Työtön niskuroi – Kunta haki holhouksen alaiseksi – Professori: ”Pässinpäistä, harvoin olen nähnyt viranomaiselta näin aiheetonta ilmoitusta”
Siviilioikeuden professori Urpo Kankaan mielestä työvoimapoliittisista toimenpiteistä kieltäytyminen ei ole missään tapauksessa peruste edunvalvontailmoituksen tekemiselle.
Seura uutisoi Miiasta, joka ei kahden vuoden työkokeilun jälkeen enää halunnut jatkaa palkatonta työtä. Hän jätti tarttumatta TE-keskuksessa tarjolla olleisiin töihin ja koulutukseen sekä kieltäytyi toistuvasti tapaamasta virkailijaa. Lisäksi hän pyysi Riihimäen sosiaalikeskusta lopettamaan yhteydenpidon häneen.
Riihimäen kaupungin vastaveto oli kova. Sosiaalikeskuksen työntekijä jätti maistraattiin ilmoituksen, että Miia on ilmeisesti edunvalvonnan tarpeessa. Ilmoitusta perustettiin sillä, että Miia oli toistuvasti kieltäytynyt ”palveluista, jotka edistäisivät vähintäänkin hänen taloudellista selviytymistään”.
Perusteluteksti päättyi ankaraan johtopäätökseen: ”…on katsottava, että asiakas ei ymmärrä omaa etuaan ja sosiaalihuoltolain hengen mukaisesti hänestä on tehtävä edunvalvontailmoitus”.
Sana ”hengen” oli lisätty tekstiin jälkikäteen. Ehkä kirjoittajan mielessä kävi epäilys siitä, että ilmoitus ei välttämättä perustunut lain pykäliin.
Terveysongelmia ei mainittu
Ilmoituksen perustelut eivät sisältäneet mainintaa siitä, että Miian terveydessä olisi jotain vialla.
Seuraavaksi Miia kutsuttiin terveyskeskukseen lääkärin tutkittavaksi edunvalvontalausunnon tekemistä varten. Hän ei saapunut paikalle.
Kuusi viikkoa ilmoituksen jättämisestä maistraatti teki päätöksensä: se jätti asian sillensä. Perusteena oli se, että vastusti edunvalvojan määräämistä eikä lääkärinlausuntoa ollut.
Miialle ei siis käynyt lopulta kummemmin, mutta hän pahoitti mielensä viranomaisten toiminnasta.
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/tyoton-niskuroi-kunta-haki-holhouksen-alaiseksi-professori-passinpaista-harvoin-olen-nahnyt-viranomaiselta-nain-aiheetonta-ilmoitusta/
Mihin tarkoitukseen oikein edunvalvontaa käytetään? Tämän tapauksen takia pitäisi tutkia tarkasti mitä Riihimäellä ja sen lähialueilla on tapahtunut edunvalvonnan alaisuudessa.
Työtön niskuroi Kunta haki holhouksen alaiseksi
Anonyymi-ap
0
377
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129