Kokemuksia Star Linkistä? Clas Ohlsonilta Starlink 2, 299€ ja kuukausimaksu yhdelle kuukaudelle 80-90€. Voi ostaa vaikka kuukauden kerrallaan
Kattavuus parempi kuin 4G/5G -verkolla. Invertterin kautta virta käytettäessä. Mulla on satellittipuhelin veneessä yhteydenpitoa mutta netti ei sillä pelitä kunnolla.
Star Link veneessä
6
1732
Vastaukset
- Anonyymi
Alle 3€, ompa halpa.
- Anonyymi
Thurayasta on kokemuksia.
Se pelittää hyvin ja on edullisempi. Mitään kovin suuria nopeuksia sillä ei puhelimen kautta saa, mutta siihenkin saa dataa varten laitteita.
Täällä ei saa mainostaa, mutta jos menisi informaatiomielessä läpi, että Savantum -nimisellä yrityksellä tuntuu olevan varsin hyvä näkemys siitä, mikä tekniikka sopii mihinkin käyttöön.
Näitä guruja on vähän ja siksi toivon, ettei kukaan pillastu yrityksen mainitsemisesta.- Anonyymi
Aloittajana vastaan ensin ensimmäiselle kommentoijalle että kiitti v*tusti nokkelasta vastauksesta ja tokalle että satellittipuhelimeni on juuri Thuraya.
- Anonyymi
Ostin Starlinkin runsas vuosi sitten ja kokemusta venekäytössä on viime purjehduskaudelta. Liittymänä on Roam/Mobile tai millä nimellä sitä nykyisin kutsutaankin. Antenni on perässä omassa tolpassaan hiukan tutka-antennia korkeammalla, ollen myös eri korkeudella kuin siellä oleva vara-Vhf -antenni. Yhteydet pelaa moitteetta paikoillaan ollessa, testattu viime kesänä seuraavien ääripisteiden välillä: Turku, Ruissalo - Viro, Pärnu ja Roomassaare, Helsinki, Lauttasaari. Nopeudet aina noin >200mbps. Antenni jää joskus väärään asentoon ja yhteyden saaminen kestää, ensi kesäksi disabloin sen moottorit ja jätän sen pysyvästi vaaka-asentoon. Eri testaajien mukaan se toimii jopa paremmin kuin pohjoiseen -koilliseen suunnattuna, jonne se automaattisesti hakeutuu moottoreillaan.
Sähkö otettiin veneen lifepo4 akustosta (pääakku Winston kennoista 440AH / 13,3VDC+ vara-akku lifepo4 160AH) Victronin 3kVA.n siniaaltoinvertterin kautta. Starlinkin reititin oli wifillä yhteydessä veneen varsinaiseen wifi-verkkoon, josta jaettiin nettiyhteys. Ensi kesäksi Starlinkin reititin disabloidaan ja (se toimii vain antennin virtalähteenä) kytketään Starlinkin Ethernet adapterilla sillan kautta veneen varsinaiseen reitittimeen. Starlinkin reititin saa käyttöjännitteensä omasta pikkusesta 500VA Victronin siniaaltoinvertteristä. Lisätietoja: CAID at duck.com - Anonyymi
Jatkoa edelliseen… (niin ja 200mbps pitäisi olla 200Mbps)
Kokeilin pitkään 12VDC ratkaisua Starlinkin käyttämiseksi mutten onnistunut erityisen hyvin. Ilmeisesti antennin tarvitseman käyttöjännitteen (48-51VDC) tuottamiseen Amazon.de:stä ostamani halpa kinuski jännitteenmunnin (12 —> 48V noin 50,-) ei sisällä kunnollisia suotimia ja sen toimintaperiaatteseen liittyvän kanttiaallon korkeat taajuuskomponentit pääsevät läpi 48V puolelle häiriten Starlinkin toimintaa. En viitsinyt jatkaa näitä kokeiluja jolloin päädyin yllä kuvaamaani ratkaisuun. Oma invertteri sen vuoksi, että sen häviöt ovat selvästi pienemmät kuin veneen isommalla invertterillä jolloin kokonaishyötysuhde paraneen- Anonyymi
Kiitos! Eikäköö kokeilemaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1854231"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?922766Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442277Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8222336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark252128- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836