Finnairin älytön lentoaikataulu

Silmäilin talvikauden 2024-25 Aurinkomatkoja Phuketiin ja huomasin, että Finnairin lentoaikataulu muuttuu aivan älyttömäksi.
Vuosia on ollut yön yli -lento, joka on sopivasti aamupäivällä perillä ja kotiin lähtö aamupäivällä, jolloin on sopivasti illaksi Helsingissä.
Nyt muuttuu niin, että lähtö Hki iltapäivällä, joka tarkoittaa noin klo 6 aamulla perillä. Kotiin lähtö aamulla klo 8 maissa, mikä tarkoittaa kentälle lähtöä aamuyöllä.
Jos on perillä Thaimaassa kukonlaulun aikaan aamulla, saa huoneen hotellissa vasta iltapäivällä.
Aurinkomatkat saa nyt lennellä ihan rauhassa ilman meitä.
8693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Finnair ei ole satsannut asiakaspalveluun sitten '80 luvun. Silloin kuunteli asiakasta ja oli kiva yhtiö lennellä.

Äänestä
  • Miellyttävä tarkkailla milloin Finnairin asiakaspalvelun "parannukset" vähentävät tuntuvasti matkustajien määrää. Finnair on heikentänyt palveluitansa viimeisen 3 vuoden aikana oikein urakalla. Itse olen tympiintynyt Finnairiin jo 15 vuotta takaperin. Nyt on taas se aika vuodesta kun kesälomamatka lentämällä on hakusessa. Finnair ei ole minulle vaihtoehto, muuten kuin korkeintaan syöttölentona, eikä silloinkaan AY-lipulla.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Miellyttävä tarkkailla milloin Finnairin asiakaspalvelun "parannukset" vähentävät tuntuvasti matkustajien määrää. Finnair on heikentänyt palveluitansa viimeisen 3 vuoden aikana oikein urakalla. Itse olen tympiintynyt Finnairiin jo 15 vuotta takaperin. Nyt on taas se aika vuodesta kun kesälomamatka lentämällä on hakusessa. Finnair ei ole minulle vaihtoehto, muuten kuin korkeintaan syöttölentona, eikä silloinkaan AY-lipulla.

    Isänmaalliset Pattayan rakkaat ovat vannoutuneita finskiläisiä, onhan bisneksessä tarjolla ilmaiset juomat ja syötävät ..... siis ilmaiset ..... jotka huomioitu lipun hinnassa.

    Niin ja Rakkaathan ei harrasta pomppulentoja vaan sen sijaan eestaas bussimatkailua.

    Äänestä

Joo, kyllä 2010 pitää yhden kituvan yhtiön ilmassa....

Äänestä

Asiakkaan palvelu parannettiin Bulgaariaan eli sitä ei enää ole. Jopa Aeroflottia ala-arvoisempaa toimintaa valtionyhtiöltä.

Toivottavasti puikkoihin saadaan sellainen johto, joka tekee liiketoiminnan ytimen haltuunoton.

Äänestä

Ennen lennettiin Venäjän yli, nyt ei.

Äänestä
  • Ei Venäjällä ja näillä älyttömillä aikatauluilla ole mitään tekemistä keskenään. Jouluna oli sukulaiset Phuketissa, ja aikataulu oli se vanha ja hyvä, eli illalla lähtö Helsingistä ja aamupäivällä perillä.

    Äänestä

Finnairin Phuketin lennot lähtee Helsingistä klo 16.35 ja on perillä 9.00 (+1) ja takas suomeen 10.45.
Eli tällä hetkellä 1 h aikaisemmin kuin viime talvena. Ei siis kauheesti ole muutosta aikatauluissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Silmäilin talvikauden 2024-25 Aurinkomatkoja Phuketiin ja huomasin, että Finnairin lentoaikataulu muuttuu aivan älyttömäksi.
Vuosia on ollut yön yli -lento, joka on sopivasti aamupäivällä perillä ja kotiin lähtö aamupäivällä, jolloin on sopivasti illaksi Helsingissä.
Nyt muuttuu niin, että lähtö Hki iltapäivällä, joka tarkoittaa noin klo 6 aamulla perillä. Kotiin lähtö aamulla klo 8 maissa, mikä tarkoittaa kentälle lähtöä aamuyöllä.
Jos on perillä Thaimaassa kukonlaulun aikaan aamulla, saa huoneen hotellissa vasta iltapäivällä.
Aurinkomatkat saa nyt lennellä ihan rauhassa ilman meitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu