavutetaan ruiskutusmäärällä 1 ml tietty ja etukäteen laskettu nox tason lasku. Jos näin ei tapahdu järjestelmä pitää ad-blue liuosta viallisena.- AnonyymiLuuletko sinä pässi että ne putkistot tyhjenee ihan joka tippaa myöten aina sammuttaessa? Ei, vaan aina sinne jää jäämiä ja sitten kristallisoituu ja aiheuttaa ongelmia. 
 
- AnonyymiAsia etenee. Tämä vaikuttaa lupaavalta! 
 https://kemion.fi/kemion-mukana-kehittamassa-ratkaisua-talviseen-ongelmaan/
- AnonyymiKyllä täytyy ihmetellä ,miten täällä maksatetaan autoilijoita tyhjänpäisestä asiasta,tätä on jauhettu kohta kymmenenvuotta,eikä saada mitään aikaan,olen sitä mieltä että äkäseen myyntiin -30 ADplue ,jota valmistetaan Suomessa. Toimikaa... - AnonyymiNäin juuri! 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Näin juuri! Kemira 
 Kemira kehitti Denoxiumin, joka kestää jopa –30 °C pakkasta.
 Tuote on täysin yhteensopiva nykyisten AdBlue-järjestelmien kanssa, eikä vaadi muutoksia moottorin säätöihin tai jakelujärjestelmiin 1.
 Kemira on kuitenkin myöntänyt lisenssin Denoxiumin valmistukseen ja myyntiin USA:ssa, Kanadassa ja Meksikossa Terra Environmental Technologies -yhtiölle 1.
 🏛️ EU-sääntely ja autonvalmistajat
 Denoxium ei ole hyväksytty EU:ssa, koska AdBlue on Saksan autoteollisuusliiton (VDA) lisensoima tuotenimi, ja autonvalmistajat hyväksyvät vain sen takuuehdoissaan 2.
 Tämä estää Denoxiumin myynnin Suomessa, vaikka se valmistetaan täällä.
 Kansanedustajat (mm. Markku Eestilä, Jaana Strandman ja Antti Kangas) ovat nostaneet asian esiin eduskunnassa ja EU:ssa, mutta toistaiseksi tulokset ovat olleet laihoja 2.
 📢 Mitä voit tehdä?
 Seuraa ja tue kansalaisaloitteita, jotka pyrkivät saamaan Denoxiumin käyttöön Suomessa.
 Ota yhteyttä Kemiraan ja kysy mahdollisuudesta ostaa tuotetta suoraan tai saada lisätietoa sen saatavuudesta.
 Kemiran uutishuone: kemira.com/fi
 Vaikuta poliittisesti esimerkiksi ottamalla yhteyttä omaan kansanedustajaan tai EU-edustajaan.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kemira 
 Kemira kehitti Denoxiumin, joka kestää jopa –30 °C pakkasta.
 Tuote on täysin yhteensopiva nykyisten AdBlue-järjestelmien kanssa, eikä vaadi muutoksia moottorin säätöihin tai jakelujärjestelmiin 1.
 Kemira on kuitenkin myöntänyt lisenssin Denoxiumin valmistukseen ja myyntiin USA:ssa, Kanadassa ja Meksikossa Terra Environmental Technologies -yhtiölle 1.
 🏛️ EU-sääntely ja autonvalmistajat
 Denoxium ei ole hyväksytty EU:ssa, koska AdBlue on Saksan autoteollisuusliiton (VDA) lisensoima tuotenimi, ja autonvalmistajat hyväksyvät vain sen takuuehdoissaan 2.
 Tämä estää Denoxiumin myynnin Suomessa, vaikka se valmistetaan täällä.
 Kansanedustajat (mm. Markku Eestilä, Jaana Strandman ja Antti Kangas) ovat nostaneet asian esiin eduskunnassa ja EU:ssa, mutta toistaiseksi tulokset ovat olleet laihoja 2.
 📢 Mitä voit tehdä?
 Seuraa ja tue kansalaisaloitteita, jotka pyrkivät saamaan Denoxiumin käyttöön Suomessa.
 Ota yhteyttä Kemiraan ja kysy mahdollisuudesta ostaa tuotetta suoraan tai saada lisätietoa sen saatavuudesta.
 Kemiran uutishuone: kemira.com/fi
 Vaikuta poliittisesti esimerkiksi ottamalla yhteyttä omaan kansanedustajaan tai EU-edustajaan.Eiköhän ole paras käyttää virallisia ainetta ja korjuuttaa adblue palikat takuuaikana valmistajan piikkiin, ja takuun loputtua alkaa käyttämään kestävämpää ainetta. Tuskin katsastuskaan tutkii, mitä siellä tankissa on. 
 
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727337
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845684
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut393816
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät153106
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112945
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962785
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422760
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132101
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161826
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2431703