Kun tajuat että olet täysi luuseri

Anonyymi-ap

Se on melko musertava kokemus.
Kun kuuntelee työpaikan taukotilassa jatkuvasti juttuja mitä joku on saavuttanut taas urallaan, jonkun lapsi sai taas kympin kokeesta, joku kävi taas Sveitsissä ja seuraavaksi menee Ranskaan kun itsellä suurin saavutus kymmeneen vuoteen on moottoripyöräkortin ajaminen niin siinä tuntee itsensä mitättömäksi.

Pomo yleensä katsoo minua ja sitten sulkee silmänsä ja nostaa päätään kun hän alkaa puhumaan itsensä kehittämisestä ja että sitä pitää tehdä jatkuvasti.

Olenhan minä sitä tehnyt mutta kun jostain tulee tavarantarkastaja niin minä opettelen ompelemaan koneella. Mutta tuo ompelemaan opetteleminen ei ole saavutus. Eihän sillä pääse edes tienaamaan isoja rahoja.
Joku sai ylennyksen niin minä opettelin soittamaan kitaralla ja laulamaan jonkun kappaleen. Ei ole kovin kummoinen saavutus kun ei silläkään tienaa.

Mutta mitä voi odottaa nippa nappa yläkoulusta päässeeltä amiksen käyneeltä tomppelilta.

11

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Musertavampi kokemus on se, kun tajuaa, etten taidakaan olla luuseri, niin kuin olen aiemmin kuvitellut.
      Itseään on ihan turhaa vertailla muihin, siitä se itsetunto menee alas ja tulee huonouden tunteita.
      Eivätkä kaikki osaa kaikkea, toiset osaavat joitain juttuja, toiset taas joitain muita.
      Ja jos ei ole kouluja käynyt, päässyt isoille palkoille, ei sekään huononna ihmistä. Sen huonommuuden tekee sitten halutessaan jokainen omassa päässään itsestään.
      Masentuneena taitaa yleensä tulla juuri tuo tunne, ettei minusta ole mihinkään, en osaa mitään, en ole hyväksytty, jne. Toisin sanoen mikään ei taida tuntua miltään.

      En ole itsekään kouluja käynyt, peruskoulun ja vuoden kauppakoulua. Nuorena tuli päihteet kuvioihin, töitä tein lyhyitä pätkiä, mitä milloinkin, pääkin pehmeni jossain vaiheessa, ei kestänyt.
      Silloin kyllä minäkin pidin itseäni täysin luuserina. Masennukseen en ole onnekseni ollut koskaan taipuvainen, kaikkea muuta riitti senkin edestä.
      Isoimmat ongelmakohdat tuli selvitettyä, vaikka muuten elämä ei ole muuttunut kummoisesti, ei suuntaan eikä toiseen.

      Silloin kun hyväksyy itsensä ja elämäntilanteensa, ei vaadi itseltään liikaa, ei vertaa itseään muihin, ei syyttele itseään, on tyytyväinen siihen mitä on, muodostuu elämästä ainakin vähän paremmin siedettävää.

      Masennus on kai useimmiten ohimenevää laatua, pohjalla on vaikeinta, täysin ymmärrettävää että niin on. Monet ovat siitä kuitenkin selvinneet.
      Joillain masennus tulee useampaan kertaan elämänsä aikana, joillain voi valitettavasti olla vuosikausia kestävää, ja jotkut ovat selvinneet yhdellä, maksimissa kahdella kerralla, ja on taas kaikki sujunut ihan hyvin.
      Masennuskaan ei tee kenestäkään luuseria, kuten ei mitkään muutkaan ajoittaiset vaikeudet.
      Tsemppiä!

    • Anonyymi

      Moottoripyöräily on parasta mitä voi tehdä housutjalassa.

      • Anonyymi

        Mopoilijoille kanssa terveytt ja onnee!

        Sitä vaan ihimettelen, kun rariossa öylön kerhottiin, että suomessa on kodittomia edelleen 3000-4000 henkilön verran.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mopoilijoille kanssa terveytt ja onnee!

        Sitä vaan ihimettelen, kun rariossa öylön kerhottiin, että suomessa on kodittomia edelleen 3000-4000 henkilön verran.

        Varmaan onkin enemmän asunnottomia, kuin joissain tilastoissa kerrotaan.
        On niin sanottua piiloasunnottomuutta, eli asunnottomat voivat majailla kavereiden, sukulaisten, tms. nurkissa. Kaikki eivät elä kadulla.


    • Anonyymi

      Niinpä ap,samaistuin. Sitä huomaa tekevänsä työtä jossa ei kovin korkeaa aö tä tarvita ja tuntee itsensä vähän yksinkertaiseksi näin kauniisti sanottuna.Olispa älliä lukea vähän parempiin tienestiin mut kun oppimisvaikeuksia niin ei kannata edes vanhan koiran yrittää.Joskus ärsyttää töissä kollegat jotka yrittävät päteä ja pomottaa vaikka ollaan ihan alinta kastia ja kaikki yhtä tomppeleita.Eihän työ sinällään pitäisi vaikuttaa ihmisarvoon mitenkään mutta jos olet matalapalkka alalla niin kyllä sen tuntee.

    • Anonyymi

      Sveitsissä käyminen ei ole mikään saavutus! Ei Ranskassakaan. Minäkin olen käynyt molemmissa, mutta ei se ole merkinnyt mitään missään eikä tuonut mitään etua työssä eikä yksityiselämässä. Onpahan ollut ajankulua.

      Jos alkaa vertaamaan itseään muihin, aina löytyy joku kauniimpi, kokeneempi, rikkaampi, älykkäämpi, terveempi, menestyneempi... Ja toisaalta joku, jolla on asiat surkeasti.

      Se on jo paljon, kun sinulla on työpaikka. Pidä siitä kiinni!

    • Anonyymi

      Niin muut olin kyläsä
      Niillä oli astia pieniä sokeri pusseja erimaiden hotelleista oli käyny ainkin100 eri maata
      sokeripuseja e
      Harrastukset sukellus ksroballa lentäminen
      Mastojuoksu hiihto hararratus ymserillaisilla koneilla besitasosta moderniin liikejettiin nopeus 1100kmjh

    • Anonyymi

      Olisit kiitollinen kun on asiat noinkin hyvin. Mieluumin keskity itseä kiinnostaviin asiohin kuin toisten odotuksiin tai vaatimuksiin.

      Jos jatkuvasti tuntee alemmuutta niin joistakin homeopaattisista valisteista vois olla apua, mm sepia 200 muutaman päivän jos ottaa, sitten vois olla staphysagria 200 jota voisi kokeilla myös, ja onhan niitä joitakin muitakin...

      • Anonyymi

        Mitkään pillerit tai luontaistuotteet eivät tunteita pysty parantamaan.


    • Anonyymi

      🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

      ❤️ ­­­V­­i­t­­­t­­­u­­­ ­­­t­­­ä­­­m­­ä­­­ ­k­­­u­­u­m­­­a­­ ­­n­a­r­t­­t­­u­­­ -> https://siz.la/hotcat21

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11932
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9050
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      119
      4983
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4208
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3933
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      77
      3889
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3593
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3561
    Aihe