Miten saisin Flash MX 2004:ssa napin toimimaan suoraan näppäin komennolla??!! Esim. painaisin näppäimistöltä 's'-näppäintä, jonka seuraksena vaikka Seis-painike tulisi painettua (jonka normaalisti joutuisi hiirellä klikkaamaan).
Tehdä napin joka toimii näppiksellä?
Osaako joku?
4449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Key objekti > addListener > esim. getAscii/getCode palauttamaan arvo.
Kiitos avusta, mutta kun olen hieman tyhmä/amatööri niin osaatko pikkuisen tarkentaa... lähinnä mihin koodi tulee ja miltä sen tulisi näyttää? joku malliesimerkkikään koodista ei olisi pahitteeksi. Kiitos etukäteen.
Moi.
Malli oli rakenne siitä miten homman esimerkiksi saa toimimaan.
En rupea kirjoittamaan koko litaniaa - eikä siitä olisi hyötyäkään koska pitäisi tuntea tarkemmin duunisi ja materiaalisi ja miten olet sivun rakentanut. Seuraavista osoitteista löytyy ohjeita ja valmiita skriptejä joihin sijoittaa omat tiedot, muuttujat jne.
http://www.actionscripts.org/
http://www.mmug.fi/home/
http://www.actionscripts.org/
http://www.were-here.com/homepage/default.asp
http://www.ultrashock.com/
Osaat laittaa nappiin hiirenpainalluksen... eli osaat tämänkin. Kun laitat tavallisen koodin, niin valitsekin "releasen" sijasta "keypress" ja klikkaat haluttua näppäintä tekstinsyötökohtaan.