Euroopan parlamentti äänesti luonnon ennallistamisasetuksen hyväksymisen puolesta
Euroopan parlamentti äänesti tiistaina luonnon ennallistamisasetuksen hyväksymisen puolesta.
Uuden sääntelyn mukaan EU-alueella on tehtävä ennallistamistoimia vähintään 20 prosentilla maa- ja merialueista vuoteen 2030 mennessä ja kaikissa ekosysteemeissä vuoteen 2050 mennessä.
EU:n yleisten tavoitteiden saavuttamiseksi jäsenmaiden tulisi kuitenkin palauttaa vähintään 30 prosenttia lain kattamista luontotyypeistä huonosta tilasta hyvään jo vuoteen 2030 mennessä. EU:n monimuotoisuus- eli biodiversiteettistrategian tavoitteena on pysäyttää luontokato vuoteen 2030 mennessä.
Myös jäsenmaiden täytyy hyväksyä asetus ennen sen voimaantuloa.
https://www.sv24.fi/uutiset/euroopan-parlamentti-aanesti-luonnon-ennallistamisasetuksen-hyvaksymisen-puolesta-6.139.142211.280a4ddef6
Euroopan parlamentti äänesti tiistaina luonnon ennallistamisasetuksen hyväksymisen puolesta.
Uuden sääntelyn mukaan EU-alueella on tehtävä ennallistamistoimia vähintään 20 prosentilla maa- ja merialueista vuoteen 2030 mennessä ja kaikissa ekosysteemeissä vuoteen 2050 mennessä.
EU:n yleisten tavoitteiden saavuttamiseksi jäsenmaiden tulisi kuitenkin palauttaa vähintään 30 prosenttia lain kattamista luontotyypeistä huonosta tilasta hyvään jo vuoteen 2030 mennessä. EU:n monimuotoisuus- eli biodiversiteettistrategian tavoitteena on pysäyttää luontokato vuoteen 2030 mennessä.
Myös jäsenmaiden täytyy hyväksyä asetus ennen sen voimaantuloa.
https://www.sv24.fi/uutiset/euroopan-parlamentti-aanesti-luonnon-ennallistamisasetuksen-hyvaksymisen-puolesta-6.139.142211.280a4ddef6
Vastaukset 42
Vanhimmat
Menneekö läpi? Kolahtaako kansan ymmärrykseen?
Kovat tavoitteet on
Varmaan jokainen tietää ja arvaakin, että Suomen vihervasemmisto on ääänestänyt etumme vastaisesti, että tulevaisuutemme ja toimeentulomme tuhoutuu.
Muistetaan ja yritetään kuitenkin vielä vaikuttaa juuri lähestyvissä eurovaleissa, vaikka se taitaa myöhäistä olla!
Luonto muuttuu kun tuulirakennetaan teollisesti. Miten se korvataan luonnolliseksi?
Tehdään muualla vastaavia korvaavia korjaustoimia. Silleen se korjautuu.
Persuhallitus kurittaa kansaan luonnonennallistamisella. Ei yllätä
Tulee just eurovaalit, muistetaan silloin, että perussuomalaiset ovat ainoa puolue, jotka ovat aina kiivaasti torjuneet nämä järjettömät hullut ehdotukset ja pyrkivät pitämääm suomalaisten asiat ja kasallisomaisuuden omissa käsissä ja määräysvallassa!
Emme luota enään persuihin, on niin paljon noita pettettyjä lupauksia, hylkyy menee koko puolue!
Sinä ap toistat samat kirjoitusvirheet haukkuessasu ja kehuessasi persuja.
Joskus on metsät ojitettu ja nyt niitä aletaankin täyttämään takaisin. Muutetaan metsät rämeiksi ja suopellot vesilätäköiksi
Ennallistajillahan on ihanteena metsien osalta se tilanne mikä oli vuonna 1950 ja siihen nyt ainakin osittain ( 20-30 % pyritään.
