YHDEKSÄN EGEE JA HUNAJAA.

Hei Rakkaat.

Kun saavutatte miehen iän niin huomaatte että unen tarve ei ole entisen kaltainen päiväunitarpeinenne.
Minä nautin usein yön tunteina yksikseni puuhaillen ilman päivän hälinää ympärilläni laatupyörien tai laatuautojen parissa, mutta usein kokkaillen.

Nyt päädyin askartelemaan viikonlopuksi paikallisille ladypoikavieraillemme savukalasalaattia, jonka johdosta nyt lämpiää saviruukkugrillimme pikkuhiljaa täyteen lämpöönsä hehkuvilla hiilillä ja sitten savut järjestän omenapuulla.

Minkä tähden en samalla hyödyntäisi viiden tähden kotikeittiötämme, joten päädyin samalla myös lempipuuhaani punaisen lihan savustamiseen.

Ostin ison kimpaleen, en tällä kertaa sisäfilettä, vaan nyt mojovan kokoisen ulkofileen.
Minulla on Japanilainen kokkiveitsisarja, sellaisia taottuja kuten tiedätte joissa teroituskulma on 12 astetta,
Leikkasin viiltoja päältä päin parin sentin välein lihaan ja sitten käänsin sen tehden saman jälleen.
Näin sain aikaiseksi, sanotaan vaikka lihalevyn joka noin uunipellillisen kokoinen.

Sivelin sen pinnalle tottakai hunajaa, mutta myös muuta kuten tällä kertaa hieman tomaattipyrettä, ananasmurskaa, lukuisia mausteita, vähän yrttejä, murskattuja valkosipulinkynsiä, sekä voinokareita.

Sitten pyöritin sen rullalle kuin kääretorttunen ja tuikkasin sen lävitse viitisen kappaletta puisia, tiedättehän niitä tikkuja joilla Tyttö2010Neitinen99,9%Sivistynyt ei voi syödä, koska hänen räpylänsä nakit ei toimi.

Foliopaperiin ja jääkaappiin, koska savustan sen siten että on valmis kun on aika ruokailla.

Ai niin vielä ennen kalan savustamista kiehautin sellaisen 10 %:sen merisuolaliuoksen jossa uitin kalaa 15 minuuttia ja lihan päälle ennen oliota loraukset laatujuomaa.

Melkein unohdin kertoa tärkeän, kokkiveitsisarjani maksoi 10.000 patia.

Miten Rakkaat teidän kotikokkauksenne, onko tullut grillattua pallogrillin ritilän kokoista Lobsteria kokonaisena, minä en ole grillannut, ne me maiskuttelemme mieluiten ystävän ravintolassa.

9

312

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi voi sentään mikä moka ... Oliota on thutong Foliota.

    • Anonyymi

      Kerro senssu tykkääkö NumBalli sienen nesteesi mausta.

    • Anonyymi

      Ei tarvitse katsoa kalenterista mikä päivä oli eilen, kun lukee Senssun egon kasvaneen pilviin. Se on se kuuluisa eläkepäivä. Muutama päivä menee kännissä haaveillen, kunnes katkeruus palaa.

    • Anonyymi

      Tulee erehdyttävästi mieleen pari entistä työntekijääni, jotka kumpikin on nykyään juomisen vuoksi sairaseläkkeellä.

      Kun rahat oli loppu, tekivät kovaa töitä ja kyselivät viikonloppukeikkoja. Olivat nöyriä ja reippaita poikia.

      Mutta kun kuivan jakson jälkeen saivat ison tilin, heistä tuli ylimielisiä mulqvisteja,.

      Kertoivat nousuhumalassa tilipäivänä olevansa sellaisia miehiä että heillä on elämässään muutakin kuin työ. (Dokaaminen)

      Oli turha kysellä silloin heitä töihin viikonlopuksi kun olivat aivan päälliköitä ja lähtivät varaston pihasta luut pokalla röökin roihutessa suupielessä yläviistoon kuin Härski Hartikaisella

      Tämä meitin Senssu on myös iso herra ja viikon miljonääriä, kun eläke kolisee tilille.

      2010

      • Kiitos Rakas Tyttö2010Neitinen99,9%Sivistynyt kommentistasi.

        Oletko siis näköjään nyttemmin päättänyt että minä olen olemassa, no onhan se aikamoinen nostatus minulle.

