edullisesti syksyllä

menossa

Osaakos kukaan kertoa miten voisi edullisesti tehdä viikon reissun Islantiin? Syksyllä tarkoitan syyskuun loppua viiva lokakuun loppua.
Majoituksessa olen valmis tinkimään, esim. teltta käy, vaan taitaapi jo olla leirintäalueet liian kylmiä??
Mitä kautta edullinen lento kannattaisi hommata jne. Joku sanoi että autonvuokraus olisi kallista. Onnistuuko bussilla pääsemään patikointi maisemiin???

4

1346

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jäämies

      islannissa on aina kylmää.toisin on mökillä saunassa.

    • Ice
    • Linthal

      Islantilaiset haluavat suojella maataan ja luontoaan massaturismilta pitämällä kaikki hinnat korkealla. Tämä pätee lentoihin (Icelandair ja SAS, onko muita?), hotelleihin, ruokaan, autoihin, jne. Toki sijainti ja ilmasto edesauttavat tässä. Korkeillakin hinnoilla turisteja ja tuloja riittää.

      Islantiin ei ole halpamatkoja - ilmeisesti syksyllä pääsee kesää halvemmalla. Tällöin on huomattava, että Islanti sijaitsee Rovaniemen-Kajaanin korkeudella eli lokakuiset päivät ovat huomattavan lyhyitä.

      Islannin retkeily sopii hyvin "reippaalle ja erähenkiselle" ruskamatkoista pitävälle: kesä on viileä, syksy vielä viileämpi, leirintäalueiden palvelut minimaaliset (nurmikon kaistale, vesihana, vessankoppi - jos sitäkään).

      Bussireitit kulkevat erämaiden eli lähinnä vuoristojen ja laavakenttien halki, joten bussilla pääsee takuulla lähelle luontoa. Epäilen, että vapaa telttailu on kiellettyä - ainakin autossa yöpyminen ei joka paikassa ole sallittua.

      Mielestäni Islantiin tutustuminen vaatii aikaa eikä parin päivän tripille kannata lähteä. Maa on myös iso ja todella harvaan asuttu.

      Islanti on ikimuistoinen kokemus, jos haluaa kokea karua ja erikoista luontoa ja jos haluaa pois lämmöstä ja massaturismista!

    • Tampereelta

      http://www.icelandexpress.com/de/
      http://www.ryanair.com/site/FI/


      Aikataulut hieman vaihtelevat ajankohdasta riippuen, mutta näinkin voi mennä syyskuussa meno lokakuussa paluu.

      18.15 Tampere 17.50
      19.40 Frankfurt 14.10
      wed 21.10 Frankfurt 12.55
      22.50 Reykjavik 07.30 tue,sat

      Lontoosta on Reykjavikin lentoja päivittäin.
      Hinta vaihtelee päivittäin, mutta uskon että meno-paluun saa halvimmillaan alle 400€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      969
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      795
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      746
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      112
      724
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      643
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      636
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      574
    11. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      542
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      485
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      467
    Aihe