Ei vaan kukaan kerro sitä mitä se esimerkiksi puuston kasvun ja hiilensidonnan osalta merkitsee.
Ainakin ihannetilassa eli v. 1950 Suomen metsissä oli puuta vain 1500 miljoona m3 kun sitä nyt on 2505 miljoonaa m2 eli 1005 miljoona m3 enemmän ja metsien vuotuiskasvu oli silloin vain 50 miljoonaa m3 kun se nyt on 104 miljoona m3 eli yli kaksinkertainen vuosikasvu ja hiilensidonta.
Onko käynyt mielessä miten se kasvava turvekerros sitoo hiiltä?
Vapo on myynnyt suoalueitaan useita vuosia. Ymmärsivät myydä, sillä ennallistaminen tulee kalliiksi.
Ennallistetaan samalla kaikki maantietkin 1800- luvulle.
Perussuomalaiset mepit tosiaan äänestivät Suomen edun mukaisesti eli ennallistamisvouhotusta vastaa mutta myös kaikki keskustapuoluelaiset tekivät samoin.
Eniten ihmetytti kokoomuksen Henna Virkkusen ja RKP:n edustajan lipsuminen vouhottajien puolelle vaikka he aikaisemmin on esiintynyt mm. metsien puolustajana.
Pietikäinenhän siellä oli tietysti Suomea syömässä kuten aikanaan turveasian yhteydessä .
Ja vihervasuthan jatkoivat isänmaanpetturuuttaan kuten tavallista..
Kok edustajat äänesti puolesta..persu hakkarainen vastusti.valtaosa kepulaisista äänest puolesta....
Kokkari pietu ollu koko ajan tappamassa suomea siellä......
Edellä joku väärin mainitsi että valtaosa kepulaisista äänesti puolesta.
Kyllä molemmat kepulaiset ja molemmat persut äänestivät vastaan.
Myös maininta että persuhallitus kurittaa kansaa on jonkun vihervassutrollin yritys siirtää pois huomio omien meppiensa isänmaanpetturuuksista sillä kyllä molemmat persut äänestivät vastaan. .
Hallitus hyväksyi siis tämän, mutta yritysten vastuun lisäämistä vastustettiin.
Ei hallitus ole mitään näistä hyväksynyt tai hylännyt sillä nämä olivat vasta EU:ssa käsiteltävänä ja siellä kaikki vihervassumepit äänestivät ennallistamisen puolesta ja kokoomuksen ja ruotsalaisten edustajat. .
Maanpettureita ovat....kyllä sarvanmaaki tv puhu aivzn muuta ku teki!!!
Hallitus hyväksyi asian, kun ei taistellut sitä vastaan. MOT
Hallitus käytti kaikki paukkunsa estääksen yritysvastuupykälien syntymisen.
Silleen vahva tuntuma että vallan upeeta!
Luonnon elttaminne on tärkeä osa rosessia
Nolla päästöistä ei tule tinkiä edes tunnin junalla
Sähköistäminen on NUMERO UNO!
Sähkö on el ruotsiksi. Elttaminen = sähköistäminen?
NAUTTIKAA NYT,KUN BRYSSELIN ÄLYMYSTÖ KÄSKYTTÄÄ! ESKO AHOLLE JA KESKUSTAVASEMMISTOLLE KIITOS.
Lukekaapa tarkkaan ketkä mepit olivat isänmaanpettureita sillä uudet vaalit ovat kohta esillä.
Molemmissa metsiä ja turvetta käsittävissä EU äänestyksissä vain perusuomalaiset ja keskustapuolueen kaikki mepit äänestivät Suomen asian puolesta.
Vihervassut taas kaikki äänestivät Suomen asiaa vastaan ja myös ennallistamisen osalta kaikki kokoomuksen ja ruotsalaisten mepit.
Äänestetään niitä jotka pitävät Suomen puolta EU:ssa.
