jousimies ja rapu

mikähän siinä on kun aina ihastun rapuihin, joka ei pitäisi olla milläänmuotoa oikea merkki. "reissulasse ja kotikissa". Millaisia suhteita teillä on ollut rapuihin? Taitaa helpottaa seurustelun sujuvuutta,koska olen kuumerkiltäni(tunteet) rapu.
81877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meillä ollaan yhtä kuin jouskarinainen ja rapumies. Yllättävän hyvin ollaan tultu toimeen siitä lähtien, kun 10 vuotta sitten tavattiin, eikä olla oltu erossa kuin pakollisten menojen (armeija, koulutukset tms) takia. Meillä kaikki asiat menee aivan lomittain, sillä tavalla, että en muista esimerkiksi yhtäkään sellaista asiaa, mistä me oltain tapeltu tyyliin: "Mä haluun tehdä sen"-"Eikun minä"-"Eikun mä"-"Minäpäs!" Eli me digataan molemmat just niin hyvin eri asioista, että kaikki käytännön valinnat sujuu ilman pienintäkään häiriötä! Mun rapumieheni ei ole halukas lähtemään reissuun "samantien ilman tarkempia suunnitelmia", mutta toisaalta mä kykenen joustamaan sen verran, että keskityn vähän aikaa siihen suunnittelupuoleenkin... Mä inhoan yli kaiken raha-asioita, mulle riittää että sitä vain on, ja niin pois päin, kun taas rapumiehelläni on todella hyvä ja tarkka laskupää ja muisti ja kiinnostusta taloudellisten asioiden hoitoon. Mun rapumieheni on äärimmäisen mahtava apu siivoamisessa, koska hänellä on kyky putsata huusholli muutamassa silmänräpäyksessä siihen kuntoon, että mä voin vain pyyhkiä pölyt sekä imuroida & luututa lattiat.

Joku voisi joskus valottaa hieman, että minkä takia jousimiehen ja ravun oletetaan olevan niiiiin huono pari! Meillä ainakaan ei ole koskaan ollut minkäänlaisia ongelmiksi luokiteltavia yhteenottoja tai tapahtumia, kaikki on sujunut kaikin puolin mallikkaasti! Ja todellakin 10 vuotta ollaan oltu yhdessä, 6 vuotta naimisissa, ja lapsiakin on "siunaantunut"!

Äänestä
  • Ehkä olemme siis jossain määrin väärässä tässä yhteensopivuus asiassa. Oma poikaystäväni on siis nytkin rapu, eikä sopivampaa voisi olla. Havaintoa mielenkiintoinen on myös se että minä olen se suunnittelija ja hän spontaani. Jatkuva suunnitteluni on hänestä joskus rasittavaa ja minä olen kiinnostunut rahan olemassaolosta ja hän hällä väliä. Johtuuko tämä nousevasta merkistäni neitsyt..vai ehkä ei kannattaisi katsoa niin tarkasti horoskooppeihin. =)

    Äänestä

  • emppu kirjoitti:

    Ehkä olemme siis jossain määrin väärässä tässä yhteensopivuus asiassa. Oma poikaystäväni on siis nytkin rapu, eikä sopivampaa voisi olla. Havaintoa mielenkiintoinen on myös se että minä olen se suunnittelija ja hän spontaani. Jatkuva suunnitteluni on hänestä joskus rasittavaa ja minä olen kiinnostunut rahan olemassaolosta ja hän hällä väliä. Johtuuko tämä nousevasta merkistäni neitsyt..vai ehkä ei kannattaisi katsoa niin tarkasti horoskooppeihin. =)

    LOL

    Äänestä

  • emppu kirjoitti:

    Ehkä olemme siis jossain määrin väärässä tässä yhteensopivuus asiassa. Oma poikaystäväni on siis nytkin rapu, eikä sopivampaa voisi olla. Havaintoa mielenkiintoinen on myös se että minä olen se suunnittelija ja hän spontaani. Jatkuva suunnitteluni on hänestä joskus rasittavaa ja minä olen kiinnostunut rahan olemassaolosta ja hän hällä väliä. Johtuuko tämä nousevasta merkistäni neitsyt..vai ehkä ei kannattaisi katsoa niin tarkasti horoskooppeihin. =)

    Ei silläkään siis mitään merkitystä??? Wau... :D

    Äänestä

Minulla on jouskari nousevana ja jouskariMiehelläni on rapu.
Meillä menee hyvin. Välillämme on juuri sitä sähköä, mikä kiihottaa päivästä toiseen.

Äänestä

Olen Jousimies ja itsekin rakastunut rapuun.
Oma äkkipikainen luonteeni aiheuttaa välilä rajuja riitoja, mutta olen varma että tämä "rapu" on silti elämäni mies.
Ja täytyy myöntää, että olen itsekin rauhoittunut hurjasti tämän suhteen aikana ja oppinut kunnioittamaan mukavia koti-iltoja.
Eli ei tuhoon tuomittu pari. Sopeutumista vaan tarvitaan ja paljon.... =)

Äänestä
  • Oon ite melkein aina ihastunu rapuihin.
    Luulen et se vois johtua siitä että ne
    ovat niin "väärät merkit" toisilleen.
    Jousimiehet ovat yleensä tosi
    seikkailun haluisin ja itsepäisiä. En ite oikeestaan
    usko näihin merkkeihin mut oon huomannu
    et luonnekuvaukset ja muut soopii melkein
    aina hyvin.
    onko ketää 24.11 syntyneitä?

    Äänestä

Ihmettelin aikoinani itsekin sitä, että mikä ihmeen rapumagneetti mä olen. Noh, eipä siinä sitten muu auttanut kuin alkaa yrittämään oikein urakalla. Kolmen ravun kans tuli kokeiltuu, kunkin kans vähintään puoli vuotta. Sitten oli jo todettava ettei ainakaan mun kohdalla toimi. Vielä niitä rapuja muutaman kerran kohdalle tallusti, mut pysyin tiukasti erossa. Itse olen jousimies(m). Niin en tiedä sit toimiiko paremmin jos jousimies on (n). Kuulostais siltä. Itse nyt onnellinen jo kohta kolmisen vuotta kun vesimiesnaiseen törmäsin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emppu kirjoitti:

mikähän siinä on kun aina ihastun rapuihin, joka ei pitäisi olla milläänmuotoa oikea merkki. "reissulasse ja kotikissa". Millaisia suhteita teillä on ollut rapuihin? Taitaa helpottaa seurustelun sujuvuutta,koska olen kuumerkiltäni(tunteet) rapu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu