Purra nauttii

Vain sadisti voi nauttia siitä kun tulee tuhansia uusia lapsiköyhiä.

HS:
Valtiovarain­ministeri Purra jatkaa vitsailua valtion leikkauksilla

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikon mielestä perussuomalaiset karnevalisoivat leikkaukset.

Tällä kertaa keskustelua on herättänyt yksi näkyvä yksityiskohta kuvassa.

Kuvan keskellä istuu Purra ja pitää kädessä leikkuuasennossa olevia isoja saksia – ja hymyilee.

Purra ja muu hallitus valmistautuu parhaillaan huhtikuun puolivälissä pidettäviin neuvotteluihin, joissa hallitus saattaa sopeuttaa aikaisempien kuuden miljardin euron leikkausten ja muiden toimien lisäksi vielä kolme miljardia euroa julkisia menoja.

Ainakin tähän mennessä leikkaukset ovat kohdistuneet eritoten tukia saaviin vähätuloisiin ja työttömiin eli yhteiskunnan vähäosaisiin.
66775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 66

Vanhimmat

Tavallisiin palkansaajiin myös ollaan kohdistassa leikkuria. Miten vitussa tuolle ämmälle voi kannatus riittää!

Äänestä
  • Selkeä mamuvastaisuus sallii pelivaraa tehdä pahaa.

    Äänestä

  • (( PETOSJYTKY!! ))

    Äänestä

Jospa lapsiperheet jättäisivät hiihtolomareissun Alpeille väliin...
Tai eivät vaihtaisi autoa joka kolmas vuosi.

Siis: Kuluttakaa vähemmän!!

Äänestä
  • Ja lähes jokaisessa lapsiperheessä on jokaisella lapsella puhelin. :)

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ja lähes jokaisessa lapsiperheessä on jokaisella lapsella puhelin. :)

    Ja näin se taitaa myös olla koska Suomessa on miljoonia puhelimia käytössä.

    Äänestä

Seuraavaksi noilla saksilla leikataan eläkkeistä.

Äänestä
  • Minulla on lähes pienin mahdollinen työeläke. Olen valmis luopumaan siitä max. 30€
    Jos se takaa sitten hyvät terveyspalvelut jatkossakin.
    Kannatan Purran leikkauslistaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Minulla on lähes pienin mahdollinen työeläke. Olen valmis luopumaan siitä max. 30€
    Jos se takaa sitten hyvät terveyspalvelut jatkossakin.
    Kannatan Purran leikkauslistaa.

    Pulla leikkaa eläkkeeltä paljon enemmän eikä terveyspalveluista ole mitään jäljellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Minulla on lähes pienin mahdollinen työeläke. Olen valmis luopumaan siitä max. 30€
    Jos se takaa sitten hyvät terveyspalvelut jatkossakin.
    Kannatan Purran leikkauslistaa.

    30 eurolla on helppoa kannattaa toisten köyhien 300 euron leikkauksia.
    Eikä ne terveyspalvelut säily vaan niistä leikataan 3000 euroa per nenä.
    Sitten vasta aletaan leikkaamaan.

    Äänestä

Empatia on kielletty sana Purralle.
HS:
Muun muassa keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko reagoi perussuomalaisten leikkausvitseihin maanantaina.

”Minäkin olen sitä mieltä, että valtiontaloutta pitää sopeuttaa. Eli leikkauksia budjettiin on tehty ja tehdään. Eri asia kuitenkin on, että nauttiiko siitä. Se on tyylikysymys, tietoinen valinta – tämä karnevalisointi”, Saarikko viestitti Instagramin tarinoissaan.

Bergbom ja Purra eivät vastanneet HS:n yhteydenottoihin maanantaina iltaan mennessä.

Bergbom sen sijaan laittoi maanantaina useita viestejä X:ään, joissa kerrottiin empaattisen politiikan vaaroista. Empatia-sanan hän laittoi sitaatteihin.

Äänestä

NÄKEEHÄN SEN NAAMASTA JOKA ON AINA NORSUNVITULLA KUN KANSALLA MENEE HYVIN

Äänestä

Kokoomus on myös siellä. Oletteko unohtaneet? Ei se Purra näitä päätä.