Lukekaapa tarkkaa mikä hallitus ei vastustanuta 2024 asiaa ponnekkaasti, koska sille tärkeämpää oli suojella yrityksiä mahdollisilta niiden toimien seuraamuksilta.
Ensi viikolla lakkojen aikaan on hyvä perehtyä asiaan.
Se on hieno asia, että joku taho ottaa ja pitää luonnon puolta !
Kun valitsemien päättäjien tulisi pitää Suomem ja soumalaisten ihmisten puolta, luontoa meiilä kyllä riittää, kun sitä on monin verroin enemmän asukas lukuun nähden, kuin missään muualla!
Joten ollaan muille maille esimerkkinä, pyrkikööt samaan!
Suomen pinta-alasta on metsiä 66 % eli suhteellisesti eniten Euroopassa.
Saksan vastaava luku on yli puolet pienempi eli 32.
Hehtaareissa Ruotsissa on eniten metsiä mutta suhteellisesti 63 % eli vähemmän kuin Suomessa..
Eli "luontoa" meillä riittää kuten edellä joku jo totesi.
Lisäksi se Suomen metsät voivat parhaiten kuin koskaan sillä puuston määrä on kasvanut vuoden 1950 1500 miljoonasta m3;stä nykyiseen 2505 miljoonaan m3:iin.
Lisäksi vuotuinen kasvu on yli kaksinkertaistunut eli vuoden 1950 50 miljoonasta m3:stä nykyiseen yli 100 miljoonaan m3;iin ja siten myös sen hiilensidonta on yli kaksinkertaistunut.
Mitataanko metsien hyvinvointia puuston määrällä?
Kyllähän metsien kasvu on talousmetsissä hyvinvoinnin merkki .
Se on myös kasvavan hiilensidonnan merkki.
Luonnonsuojelualueet ovat sitten oma ryhmänsä joilla on oma merkityksensä vaikka hiilensidonnan kannalta ovatkin ongelmallisia koska niiden puuston ikärakenne on ohittanut parhaan hiilensidontaiän kuten on tapahtunut jo pohjoissuomessa joissa on suuria suojelualueita .
Hallituspuolue Kokoomuksen mepit äänestivät puolesta eli päätös oli Suomen hallituksen tahdonilmaisu.
Kokoomuksella on19 ministerin hallituksessa vain 8 ministeriä joten se ei yksin edusta hallitusta.
Yksikään hallituspuolue ei aktiivisesti vastustanut esitystä.
Perussuomalaiset ovat aina kaikissa tilanteissa vastustaneet yksimielisesti kaikkia vihervasemmiston kannattamia Suomelle vahingollisia esityksiä EU:ssa sekä kaikissa pätöksenteko elimissä Suomessa!
Sensijaan Kokoomuksen pitkäaikainen EU edustaja Sirpa Pietikäinen on aina johdonmukaisesti kannattanut näitä järjettömiä ja Suomelle esityksiä!
Tämä isänmaanpetturi Pietikäinen aikoo taas uudelleen ehdokkaaksi EU-vaaleissa joten painakaa nimi muistiin ja kavahtakaa häntä sillä niin paljon pahaa hän on ehtinyt Suomen vahingoksi tehdä..
Kokoomuksen Henna Virkkunen on sitä vastoin EU:ssa toiminut Suomen etujen mukaisesti kuten kaikki perussuomalaiset ja keskustapuolueen edustajatkin.
Kaikki vihervassut sitä vastoin ovat olleet isänmaanpettureita EU:ssa eli toimineet Suomen etujen vastaisesti.
Näin se totuus on!
Onneksi taitaa Suomen vihervassumeppien + Pietikäisen toiminta vetää vesiperän sillä tänään uutisissa kerrottiin että ennallistamisasetus ei menisikään läpi EU:ssa.
Ilmeisesti meidän hallituksessa erikoisesti maatalousministeri "Essaya" on siihen varmasti vaikuttaneet koska hän on muulloinkin ollut puolustamassa Suomen metsiä ja niiden omistajia..