olen ajatellut että voisin seuraavaksi lemmikiksi hankkia joko marsun tai kanin (hermeliini tai kääpiöluppa). tällä hetkellä syyrialainen tyttöhamsteri, teräsmummo Inna x)
Hankinta ei ole ihan vielä ajankohtainen sillä haluan keskittyä loppuun asti Innaan.
olen kuullut että ekaksi kaniksi kannattaa ottaa poika...onko naaraat tosiaan niin pesääpuolustavia? päteekö sama idea marsuihin?
tekevätkö ko lemmikit yleisesti paljon tuhoja? =) onko marsu seurallisempi/rauhallisempi?
haluaisin ihan yleistä tietoa näistä lemmikeistä ja niiden pitämisestä...
t. miu ja inna
Hankinta ei ole ihan vielä ajankohtainen sillä haluan keskittyä loppuun asti Innaan.
olen kuullut että ekaksi kaniksi kannattaa ottaa poika...onko naaraat tosiaan niin pesääpuolustavia? päteekö sama idea marsuihin?
tekevätkö ko lemmikit yleisesti paljon tuhoja? =) onko marsu seurallisempi/rauhallisempi?
haluaisin ihan yleistä tietoa näistä lemmikeistä ja niiden pitämisestä...
t. miu ja inna
Vastaukset 12
Vanhimmat
Moi :) Mulla on poika marsu, jonka sain n. 1kk sitten. Sitä ennen minulla oli kaksi gerbiiliä jotak kuolivat vanhuuteen. Minun tietojen mukaan naaras marsut eivät ole pesääpuolustavia (en ole ainakaan missäs sellaisesta kuullut tai lukenut..) Mutta voin olla väärässäkin. Musta tuntuu että kanit tekevät enemmän tuhoja, mutta se riippuu aika paljon yksilöstä. Mun marsu ei ole oikeastaan tehnyt (ainakaan vielä) mitään tuhoja vaikka olen huoneessani vapaana pitänyt (aidatulla alueella ettei pääse sähköjohtojen luo tai kaappien taa piiloon) Marsu herrani yrittää syödä melkeinpä poikkeuksetta kaiken eteen tulevan (paperi, heinäpussi, matto, muovi jne.) mutta kun kiellän sitä ja laitan käteni purtavan jutun eteen niin marsu luovuttaa (vähän ajan päästä yrittää uudelleen.. xD) Mutta kyllä se sitten luovuttaa kun huomaa ettei niin saa tehdä. Sitä en osaa sanoa onko marsu seurallisempi taikka rauhallisempi, koska itselläni ei ole ikinä kania ollut. Marsuja pitäisi aina ottaa mielellään kaksi, koska ne ovat laumaeläimiä. (itselläni valitettavasti vain yksi, ollut syntymästään asti yksin mutta vakavasti olen miettinyt kaverin hankintaa..)
Ja tässä jotain perus juttuja marsuista ja niiden hoidosta:
-Kynnet leikattava n. 1 kerran kuussa
-C-vitamiinia pitää antaa päivittäin (marsun keho ei pysty itse tuottamaan sitä)
-Rasvarauhanen pestävä silloin kun se on likainen (uroksilla yleinsä likaantuu nopeammin)
-Pitkä karvaisen marsun turkki harjattava päivittäin
-Häkki kannattaa siivota n. 1 kerran viikossa (riippuu kyllä häkin koosta ja marsujen määrästä sekä kuinka likainen häkki on)
-Marsujen pitäs päästä jalottelemaan häkin ulkopuolelle joka päivä, n. 2-3 tunniksi
Tossa oli jotain juttuja, viisaammat kertokoon lisää :P
Hyvää kesää sinulle ja innallesi :)
Minulla on ollut aikoinaan 2 kania ja tällä hetkellä marsu.