Äänestä
  • Kokoomus sovittaa arvojaan hallituskumppaninsa linjaa seuraten.
    Rkp (SFP) on rampautunut ankka arvojohtajansa ilmoittauduttua eurovaaliehdokkaaksi.
    KD... kannattaa kristillisiä arvojaan.

    Äänestä

  • Orpo ei uskalla puuttua Riipan riehumiseen.

    Pelkää että Riippa leikkaa Petterin pallit seotessaan.

    Nazimaa sanoi että keväällä uudet hallitusneuvottelut edessä.

    Henrikssonilla riitti.

    Äänestä

Purrako tämän tilanteen on aiheuttanut?

Äänestä
  • Ihmiset kun eivät tahdo muistaa että manapakoon lähtenyt sekä hänen hallituksensa Saarikko mukaanluettuna oli ne joiden roskia pitää nyt korjata . Ylivelkaantunut Suomi joka joutuu ja joutaa ihan omasta töppäyksistään EUn mustalle listalle. Olisi pitänyt jo useammat vuodet säästää, kuin se että lähtivät EUn kelkkaan makselemaan kaiken maailman miljardeja muille kun olisi pitänyt investoida Suomeen. Me elämme ainoastaan viennistä. Onko se Purran vika kun Pihlajassa on lomautettu porukka 3 kuukaudeksi. Se on täysin edellisten hallitusten idiottimaisuutta tyrehdyttää esim Venäjän kauppa. Monestikko se Venäjä joutuu meidän talouden pelastaa? Saatte olla varmoja että ennen kuin nuo rajat saadaan puhumalla aukaistua ja yhteistyö siille tasolle niin kuilu senkun syvenee. Me elämme Venäjästä saatte olla mitä mieltä tahansa. En ole mikään Venäjän ystävä mutta kauppaa me heidän kanssa tarvitsemme. Oli siellä Putin tai ei. Ruotsilla on omat kuvionsa ja he eivät tarvitse meitä mihinkään eikä tule tarvitsemaan. Ainut menoerä heidän kustannuksella tulee olemaan Nato joka nielee vieläkin enemmän köyhien sekä lapsiperheiden varoja. Sotimalla tai sotaharjoituksissa et omaisuutta saa. Ne ovat pelkiiä euron heittämisiä kukkulan kaivoon. Meidän politikot ovat myyneet maamme mutta siitä ette Purraa pysty syyttämään. Suomi ei tästä suosta tule selviytymään pitkään aikaan. Pelkään pahaa että se suo senkun kurjistuu. Leikkauksia pitää tehdä nyt jokaisella saralla. Olisihan tuo Presidentin ulostulo nyt todella tärkeä näyttää kuka tämä säästökuurin aloittaa. Eilen uutisoitiin että Stubbin palkka olisi eri eli korkeampi kuin Niinistön. Onhan tämäkin veto tähän surkeaseen tilanteeseen. Jos eivät virkamiehet näytä suuntaa niin kuka? Tämä Soiten johtaja johtajan päälle sekä hyväveli systeemi tulee laittaa isoon syyniin. Kukaan vaikka he tuottaisivat kultaa ei tarvitse 17.000e palkkoja liioin 15.000 tai 10.000e . Nämä ovat iso häpeäpilkku maassamme. Jos haluatte lakkoilla niin lakkoilkaa tästä. Sitä olen tukemassa heti vaikka yleislakolla. Mutta se että lakkoilaan nuhapäivästä niin on tässä tilanteessa naurettavaa. Sen nuhapäivän maksaa yrittäjä, ja lukuisat pienyrittäjät jotka eivät nuku nykyään edes öitänsä kun velat ovat suuremmat kun päivittäiset tulot. Pienyrittäjä voi todella huonosti. Todella.

    Äänestä

  • Kyllä eukko käyttäytyy maanisesti.

    Etkö katso sen silmiä kun se keuhkoaa?

    Tekarit rutisee kun puree leukojaan yhteen.

    Vain vaivoin saa estettyä täydellisen tiltin puhuessaan.

