Valvira on joutunut huomauttamaan ,että ovien jatkuva sisältäpäin lukitseminen
ei ole sallittua. Niin kuinka tehdään Kainuun keskussairaalan osastolla 7 D.
Suomen perustuslain(731/1999) 7.n 1 momentin mukaan jokaisella on oikeus elämään,henkilökohtaiseen vapauteen,koskemattomuuteen ja turvallisuuteen. Saman pykälän 3 momentissa kielletään henkilökohtaiseen koskemattomuuteen puuttuminen ja vapauden riistämiseen mielivaltaisesti ilman laissa säädettyä perustetta. Perustuslain 9.n mukainen liikkumisvapaus on kaikille turvattu perusoikeus.
Niin tätä rikotaan Kainuun keskussairaalassa osastolla 7D
Syyllistyykö Kainuun Keskussairaalan ,7D osastolla perustuslain vastaiseen toimintaa.
14
1154
Vastaukset
- Anonyymi
Ollakko vai eikö olla?
Pelkkää ajattelemattomuutta ja huomiohakuisuutta Anonyymi-ap:ltä?
https://hyvinvointialue.kainuu.fi/yleislaaketieteen-osasto-d-6-ja-d-7 - Anonyymi
Puuttuuko Suomen perustuslaki koulutuksesta ,joka on lähtö kohta ,työssä ensin miten ihmisiä kohdellaan.
- Anonyymi
Ihan hyvästä syystäkin eivät ovat ole avoinna kuten Estonian keulaportit.
Akuuttigeriatriselle osastolle oton syitä ovat esimerkiksi:
- Iäkkään potilaan akuutin sairauden aiheuttama sekavuus silloin, kun ei tarvita valvontaosastohoitoa
- Potilaan sairastamisen takana epäillään diagnosoimatonta muistisairautta, ja tilanne vaatii osastohoitoa
- Dementian vaikeat käytösoireet, oireilun syyn selvitys ja hoitokeinojen valinta
- Gerastenia (hauraus-raihnausoireyhtymä)
- Toistuva kaatuilu, jonka syy ei ole tiedossa
- Iäkkään potilaan sairaalahoitoa vaativa päihdeongelma
Kyllä siellä hyvän hoidon saa. - Anonyymi
Tai sitten ei rikota sillä voi olla, että toiset turvallisuuteen liittyvät säännökset voivat kumota tämän.
Esim,,paloturvallisuus, rikoksen estäminen, asiaan kuulumattomien henkilöiden pääsy osastolle varastamaan lääkkeitä,,,yms.
Ovet auki niin narkkarit heti käyttävät tilaisuutta hyväkseen ja rauhoittavat opioidit menevät toiseen taskuun.- Anonyymi
Lisäksi vielä dementia potilaiden karkaaminen omille teilleen.
- Anonyymi
Ei ole kyse mistään sairaudesta eikä hoidosta. Nyt kyse Suomen peruslain vastaisesta toiminnasta.Sekä joka rikkoo lakia tekee väärin. Ei voi olla suljettu osasto ja lukittu, eikä kenenkään tarvitse noudattaa siellä toisten diagnoosia , niin ,että osasto on kuin pakkohoito laitos ,ovet lukittu ja kiinni ja käytetään näin mielivaltaa siellä.
Valvira valvoo sairaaloita ja on ylin laillisuusvalvoja, ,joka päättää siitä ,että Suomen perustuslakia sielläkin noudatetaan.
”Valvira joutui huomauttamaan ,että ovien jatkuva sisältäpäin lukitseminen ei ole sallittua ”. ”Suomen peruslain (731/1999) 7.n momentin mukaan jokaisella on oikeus elämään,henkilökohtaiseen vapauteen ,koskemattomuuteen ja turvallisuuteen. Saman pykälän 3 momentissa kielletään henkilökohtaiseen koskemattomuuteen puuttuminen ja vapauden riistämisen mielivaltaisesti ilman laissa säädettyä perustetta.
Perustuslain 9. n mukainen liikkumisvapaus on kaikille turvattu perusoikeus.
Näin ollen suljettu osasto on ihan jotain muuta , kuin jokaisen oikeus , liikkumisvapaus, se on perusoikeus. Yhden muistisairaan takia ei voi viedä toisilta vapaata liikkumisoikeutta kuitenkaan niin ,että laitetaan koko osasto lukittuun tilaan. Muistisairaan paikka on silloin jossain muualla, kun 7 D osastolla ei voi muita laittaa samaan modiin muistisairaan takia. Se ei ole enää muiden oikeus enää liikkumiseen. ja lukittuun tilaan laitto esto vapaaseen liikkumiseen. Valvira on joka valvoo myös sairaalan toimintaa ,että Suomen peruslakia noudatetaan,eikä mielivaltaa .- Anonyymi
Perustuslakiasijoitten erikoisasijantuntia taas hämmentää. Ne ovet saa pyynnöstä auki jokaisena vuorokauden hetkenä. Ei ole potilaillekaan mikään ongelma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perustuslakiasijoitten erikoisasijantuntia taas hämmentää. Ne ovet saa pyynnöstä auki jokaisena vuorokauden hetkenä. Ei ole potilaillekaan mikään ongelma.
Tämän jutun aloittajalle tuntuu olevan eniten ymmärtää lakia mutta sitten myös soveltaa sitä käytännössä. Eihän henkilön joka on dementikko tai sekaisin tulekaan päästä pyytämällä ulos. Ainoastaan sellaiset pääsevät mitkä osaavat pyytää ja on lääkäri diagnosoinut.
- Anonyymi
Perustuslaki määrittää monta muutakin asiaa mitä rikotaan .
Jopa eduskunta lakeja säädettäessä on joutunut perääntymään myöhemmin.
Siis edustajat ovat olleet säätämässä lakia vastoin parempaa tietoa.
- Anonyymi
Jokaisen toiminnan lähtökohta on perusoikeudet eli perustuslaki , joka määrää miten täällä toimitaan. Kaikki päätökset pitää perustua Suomen perustuslakien noudattamiseen. On hyvä ,että Valvira ohjaa myös sen noudattamiseen sairaaloissa.
Hoitohenkilökunnalla juuri puuttuu siellä käsityskyky , laittamalla itse ,sääntöjä , osastolle , niin ,että siellä unhoittuu perusoikeuksien noudattaminen jota valvoo Valvira ,että toimitaan myös sen mukaan. Siellä on tosi erikoista porukkaa , ihan noin muutamia, joilla ei ole minkään oikeudettoman oikeuden valtaa esim. rajoittaa toisten liikkumisvapautta osastolla , kun sairaala on julkinen laitos, niin kenenkään oikeuksia saatua liikkumisvapautta, ei ole oikeutta rajoittaa, niin ,että se estyy. Liikkumisoikeus on jokaisen perusoikeus. Niin , sitä ei kukaan hoitaja voi itse rajoittaa keltään, joka on saanut sen Suomen perustuslaissa syntymästään asti sitä käyttää vapaasti . Niin silloin joka tätä rajoittaa syyllistyy Suomen perustulain vastaisiin toimiin itse , ja ei kunnioita toisten saamaa perusoikeutta liikkumisvapautta. Kukaan henkilökuntaan kuuluva ei voi rajoittaa kenenkään liikkumisvapautta saatua.
Ei niin mitenkään. Siellä todella on alettu lukita osaton ovet , ei päästetä ketään sisään saatika ulos, siellä kaksi hoitajaa, tekee tätä , ihan laittomasti. Niin kuin se olisi suljettu osato. Puuttuvat myös omaisten perusoikeuteen , liikkumisen rajoittamiseen . En nyt tiedä kuka se on antanut oikeuksia , heille hoitajille , muuttaa itse Suomen peruslakia ,niin ,että he eivät sitä itse noudata , vieraisiin ja potilaisiin nähden , ja rikkovat lakia, perusoikeutta liikkumisvapautta, mutta eivät itseltään kuitenkaan . He eivät rajoita omaa liikkumistaan mitenkään, kun lukittujen ovien avaimet on vain heidän käytössään , ja näin väärinkäyttöä tapahtuu, näin estetään muilta liikkumisvapaus muilta ,julkisissa tiloissa , veronmaksajilta, jotka on ne ketkä maksavat , verot ,että sairaalaa toimii myös oikein. Työntekijät eivät ole sairaalan omistajia , vaan työntekijöitä , verorahoilla siellä. Julkista tilaa ei voi lukita noin vain.- Anonyymi
Lääkärin määräyksestä voidaan liikkumisvapautta rajoittaa tai jopa estää. Vrt. laki
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lääkärin määräyksestä voidaan liikkumisvapautta rajoittaa tai jopa estää. Vrt. laki
Juuri näin.
Lääkärillä on oikeus vaikka pakkokeinoihin tarvittaessa ja perustellen asian.
Miksi Niuvanniemessä on ovet lukossa vaikka on mielisairaala ja potilaiden pitäisi päästä vapaasti kulkemaan?
Olkoonkin että on vankimielisairaala. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lääkärin määräyksestä voidaan liikkumisvapautta rajoittaa tai jopa estää. Vrt. laki
Kannattaa kysyä itseltään , noudattaako ,itse lakia jos puhuu, työstään sairaalassa.
Laki on kaikille sama, ikään ,sukupuoleen ,vammaisuuteen tai muuhun verrattavaan ulkoiseen seikkaan ,ei voi toimia epäpätevästä kuitenkaan ketään kohtaa , niin ,että loukkaa asiakkaitten , saatuja oikeuksia, ihan lakia vastaan. - Anonyymi
Oletko koskaan kuullut että perusoikeuksiin sisältyvät myös velvollisuudet? Kyllä ne ovat sellaisia mitkä velvoittavat toimimaan tietyllä tavalla ja unohtuvat monesti ihmisiltä kun jankutetaan vain oikeuksista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2555101
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!512420- 692056
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3851506Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss961171SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291083Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101029Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte173883Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9197805Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u37794