Omien kokemusten mukaan marsut ovat hieman helpompia jyrsimisen suhteen (ainakin meillä), kanin suuhun meni lattialistat, johdot, kirjat, tapetit, huonekalut jne., marsu ei ole kovinkaan innostunut meillä ainakaan muusta kuin sanomalehdistä, kaukosäätimen ja kännykän napeista :) ja kaikesta suht pehmeästä. Toki marsukin jyrsii paljon, mutta mielestäni sen hampaat saavat jonkinverran vähemmän tuhoa aikaan :)
Hoito-ohjeita kannattaa tutkia kirjoista ja tutustua muutenkin molempien hyviin ja huonoihin puoliin! Marsu on ehkä hoidon ja ruokinnan suhteen vaativampi (C-vitamiinilisä, rasvarauhanen, herkemmin sairastuva). Itse olen ainakin iloinen, että olen tutustunut molempiin lajeihin :)
Lisäksi marsu ääntelee paljon enemmän kuin kani, joka omasta mielestäni on hyvä asia.
Meidän kaninaaraat eivät ainakaan olleet mitenkään puolustavia koskaan, en tiedä sitte miten muilla, mutta meillä eivät edes purreet koskaan, naarmuja kyllä tuli välillä kynsiä leikatessa... Ehkä jos poikasia teettää, niin voi olla ettei ole menemistä kovin helposti kanin luo. (Sama kai marsunaarailla)
Kaikki lemmikit tekevät joskus tuhoja toiset vähemmän, toiset enemmän :)
Minulla on kokemusta sekä marsuista että kaneista. Olen päätynyt kyllä kaniin. Kanit ovat minusta seurallisempia, toimeliaampia/aktiivisempia ja enemmän ihmisestä välittäviä, sekä harrastusmahdollisuudet paremmat, koska näyttelyiden lisäksi on myös estehyppyä. :) Muutenkin, kani ei ole mikään häkissä nököttäjä ja kuikuttava possu, vaan mitä ihanin lemmikki, jopa yhtä hyvä kuin koira. :)
Katso
www.kaniyhdistys.com
www.kanienkotikolo.urli.net (avautuvat taas toiv kohta)
www.kanihyppy.urli.net
TERVETULOA KANIEN MAAILMAAN! :) ja siitä ei ole välttämättä paluuta..
...meidän marsu on ainakin todella aktiivinen. Jopa pieniä esteitä hypitään ja tasojen päälle hyppää kevyesti. Tykkää silittelystä ja koskettelusta (no, ainakin kun itse haluaa :)
Nököttäjä siitä tulee kyllä, jos marsu ei saa liikuntaa!!
kiitos teille jotka vaivauduitte vastaamaan! olitte suureksi avuksi! x)
Ajattelin vielä minäkin sanoa sanani marsuista ja kaneista...
Itselläni on kokemusta molemmista, tällä hetkellä omistan kaksi marsuherraa.
Yllättävää kylläkin, marsu ja kani ovat mielestäni melko erilaisia hoidokkeja. Kannattaakin pohtia tarkkaan kumman valitsee. Ja sitten on se, että jos valitset marsun, niin pitäisi ottaa kaksi marsua. Marsu kun on todella sosiaalinen eläin, joka voi kärsiä paljonkin joutuessaan elämään ilman lajitoveria. Kani taas pärjää paremmin yksinkin.
Kanien ominaispiirteitä:
Kani on marsuun verrattuna aktiivisempi/vilkkaampi, ja tarvitsee näin ollen enemmän liikuntaa. Kani (omasta kokemuksestani) myös saattaa saada enemmän tuhoa aikan jyrsimällä, sillä sen jyrsimisen tarve on suurempi kuin marsun. Yleensä kanit ovat seurallisia ja sosiaalisia, ja tykkäävät rapsuttelusta. Samalla tavoin kuin marsut ne eivät kuitenkaan viihdy sylissä (on tietysti sylissäkin viihtyviä yksilöitä). Kani on marsuun verrattuna ehkä jotenkin "itsenäisempi". Marsuu n verrattuna kanit ovat hieman rohkeampia, ja ehkä myös sitä kautta vähän helpompia kesyttää.Kanit ovat yleensä todella siistejä, ja yleensä ne oppivat helposti sisäsiisteiksi. Kani ei ole yhtä herkkä sairastumaan kuin marsu, eikä sen ruokavalioon tarvitse lisätä C-vitamiinia. Kanin ruokinta tulee ehkä jonkin verran halvemmaksi kuin marsun. Kania suosittelisin henkilölle, joka:
- haluaa lemmikiltään seuraa
- pystyy antamaan lemmikilleen paljon aikaa
- tykkää seurailla lemmikin puuhia, pitää puuhakkaasta lemmikistä
- pystyy suhtautumaan ymmärtäväisesti lemmikin luonnollisiin tarpeisiin (jyrsiminen)
- pystyy sitoutumaan lemmikkiinsä ehkä jopa kymmeneksi vuodeksi!(todennäköisimmin 6-8:ksi vuodeksi)
- omistajan täytyy jaksaa aktivoida lemmikkiään ja keksiä sille runsaasti erilaista puuhaa
Sitten marsusta:
Marsut ovat erittäin sosiaalisia eläimiä, minkä vuoksi ne tarvisivatkin aina lajitoverin. Tämän lisäksi ne kaipaavat ihmisen seuraa.