    Lataamo kutsuu😀.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ihmiset kun eivät tahdo muistaa että manapakoon lähtenyt sekä hänen hallituksensa Saarikko mukaanluettuna oli ne joiden roskia pitää nyt korjata . Ylivelkaantunut Suomi joka joutuu ja joutaa ihan omasta töppäyksistään EUn mustalle listalle. Olisi pitänyt jo useammat vuodet säästää, kuin se että lähtivät EUn kelkkaan makselemaan kaiken maailman miljardeja muille kun olisi pitänyt investoida Suomeen. Me elämme ainoastaan viennistä. Onko se Purran vika kun Pihlajassa on lomautettu porukka 3 kuukaudeksi. Se on täysin edellisten hallitusten idiottimaisuutta tyrehdyttää esim Venäjän kauppa. Monestikko se Venäjä joutuu meidän talouden pelastaa? Saatte olla varmoja että ennen kuin nuo rajat saadaan puhumalla aukaistua ja yhteistyö siille tasolle niin kuilu senkun syvenee. Me elämme Venäjästä saatte olla mitä mieltä tahansa. En ole mikään Venäjän ystävä mutta kauppaa me heidän kanssa tarvitsemme. Oli siellä Putin tai ei. Ruotsilla on omat kuvionsa ja he eivät tarvitse meitä mihinkään eikä tule tarvitsemaan. Ainut menoerä heidän kustannuksella tulee olemaan Nato joka nielee vieläkin enemmän köyhien sekä lapsiperheiden varoja. Sotimalla tai sotaharjoituksissa et omaisuutta saa. Ne ovat pelkiiä euron heittämisiä kukkulan kaivoon. Meidän politikot ovat myyneet maamme mutta siitä ette Purraa pysty syyttämään. Suomi ei tästä suosta tule selviytymään pitkään aikaan. Pelkään pahaa että se suo senkun kurjistuu. Leikkauksia pitää tehdä nyt jokaisella saralla. Olisihan tuo Presidentin ulostulo nyt todella tärkeä näyttää kuka tämä säästökuurin aloittaa. Eilen uutisoitiin että Stubbin palkka olisi eri eli korkeampi kuin Niinistön. Onhan tämäkin veto tähän surkeaseen tilanteeseen. Jos eivät virkamiehet näytä suuntaa niin kuka? Tämä Soiten johtaja johtajan päälle sekä hyväveli systeemi tulee laittaa isoon syyniin. Kukaan vaikka he tuottaisivat kultaa ei tarvitse 17.000e palkkoja liioin 15.000 tai 10.000e . Nämä ovat iso häpeäpilkku maassamme. Jos haluatte lakkoilla niin lakkoilkaa tästä. Sitä olen tukemassa heti vaikka yleislakolla. Mutta se että lakkoilaan nuhapäivästä niin on tässä tilanteessa naurettavaa. Sen nuhapäivän maksaa yrittäjä, ja lukuisat pienyrittäjät jotka eivät nuku nykyään edes öitänsä kun velat ovat suuremmat kun päivittäiset tulot. Pienyrittäjä voi todella huonosti. Todella.

    Purra laukaisi laman puheillaan ei Orpo.

    Vain kaltaisesti Urpo ei sitä tajua!

    Äänestä

Suomalaisten veronmaksajien rahat on jaettu taivaantuuliin ilman vastiketta,ja nyt on tullut pää vetävän käteen. Purran vika? Afrikassa kaikki, siis kaikki sinne viimeiset 50 vuotta jaetut varat on varastettu. Purran vika ?

Äänestä
  • Kehitysapu käytännössä lopetettu, ei vaan näytä riittävän säästöiksi. Nyt Purra riemuitsee, kun pääsee leikkaamaan suomalaisilta! Talous sakkaa, kiitos Orpo-Purran hallituksen.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Kehitysapu käytännössä lopetettu, ei vaan näytä riittävän säästöiksi. Nyt Purra riemuitsee, kun pääsee leikkaamaan suomalaisilta! Talous sakkaa, kiitos Orpo-Purran hallituksen.

    Joo sakset kädessä monessa kuvassa.

    Äänestä

  • Yritystuet on kommarihommia!

    Veroale rikkaille velaksi idioottimaista sekin.

    Kaiken huippu työttömyysvakuutusmaksujen sosialisointi jo viime vuonna!

    Tämä hallitus ja sen ohjelma kuin suoraan Neukkulasta ennen kommunismin romahdusta.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Kehitysapu käytännössä lopetettu, ei vaan näytä riittävän säästöiksi. Nyt Purra riemuitsee, kun pääsee leikkaamaan suomalaisilta! Talous sakkaa, kiitos Orpo-Purran hallituksen.

    Onhan sinne afrikkaan kuitenkin viety kristinuskoa ja suomitietoutta.
    "Aavan meren tuolla puolen jossakin on maa..."
    Joku Unto Monosen sanoittama värssy.

    Äänestä

Kepulaiset inttää vastaan vaikka tietävät kenen vika velanotto on Kepun ja Sossuin

Äänestä
  • Kokkareiden piikissä jo yli 100 miljardia!

    Tsekkaa hallitukokoonpanot ja niiden velanotto.

    Kokkareet vetovuorossa joka kerta😀.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Kokkareiden piikissä jo yli 100 miljardia!

    Tsekkaa hallitukokoonpanot ja niiden velanotto.

    Kokkareet vetovuorossa joka kerta😀.

    Joo kokoomus ottanut vuosien varrella eniten velkaa, pitäähän sitä toimitusjohtajille saada vähä lisätienestiä…

    Äänestä

Niiltä on leikattava jotka saavat eniten valtion avustusrahoja. Muut maksavat työstään veroja ihan tarpeeksi.

Äänestä
  • Eli yritystuet leikattava ensin.

    Äänestä

Kun maahanmuuttaja saapuu Suomeen, niin hän saa heti kaiken.
Katon päänsä päälle, ruoan, vaatteet, terveydenhoidon ja kuukausirahat.
Miettikää sitä. Paljonko tuo kaikki maksaa?

Äänestä

Hah haa perussuomalaiset on niin hauskoja jopa sairaalan hygieniasta voidaan joustaa kun persu "heittää läppää"

Äänestä

Kertokaa mitä lapsikperheiltä nyt ollaan viemässä ja miten paljon?
Minä en ole huomannaut vielä mitään.

Äänestä
  • Nämä tulee asteittain voimaan pitkin vuotta. Myöhäistä sitten enää kitistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Nämä tulee asteittain voimaan pitkin vuotta. Myöhäistä sitten enää kitistä.

    Koskenee enämpi vähävaraisia lapsiperheitä.

    Äänestä

  • Oletko kade maho? Vai tuhkamuna? Sukulaisukko on jälkimmäinen. Vihaa heikossa asemassa olevia koska köyhyys ei itseään kosketa.

    Äänestä

No Purra on nykyisin itse kävelevä vitsi. Viimeistä kautta eduskunnassa.

Äänestä
  • Harmi ettei varattomuus tule sitä koskettamaan. Sopeutumiseläkkeistä ketkut eivät luovu. Isoihin rahoihin pääsi häikäilemättömyyttään. No, onpahan itsensä poikien tulevaisuus turvattu, viis muista!

    Äänestä

Eikö Purran ja hallituksen olisi pitänyt valvoa asiaa? Edellisen hallituksen neuvottelemat korotko liian pieniä?
HS Vision
"Veronmaksajat kuittaavat laskun: Valtiokonttori solmi johdannaissopimuksia, jotka nostavat velkojen korkokustannuksia hurjasti. – HS Visio | HS.fi

”Valtio sai koronapandemian aikana historiallisen edullista lainaa markkinoilta. Valtiokonttori kuitenkin muutti pitkäaikaisten miljardilainojen varmoja miinuskorkoja vaihtuvakorkoisiksi. Nyt korot ovat nousseet jyrkästi. Veronmaksaja kuittaa laskun.”
"Negatiivinen korko ei siis käynyt, koska se oli liian alhainen. Lehden arvion mukaan Suomen valtion korkokustannukset nousevat satoja miljoonia vuodessa niiden johdannaissopimusten vuoksi, joiden avulla pyrittiin ”valittuun tasoon”. Lehti vielä jatkaa, että Valtiokonttori on määrännyt johdannaissopimukset salaisiksi.

Kenen vika?

Valtiokonttori pesee kätensä ja toteaa, että he toimivat Valtiovarainministeriön ohjeiden mukaisesti.

Siksi HS Visio siirtyi kysymään asiaa Valtiovarainministeriön rahoitusmarkkinaosaston osastopäällikkö Pauli Kariniemeltä. Vastaus kuului:

”Ainakin ne ovat olleet valtiovarainministeriön määräyksen mukaista toimintaa.”

”Voidaan tietysti kysyä, onko meidän määräys ja strategia ollut oikea. Kyseistä strategiaa on arvioitu VTV:n [Valtiontalouden tarkastusviraston] toimesta, ja heidän arviossaan strategiaa on pidetty onnistuneena ja parhaiden käytäntöjen mukaisena. Ulkoiset ja sisäiset työryhmät ovat pohtineet strategiaa viime vuosien aikana, eivätkä työryhmät ole löytäneet siitä ilmeisiä valuvikoja.”

Äänestä
  • Eikö tuosta kannattaisi nostaa syyte? Jokuhan tuossa on tyrinyt miljoonia taivaan tuuliin.

    Äänestä

Saksikäsi Riikka.

Äänestä

Nyt on ilmeisesti niin pitkät sakset Purralla käytössä, että Orpon ennen vaaleja lempimä leikkauskohde, kosteikkoviljelyntuki 20 miljoonaa euroa, tultaneen viimeinkin leikkaamaan kokonaan pois pois pois?

Muutama naksaus taakseppäin oli-ko se kepu-kokoomus-persuhallituksen asettama, Mauri Pekkarisen johtama leikkaustyöryhmä etsimässä yritystukikonaisuudesta 8 miljardia euroa, jotain turhaa leikattavaksi.

Löysivät kovan pimeydessä hapuilun ja kompuroinnin jälkeen 100 miljoonaa, leikattavaa.

Äänestä

Purra ei löydä leikattavaa mistään missä sitä todella olisi eli omasta valtiovarainminsteriöstä.

Äänestä
  • Omastaan ei luovu, päinvastoin.

    Äänestä

Eihän noissa kaikissa ole enää mitään järkeä. Ihmiset ei ymmärrä kuinka kauan menee saada ne rahat mitä menettää takas kun on lakossa

Äänestä
  • Ja useat ihmiset ei ymmärrä mitä menettävät hallituksen toimien takia.

    Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    Ja useat ihmiset ei ymmärrä mitä menettävät hallituksen toimien takia.

    No kerroppa mitä asioille pitäsi tehdä sitten? Velkaako pitäisi vaan lisää ottaa niinkuin aikasemmin silläkö se talous saadaan nousuun.

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    No kerroppa mitä asioille pitäsi tehdä sitten? Velkaako pitäisi vaan lisää ottaa niinkuin aikasemmin silläkö se talous saadaan nousuun.

    diibadaa
    Toivottavasti sinulta viedään seuraavaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    diibadaa
    Toivottavasti sinulta viedään seuraavaksi.

    Ei tuollaisella ymmärtämättömällä lallattelulla mikään korjaannu tai sillä kukaan mitään voita.
    Tosiasia on, että sinne ne leikkaukset ja menojen vähennykset on kohdistettava mihin nyt eniten rahaa menee. Muuta tietä talouden tasapainottamiseen ei ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    No kerroppa mitä asioille pitäsi tehdä sitten? Velkaako pitäisi vaan lisää ottaa niinkuin aikasemmin silläkö se talous saadaan nousuun.

    Valitettavasti nykyhallitus ottaa enemmän velkaa kuin edellinen ja antaa sitten rikkaille verohelpotuksia.

    Äänestä

Tottakai purra iloitsee. Oma taloutensa on turvattu pitkäksi ajaksi. On pojillaan monta kilpailijaa vähemmän tässä yhteiskunnassa leikkaustoimien jälkeen kun köyhien lapset putoavat pelistä.

