Maanpeiteruusu Fairy

Saas nährä

Tilasin netistä (viherpiha) 3 kappaletta Fairy-ruusuja. Ajattelin laittaa ruusut orapihlaja-aidanviereen, melko lähelle omenapuuta. Onko kellään kokemusta, kuinka paljon nämä vanhat istutukset häiritsevät ruusuja, jos kuitenkin perustan penkin ohjeiden mukaan?

Entäs valo, mitähän tuo ohje valoisasta, mutta ei paahteisesta kasvupaikasta tarkoittaa käytännössä? Itselläni ruusut tulevat länsi-pihalle, kuitenkin niin, että iltapäivän kuumin porotus ei tuolle paikalle osu, aamulla kyllä paistaa aurinko.

No joo, nämä ovat ehkä asioita, jotka käytäntö näyttää, mutta jos jotain vinkkiä olisi.

2

2219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peukku68

      hyvin köyhissäkin oloissa mutta kukkiakseen tarvitsee aurinkoa kohtuudella jossain vaiheessa päivää, paahteessa parhaimmillaan.

    • Suvi2

      Minulla on ollut pari Fairya muutaman vuoden. Lantaahan nekin tarvitsevat ja hevosenlanta on parasta ruusuille.
      Ei ainakaan minun Fairyni pidä paahteesta. Paahteessahan kukka kiusaantuu ja kukkii vain hetken.
      Aamuaurinko on kaikille kukille parasta.

      Taidat saada joka kirjoittajalta erilaisia ohjeita, revi sitten siitä. Minulla ei ole ammattikoulutusta kukkien hoidossa, vain käytännön kokemusta muutamalta kymmeneltä vuodelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3357
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      249
      2199
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      97
      1981
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1893
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1829
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1673
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1331
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1255
    Aihe