Marsut ovat usein hyvin arkoja, ja saattavat aluksi pelästyä monenlaisia asioita. Kesyyntyessään marsuistakin tulee kyllä todella rohkeita. tähän vain saattaa mennä aikaa, joten omistajalta vaaditaan kärsivällisyyttä.
Marsu sairastuu hieman herkemmin kuin kani, ja on muutenkin vähän herkempi kaikille stressitekijöille. Marsu ei tarvitse yhtä paljoa liikuntaa kuin kani, mutta liikuntaa sekin tarvitsee! Pönäkän ulkonäön ei saa antaa pettää.
Marsut ovat jonkun verran sottuisempia kuin kanit, niiden häkkiä voi joutua siivoamaan useammin. Kaikki marsut eivät ole sisäsiistejä, mutta niille voi yrittää sitä. Monet oppivatkin, mutta eivät kaikki (eivät kaikki kanitkaan). Silloin lattialta täytyy jaksaa keräillä papanoita.
Marsun ruokavalioon täytyy lisätä c-vitamiinia, sillä toisin kuin kanin, marsun elimistö ei kykene sitä tuottamaan. Marsu tarvitsee monipuolisen ruokavalion, joka onkin sen hyvinvoinnin perusta. Siihen saattaa mennä hiukan enemmän rahaa kuin kanin.
Marsuilla on laaja äänikieli, jolla ne juttelevat toisilleen sekä ihmisille. Marsut pystyvät sitä kautta ottamaan ihmiseen erilailla yhteyttä kuin kanit. Marsut tervehtivät omistajaansa, juttelevat toisilleen, kerjäävät ruokaa ja huomiota ja muutenkin ääntelevät paljon
Marsun kesyttämisessä tarvitaan kärsivällisyyttä. Kuitenkin kesy marsu palkitsee kaiken vaivan. Useimmat marsut viihtyvät sylissä, ja rakastavat rapsuttelua ja niille jutustelua. Marsut myös kiintyvät omistajaansa usein niin paljon, että saattavat lopettaa vaikka syömisen tutun hoitajan ollessa poissa. Tämän takia marsu kannattaa totuttaa useamman henkilön käsittelyyn ja hoitoon, ettei lomahoitoa sitten olisi niin vaikeaa järjestää..(kokemusta on :) )
Kaiken muun tehtävän lisäksi marsu tarvitsisi ainakin tunnin verran omistajaltaan huomiota päivittäin esim. sylittelyn muodossa.
Marsu sopii henkilölle, joka:
- on KÄRSIVÄLLINEN, eikä odota lemmikiltään heti aluksi liikoja, ja jaksaa edetä lemmikin ehdoilla
- on valmis asettamaan lemmikin hyvinvoinnin etusijalle, ja ottamaan heti kaksi marsua
- kaipaa sosiaalista lemmikkiä, haluaa lemmikin, jota voi rapsutella ja pitää sylissä
- pitää siitä, että lemmikki ääntelee ja ottaa kontaktia
- jaksaa aina olla siivoamassa lemmikin sotkuja
- pystyy sitoutumaan lemmikkiin noin 4-6:ksi vuodeksi
No niin, toivottavasti tästä sotkuisesta tekstistäni oli jotain hyötyä ja jaksoit lukea sen :)
Minullakin oli itselläni ensin hamsteri, jonka jälkeen otin kaksi marsua. Marsuun ja kaniin menee kyllä enemmän aikaa kuin hamsteriin, mutta on ihanaa, kun ne ottavat myös kontaktia ihmiseen. Eli jos aikaa sinulla riittää, ota ihmeessä jompikumpi, molemmista saa varmasti ihanan lemmikin. Ja on tosi hyvä, että valitset noin huolella, sillä vähän erilaisia nämä vaihtoehdot ovat. Marsu seurallinen ja tosiaan vähän rauhallisempi kuikertaja, ja kani aktiivinen puuhailija, joka kyllä on seurallinen sekin. Varsinkin kääpiölupat ovat kaneista niitä, jotka tykkäävät rapsuttelusta.