Äänestä

Olisivat alkaneet panostaa investointien sekä työvoiman tänne saamiseksi. Tällainen kurjistuspolitiikka ei ole muuta kuin kiusantekoa eikä vaikuta velkatilanteeseen juuri pierun vertaa.

Äänestä

Purra on uransa huipulla ja siitä seuraa äkkipudotus.

Äänestä

Tarvitaan rahaa tämän hyvinvointi- taikka "hyvinvointi"-mallin pyörittämiseen. Kurjistamisella sitä ei synny, vaan pitäisi panostaa sen vihreän teknologian tuotannon sekä työvoiman tänne saamiseksi.

Äänestä

Purra on vain esimerkki alkoholistien lasten toiminnasta. Ei ole mitään käsitystä mikä on hauskaa ja mille ei sovi nauraa.

Turha näitä viestejä on poistaa. Tuota ongelmaa ei poista mikään lähihoitaja tai sairaanhoitajakoulutus, terapiaan pitää itse mennä ja kasvaa aikuiseksi.

Äänestä
  • Vai onko jotain kylmän rationaalista ja ideologiatonta ajattelua antaa alaisten alkoholisoitua rauhassa terveydenhuollossa ja peitellä, hihitellä ja kieltää koko paska päälle?

    Äänestä

Mitä pahaa suomalaiset ovat tehneet, että ovat saaneet tuollaisen ministerin mitä Purra on?

Äänestä
  • Jättäneet juopot hoitamatta.

    Äänestä

Nyt elinkeinominsteri on puuttunut lakkoon:
"Elinkeinoministeri Wille Rydman (ps) väläytti IS:lle, että lakkojen vuoksi hallitus voisi tehdä uusia työmarkkinatoimia hallitusohjelman päälle."

Äänestä

Jos pari keskitason johtajaa palkkais istumaan kokouksiin ja toimistoihinsa hyvinvointialueelle räpläämään puhelintaan ja vehkeitään niin eikö se siitä??

Äänestä

Ei se ole ihme, kun miettii kuinka hän lapsista ajattelee, esim. kommentti bussissa.

Äänestä

Purralle täydet pisteet.Velaksieläminen loppuu.Ikuisia tukia ja valtion maksamana loppuu .

Äänestä

Riikasta kehkeytyi hallitusneuvotteluissa suorastaan pesunkestävä porvari. Pääperiaatteena siis lienee nyt työehtojen heikennykset ja vähempiosaisten entisestäänkin kurjistaminen, jotta saamme verokertymää velan lyhennykseen. Perin tuottoisaa varmasti.

Äänestä
  • Kaljaveron alennus sekä viiden sentin bensa-ale ei tuo kuin satojen miljoonien budjettiloven. Erikoista porvarien talousviisautta kerrassaan.

    Äänestä

Isotuloisten veroale vie 1miljardi€ velkarahaa ja tunninjuna 1miljardin€/vuosi kolmenvuoden ajan, ainakin tämän hallituksen aikana.

Äänestä

NÄKEEHÄN SEN NAAMASTAKI ETTÄ SAMNLAINEN SADISTI KUIN STALIN JA HITLER

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vain sadisti voi nauttia siitä kun tulee tuhansia uusia lapsiköyhiä.

HS:
Valtiovarain­ministeri Purra jatkaa vitsailua valtion leikkauksilla

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikon mielestä perussuomalaiset karnevalisoivat leikkaukset.

Tällä kertaa keskustelua on herättänyt yksi näkyvä yksityiskohta kuvassa.

Kuvan keskellä istuu Purra ja pitää kädessä leikkuuasennossa olevia isoja saksia – ja hymyilee.

Purra ja muu hallitus valmistautuu parhaillaan huhtikuun puolivälissä pidettäviin neuvotteluihin, joissa hallitus saattaa sopeuttaa aikaisempien kuuden miljardin euron leikkausten ja muiden toimien lisäksi vielä kolme miljardia euroa julkisia menoja.

Ainakin tähän mennessä leikkaukset ovat kohdistuneet eritoten tukia saaviin vähätuloisiin ja työttömiin eli yhteiskunnan vähäosaisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu