Jotenkin menny koko elämä ohi

Anonyymi-ap

Kärsin diagnosoimattomasta masennuksesta koko nuoruuteni, olin kiusattu, eristetty ja köyhästä perheestä.

Tästä johtuen olen polkenut paikallani koko elämäni, yksikään parisuhde ei ole onnistunut kestämään kolmea vuotta pidempään. Olen jotenkin kaikkien silmissä liian erilainen kuin muut.

Olen nyt 36 vuotias. Olen tullut tulokseen että tähän mennessä en ole päässyt kokemaan levin reissuja, saatika mökkireissuja juhannuksena sen jälkeen kun olen eronnut, en ole koskaan käynyt muilla festareilla kuin niillä jotka kotikaupungissani järjestetään.

En ole reissannut maailmalla läheskään niin paljon kuin muut. Kaikki reissut ovat tapahtuneet parisuhteessa, tuolloin olen toki pyrkinyt saamaan reissusta mahdollismman paljon irti kulttuurin, ruooan ja aktiviteettien suhteen.

Huomasin että töiden ohella on aikaa todella paljon, koska ei ole perhettä joten aloin opiskelemaan. Toki 36 vuotiaana opiskelu ei ole samaa kuin parikymppisenä. Plussana minulla on vakaampi talous, mutta en kuulu nuorten bileporukoihin ikäni puolesta. Tästäkin minulle todennäköisesti jää käteen vain tutkinto ja ehkä parempi työ tulevaisuudessa ja sitä kautta lisää rahaa. Mutta silti olen aina yksin.

En tiedä löytyisikö täältä joku , aivan sama onko mies vai nainen. Jonka kanssa tehdä laskettelureissuja, reissuja tai ylipäänsä jotain aktiviteetteja. Ja ehkä oppia jossain määrin sosiaalisemmaksi. Ja vaikka ei löydykkään niin ainahan tämä asioiden auki kirjoittaminen auttaa jonkun verran. Toki luulisi että meissä aikuisissa olisi jonkunlaista yhteen hiileen puhaltamista, että autetaan toinen toisiamme.

9

371

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laskettelureissuja, reissuja, retkiä ja muita aktiviteetteja voi tehdä ilman kaveriakin, vieläpä paljon helpommin ja mukavammin oman mielen mukaan.

      Olen elänyt, matkustanut ja harrastanut sekä hyvän puolison kanssa että ilman kumppania. Kyllä parhaat hetket olen kokenut itsenäisenä.

      • Anonyymi

        Noin on monella.
        Suomalainen kasvatus ja olosuhteet ovat monella karut.
        Olet nyt tarttunut tilanteeseen ja päättänyt että muutat tilannetta.
        Rohkeasti vaan eteenpäin!
        Yksin voi reissailla.

        Olet erilainen, se on rikkaus, et kulje massan mukana ja sinulla on omat ajatukset.

        Entäs jos liittyisit johonkin yhdistykseen, kerhoon, kansalaisopistoon?
        Jos ei ole omassa kaupungissa, niin kurkkaa toisen kaupungin ryhmiä.
        Ehdota kansalaisopistoon jotain matkustusryhmää!

        Toivon sinulle niin paljon kaikkea hyvää!
        Kesä on tulossa, ja varmaan jotain jännää!

        Hali minulta!


    • Anonyymi

      Mua kiusataan erilaisissa konserteissa ja muualla joten se estää

    • Tuohan se on se kuuluisa "elämä", mökkireissut, levin reissut, ulkomaanmatkat. Lisäksi pitäisi olla perhe, vaimot, lapset, koirat. Polkupyörät, riippukeinut, grillit.

      Entäs jos ei vaan kiinnosta.
      Ei huvita.
      Menkööt tuo elämä,
      menkööt tulevaisuus, menkööt ihmiset menojaan.
      Kävelkööt vaan ohitse.

      Minä olen minä itse, minulla on itseisarvo.
      Omanarvontunto.
      En tarvitse kaikkea tuota keinotekoista, teennäistä ***kaa ollakseni arvokas. Ollakseni jotain. Jotain enemmän kuin nuo muut.

      • Anonyymi

        Juuri näin.

        Nuo on vain meille opetettuja arvoja joista ei monesti tule onnea vaikka niin voisi luulla


    • Anonyymi

      Miksi omaa elämää täytyy verrata muiden elämään ?
      Lisäksi vielä kokea kateutta siitä, kun jollain toisella on mennyt ehkä paremmin kuin itsellä ?
      Elämää ei tarvitse suorittaa, ei tarvitse saada aikaiseksi ja tehdä kaikkea samaa ja samanlaista kuin joku muu tekee.
      Omaan vaatimattomaan elämäänkin voi olla lähes täysin tyytyväinen, jos se itselle riittää. Ja jos ei riitä, mutta jostain syystä on pakko elellä hissukseen, niin muuttaa asennettaan sillä tavalla, että tämä minun elämäni nyt menee näin, piste.

      Sitä ei tarvitse miettiä, mitä muut mahtavat ajatella, jos itsellä ei ole kaikkea, ei matkustele, ei käy siellä eikä täällä, se ei kuulu muille, miten kukin elämäänsä elää.
      Ei kaikkea tarvitse tehdä, omistaa, osata, tms. vain sen takia, että näyttäisi muille " voi mulla menee nyt niin hyvin ".
      Ihminen riittää, ja kelpaa, vaikka olisikin vähän köyhempi, heikompi, sairaampi, työtön, pulleampi, kaljumpi, eläkeläinen, tai mitä ikinä voikaan olla.

    • Anonyymi

      Ei reissailu niin ihmeellistä ole. Ehkä jotkut ulkomailla asumiset olisi voinut jättää väliin. Kadun niitä. Rahaa menee helvetisti ja voi saada huonoja kokemuksia.

      • Anonyymi

        Maksaahan ne ulkomaan matkat , mutta en minä ainakaan kadu yhtäkään matkaa , kiva on että on saanut nähdä ja kokea muitakin maita kun näitä pohjoismaita . Aika aikaa kutakin sanoi eräs vanhus kerran. Elämässä on erilaisia vaiheita joka ikäkaudella omansa . Sitten kun alkaa vanhuus vaivata niin on mukava muistella menneitä , kun ei enää ole halua matkustella , vaikka joskus pieni ajatus kun näkee esim televisiosta joitakin ohjelmia vierasta maista , niin tulee mieleen että mitäs jos siltikin kävis siellä, mutta yleensä ne jää vaan ajatukseksi .
        Mutta kun on nuori niin matkustaminen on kivaa . Vanhempana ei aina jaksa


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1682
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      869
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      90
      606
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe