Mitenköhän lie meni tämä kauppa entisen tokmannin rakennuksesta? Hetken aikaa oli tarviketukku ja nyt tulee ekocenter tilalle. Kiinteistökaupoissa on varmaan ihan hyvin liikkunut raha.
eko-center muuttaa keskustaan tarviketukun tiloihin.
Anonyymi-ap
411664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Jännää kääkk
Huonosti meni,oli turha investointi Marieblatsilta ostaa tuo kiinteistö.
Jos tämä tieto pitää paikkansa, toivottavasti Eko-centerin työntekijät pääsevät lämpoisempiin tiloihiin töihin. Entisissä on ollut kovin kylmä!
Keskusta kehittyy vauhdilla,mahtavaa!
Jos ei nyt vauhdilla mutta kuitenkin ja hyvä niin.Saa seuraava sukupolvi nauttia kohoavista asuntokaupoistakin.
Koska aukee? Ecocenterillä pitäis ehkä sitä johtoa vaihtaa, ilmaiseksi saadut kalusteet on kalliimpia kuin Torissa monesti.
Tuo tuntuu olevan tyypillistä Äänekoskelle että miltei kaupasta kuin kaupasta voi hinnoista tinkiä kun vaan oivaltaa.Ja kyllä se pitäisi olla perusedellytys että hinnat on kaupassa samat kuin netissä ettei joka helvetin tuotteesta tarvitse mainita.Ja sitkeässä tuntuu sekin olevan että käteisellä pitäis maksaa.Kuka sivistynyt kuluttaja pitää nykyään käteistä mukana.
Joo vähän epäilyttää, että ainakin osa tuosta käteisestä menee palkkatukityöläisten omaan taskuun, kun sillä maksamista niin korostetaan näissä tukihimmeleissä.
Jos ei laatu parane ei ole pitkäikäinen liike.
Ihmetyttää että Äänekosken parhailla kauppapaikoilla ja kiinteistöissä on näitä krääsää myyviä liikkeitä.
Olisi tullut vaikka Halpa-Halli keskustaan hyvä kauppa ja niin sivussa kuin olla voi.
Rappiolla on hyvä olla vai mitä Äänekoski?
Ja taas uusi kippari ilmoitti avaavansa liikkeen Torikadulle.
Ei hyvää päivää mikä kaupunki,ei muuta kuin kirpputoreja ,halpiskauppoja.
Ei yhtään oikeaa kauppaa kuin kelloliike Kauppakadulla.
Juurikin sopivia sulle sossu pummi
Äki...kierrä se kaukaa
Halpa-halli varmaan päätti säästää liikevuokrissa, siellä syrjässä taitanee olla puolet siitä mitä keskustassa. Eikä keskustassa olisi riittänyt sille parkkipaikat.
Keskustassa on parkki tilaa aukio tyhjänä.HH taisi tehdä investointinsa siinä uskossa että Kiepistä tulee joku liikekeskus. suurin virhe oli aikoinaan kun MiniManin ei ajettu tulla Hirpparille.
Minimanin ei annettu tulla…
Taas katoaa viestejä kun vähän kritisoi tämäkö on sananvapautta?
Eco center on niin surkea pulju ettei siellä ole mitään käyttö kelpoista tavaraa
Perivät ilmaisesta tavarasta kunnon hinnan. Kaipa niiden pitää saada osa palkkarahoista tuolla konstin. Seuraakohan lysoolin haju mukana.
Toivottavasti ylätasanne tulee kirpputorin asiakkaiden käyttöön, muuten tulee ongelmia mm apteekissa asioiville, jo nyt parkkipaikkoja todella niukasti.
Pääseehän sinne apteekkin myös pyörällä, potkurilla, tai kävellen..
Moni iäkkäämpi ei näillä keleillä uskalla lähteä kilometrien päästä liukastelemaan.
Notta ihan yhtä liukas se katu on kaikille. Nastakenkiä saa oli lapsi tahi aikuunen.
Nyssäköiden kuskaaminen kirpparille ilman autoa hankalaa, mistä noita autoja riittää, keskustassa tyhjää liiketilaa mutta autoja joka paikka täynnä.
Ei vaan äkissä ihmiset kulkee kaikki autoa pidemmät matkat autolla. Laiskaa porukkaa.
Äänekosken kaupat ja liikkeet on suuniteltu päin persettä.
Olisi aivan erilaista kun liikkeet olisivat keskittyneet ja palvelut.
Olisi elämää ja moni pienikin yrittäjä voisi pärjätä.
Äänekoskella ei ole keskustaa kuin tyhjä aukio.
Ympäri kaupungin tyhjiä liikehuoneistoja ja kaupat kuin haulikolla ammuttuna parhaat päivänsä nähneenä.
Tori kuin persereikä. Ei mitään elämää edes kesällä.
Todella epämiellyttävä kaupunki.
No melkeen kaikki liikkeethän on keskittyneet keskustaan?
Ei sen halpa-hallin ja tokmannin tarvii ollakkaa keskustasa, kun niiden parkkipaikat on keskustan kokossii.
Voi sitä kauppaniskan aikaa. Oli ruokakauppa keskustassa ja tenna. Kenkäkauppa kahvila burgeripaikka. Kampaamo jne.
On kyllä niin ankea keskusta! Ja vähäisetkin erikoisliikkeet menevät kiinni klo 17! Ketä odottavat asiakkaiksi, työttömiäkö??
Kannattaa käydä kauppakadulla siinä silmälasiliikkeessä, jos et yhtään kampaamoa löydä.
Siitä ruokakaupasta nyt puhumattakaan, iso CM ihan ytimesä!
Siksihän kaupunki on jäänne jostain.Rapistuu ja kuihtuu..
Muuallta tulevat kysyvät missä täällä on kaupungin keskusta?
Jyväskylässäkin keskusta on mennyt surkeaan kuntoon,mutta Äänekosken keskusta on kuin joku taka piha.
Mikä keskusta?? Ajoin itse ohi, aivan vahingossa ja jouduin kysymään ohjeita siihen, missä on keskusta, hämmästyin takapajulan "ruuhkaa" sekä katujen vähyyttä, ihmisiäkin oli jotain 6 persoonaa liikenteessä, valtava "city".
No mitä palveluja teille siinä ytimessä pitäisi sitten olla? Ei ole tosiaan Äkissä persuille thaihierontaa, mutta löytyy ruokakauppaa, ruokapaikkoja, partureita, kampaamoja, kello ja kultaliike, pankkipalvelut, r-kioski, isot supermarketitkin etäisyydellä. On urheilupaikkaa, vaateliikettä, kuntosalia, uimahallia, sisäliikuntapaikkaa..
..Mitä vielä pitäis olla, että persu lakkais itkemästä?
Vihervasemmistolle ruohon polttotilat, kylttien askartelutilat sekä vähemmistöseksin harrastukseen koppi ja patja, myöhemmin näin lain salliessa voisivat kasvattaa niitä nauruheiniä ja juureksiaan jossain kaapissa, palvelut olisivat tietenkin lähellä eli sosiaalihuolto ja kela aivan naapurissa, näin saisivat tukia jotta voisivat kokoontua ruiskuineen ja piippuineen pössyttelemään höpöheinää ja nauttimaan veronmaksajien ylläpitämää elämää, tämä kaikki kustannettaisiin tietenikin velkarahalla.
Luulin, että tarviketukku poistuu vaan se tyytyykin vähempiin neliöihin. Ecocenter on tullut vain osaan tiloista. Nyt siellä on siistimpää kuin entisessä rähjäisessä rakennuksessa.
Avarampi. Näkee paremmin eikä ole ahdasta. Se kenkäliike siirtyy myös tarviketukun puolelle.
Parkkipaikat on kortilla keskustassa, tänäänkin Torikadun kumpikin puoli aivan täynnä, samoin Kauppakatu vaikka liiketiloja tyhjinä. Parkkitalo "torin" alle?
Torin alle ja torin päälle, ainaki 500:lle autolle. Sen jälkeen ei tarvitse valittaa parkkipaikoista. Sitten pitää valittaa asukkaiden muuttamisesta Jyväskylään tai jonnekin muualle. Asukkaat vähenee ja todetaan, että turhaan rakennettiin parkkitalo. Onhan sitä paljon muutakin turhaa tehty ja rakennettu. Ja rahaa kun on, velkarahaa.
Ei missään tapauksessa mitään parkkipaikkoja, vanhatkin pois, tuon keskustan kävelee läpi 30 minuutissa, parkkipaikat jonnekin syrjään, saadaan näin autoilu pois keskustasta, kaikki liikenne muu kuin välttämätön pois keskustasta, jos on välttämätön saada parkkipaikka, niin maksulliseksi ainakin jotta säästytään saasteilta ja ylimääräisiltä kustannuksilta. Jokaiselle parkkipaikalle pysäköintikiekko pakko ja tietysti maksulliseksi.
Ihmisillä tuntuu päivisin olevan tapana jättää auto siihen torille ja menevät siitä sitten jonnekkin.
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18288810
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