        Miten on onko tullut Lobsteria grillattua?

        Miten muuten tuo sun oma humalakäyttäytyminen?


      • Sen verran oli hauska oireilu Neidiltä, että kunnioitan Tytön avautumista pienellä laajemmalla kannanotolla seuraavasti:

        Heistä tuli ylimielisiä mulqvisteja,.
        Olivat aivan päälliköitä.
        Härski Hartikainen.

        Ensinnäkin Tyttö on kaikkea tuota itse, aivan sama onko kännissä vai selvinpäin, se on todettu 99,9%Sivistyneen julkaisuista.

        Toiseksi olen kertonut, että juuri tuollaisia erityisammattilaisia on runsaasti Lahden moottoritiellä Hesaan matkallaan tekemään susia.

        Kolmanneksi Tyttö on palkannut haaveilluusiofirmaansa kavereita ja sbugeja kuten on kertonut, joten se osoittaa vakavasti myös, että ammattitaidolla ei ole ollut mitään merkitystä.

        Tuo viinaan viittaaminen on jo saanut ylitsepursuavia näkemyksiä Dilleltä, joka itse on rappiosbuge ja heikkoina hetkinään kertonut pahoinpitelynsä, rattijuopumuksensa, tuhat yötä Pattayalla simahtaen milloin minnekin, eikä edes yhtä futismatsia voi telkkarista katsoa ilman alkoholia.
        Ei voi mennä edes tapahtumiin joissa porukka nauttii alkoholia, ellei itsekin ryyppää.

        Viinahan on viisasten juoma, joten Tyttö2010Neitinen99,9%Sivistynyt on todella viisas, sehän on selväksi käynyt.


      • Anonyymi
        SENSSU kirjoitti:

        Sen verran oli hauska oireilu Neidiltä, että kunnioitan Tytön avautumista pienellä laajemmalla kannanotolla seuraavasti:

        Heistä tuli ylimielisiä mulqvisteja,.
        Olivat aivan päälliköitä.
        Härski Hartikainen.

        Ensinnäkin Tyttö on kaikkea tuota itse, aivan sama onko kännissä vai selvinpäin, se on todettu 99,9%Sivistyneen julkaisuista.

        Toiseksi olen kertonut, että juuri tuollaisia erityisammattilaisia on runsaasti Lahden moottoritiellä Hesaan matkallaan tekemään susia.

        Kolmanneksi Tyttö on palkannut haaveilluusiofirmaansa kavereita ja sbugeja kuten on kertonut, joten se osoittaa vakavasti myös, että ammattitaidolla ei ole ollut mitään merkitystä.

        Tuo viinaan viittaaminen on jo saanut ylitsepursuavia näkemyksiä Dilleltä, joka itse on rappiosbuge ja heikkoina hetkinään kertonut pahoinpitelynsä, rattijuopumuksensa, tuhat yötä Pattayalla simahtaen milloin minnekin, eikä edes yhtä futismatsia voi telkkarista katsoa ilman alkoholia.
        Ei voi mennä edes tapahtumiin joissa porukka nauttii alkoholia, ellei itsekin ryyppää.

        Viinahan on viisasten juoma, joten Tyttö2010Neitinen99,9%Sivistynyt on todella viisas, sehän on selväksi käynyt.

        Ollako vai eikö olla, siinä vasta vanha pulma, joka putkahtaa ajoittain palstalle.
        Terkkuja
        By NumBall HHN 63v.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ollako vai eikö olla, siinä vasta vanha pulma, joka putkahtaa ajoittain palstalle.
        Terkkuja
        By NumBall HHN 63v.

        Juu se on sellainen juttu, että tarinoinnit sisältöineen rakkaalla on vahvasti sidottuna kulloisenkin päivän paniikkihäiriön voimakkuuteen, sekä lääkinnän tasapainoon, mutta alkoholi sekoittaa tilanteen vaikka lääketasapaino olisi kohdallaan.
        Testojen taso on myös vaikuttava tekijä, sekä kuinka nöyrää rauta kulloinkin on.


    • Anonyymi

      Käytitkö valkovuotokastiketta ruuan kanssa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      12
      1118
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      1006
    3. 56
      985
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      54
      863
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    7. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      826
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      165
      793
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      731
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      717
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      25
      684
    12. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      33
      618
    13. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      588
    15. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      53
      542
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      74
      511
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      473
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      257
      444
    Aihe