Siitä pesäpuolustuksesta vielä. Yhdellä tietämälläni tyttökanilla sitä oli sen verra, että se ei antanut laittaa kättä häkkiin, vaan murahti, ja syöksähti kohti. Muuten se oli ihan mukava ja rauhallinen yksilö. Sama ei muuten päde marsuihin. Mutta enpä usko, että tuo pesänpuolustus estäisi hankkimasta tyttökania, eivätkä sitäpaitsi kaikki tyttökanit tee sitä. Mutta urokset ovat usein kaneissa vähän rauhallisempia ja seurallisempia.
Tässä en nyt paljoa kertonut näiden lemmikeiden hoidosta, mutta kannattaa hankkia tietoa niistä, ja jos vain mahdollista, käydä tutustumassa. Näin saisit kaikkein varmimmin selville, oletko enemmän kani- vai marsuihminen :)
Itselläni on ollut tyttömarsu, nyt on poikakani. Olen hieman eri mieltä tuosta marsujen lukumäärävaatimuksesta.. yksi marsu nimittäin kesyyntyy helpommin, mutta totta on, että se on hyvin seurankipeä, eli yksi marsu tarvitsee sitten enemmän seuraa. Ja tietääkseni nämä sukupuoliasiat ovat lajeilla juuri väärinpäin: marsuista tytöt ovat seurallisempia, viihtyvät ehkä paremmin sylissä jne. Kaneilla taas pojat ovat seurankipeämpiä, ne eivät samalla tavalla puolusta reviiriään hyökkäävästi, mutta toisaalta voivat sitten olla hyvinkin innokkaita..
Oman kokemukseni perusteella itse päätyisin seuraavaksi jälleen marsuun. Niistä on mielestäni enemmän seuraa, ja ne "juttelevat" paljon. Suorastaan kaipaan niitä kurnutuksia, joita oma tyttöni jutteli aina leuka rintaani vasten painettuna.. Kania ei tahdo saada millään sylissä pysymään.
Yleispiirteittäin kani on ehkä itsenäisempi, villimpi. Ne hyppivät sohville, pääsevät helposti rappusia, ovat vaikeampia löytää karkuun päästessään..;) Ja huomattavasti hiljaisempia, kanithan eivät varsinaisesti ääntele. Huomaa myös, että kani on yöeläin, marsu taas nukkuu yöt (vaikkakaan rytmi ei kanilla ole yhtä tiukka kuin esim hamsterilla).
Ruokapuolesta sen verran, että marsun ruokavalio todella on laajempi, mutta itse ajattelin asian ensin niin, että kani vaan on nirsompi.:) C-vitamiinia en marsulle koskaan erikseen antanut, sitähän on lisätty kuivamuonaan, ja lisäksi se piti kovasti mm sitrushedelmistä ja muista C-vitamiinipitoisista marjoista ja hedelmistä. Sille oli helppo viskata myös salaatista jääneet kurkunkantit, jne, nosti hirveän metelin kun kuuli vihanneksia leikattavan keittiössä.:) Kyllähän kanikin niitä syö, tuntuu vaan pitävän enempi kuivaheinästä.
Marsu ei tarvitse liikuntaa ihan yhtä paljon, mutta runsaasti sekin. Se ei ole ihan yhtä siisti: marsulla ei ole erillistä "papananurkkaa", tosin sekin oppii melko helposti tekemään jätöksensä häkkiin tai hiekkalaatikkoon tms.
En osaa sanoa kumpi kesyyntyy helpommin, mutta mielestäni marsu on jokseenkin luotettavampi, jahka sen on saanut kesyyntymään. Se kiintyy hoitajaansa hyvin syvästi, mielestäni kiinteämmin kuin kani. Oman kokemukseni mukaan kani säikkyy helpommin, mutta ehkä se riippuu yksilöstä.. Sillä lienee kuitenkin vahvemmat pakoreaktiot jne, esimerkkinä oma kanini säikkyy saapuvaa koiraa (veljeni koira käy joskus meillä), marsuni piti labradorinnoutajaa tiukasti komennossaan. Tosin tämäkin saattaa olla yksilöjuttu, tiedä häntä.
Huh, tulipa pitkä juttu, ja paljon jäi vielä sanomatta. Huomannet siis, että ne eroavat toisistaan melkoisen paljon! :) Yleisesti siis voisi sanoa, että kanista saat villiä seuraa, se on itsenäisempi, muistuttaa toisinaan riehakasta koiranpentua, mutta luottaa sinuun. Marsu on rauhallisempi, seurallinen kurnuttaja, muistuttaa enempi vanhaa kultaistanoutajaa. Sekin on yllättävän vikkelä, en siis tarkoita marsun olevan mikään lössykkä.;)
Marsu ehdottomasti. Se on minusta helppohoitoisempi. Minulla oli kani, mutta se pietti yötkin meteliä. Marsujakin minulla on ollut. Marsut haisevat vähemmän. Ne marsut eivät metelöineet.
Useimmilla Kaneilla ei ole juoksupyörää kun häkkiin se ei mahdu.Useimmilla Marsuilla on ja se jos jokin pitää meteliä.Meidän kani ei ainakaan pidä meteliä.Kanit eivät haise. sinun kanisi on sitten varmaan ollut sairas josse on haissut, koska en ole ikinä huomannut meidän tai ystävieni kanien haisevan...Kanin uloste toki haisee jos sitä tarkoitit..mutta niinhän meidän kaikkien!
olen tosiaan harkkinnut asiaa ajan kanssa eli en aio tehdä hätiköityjä päätöksiä vain sen mukaan kumpi ensisilmäyksellä näyttää kivemmalta. periaatteessa hamsterit ovat suosikkejani mutta yksi syy miksi haluaisin toisen lemmikin on pitkälti tunnepuolella. nykyinen hamsterini on niin mainio lemmikki etten halua "korvata" sitä toisella hamsterilla. ja toiseksi marsut ja kanit ovat mukavia eläimiä. kääpiöluppa on kaneista se jonka tod näk ottaisin...
kiitos teille vielä vastauksistanne! nyt olen taas hieman viisaampi x) hienoa että täälllä on näin lemmikeistä kiinnostuneita ihmisiä!
t. miu ja inna-hamsteri
Kani ehdottomasti. Marsut on kyllä aika söpöjä mutta ihania pörröisiä Kaneja on mukava katsoa kun ne jyrsivät ja istuskelevat jossain viileässä paikassa osta eka pentuna siillon ne on söpöjä mutta ei liian aikaisin :)
kysyit että kannattaako ottaa tyttö vai poika kani..olen sitä mieltä että tyttö on parempi koska poika kanit ovat agressiivisempia..usko pois..meillä on poika kani ja se on välillä aika raju..tyttö kanin luottamuksenkin saa helpommin.jotkut kanit pureskelevat sähköjohtoja joten kun ne päästää vähintään kerran päivässä juoksentelemaan vapaana asunnossa niin sitä pitää vartioida ettei se syö johtoja koska se voi saada sähköiskun ja kuolla.ja sitten jotkut kanit saavat helposti ripulin (kuten meidän kani)siinä onkin sitten kova siivoaminen..ripuli voi johtua esim siitä että se saa liika tuoreruokaa ja sen vatsa ei kestä sitä..silloin täytyy vain jättää tuoreruoka siksi ajaksi kun ripuli loppuu..muuta vahinkoa minusta kanit eivät tee.
kysyit vielä että kani vai marsu?Itse pidän enemmän kaneista minun ystävillä on marsuja..ja niistä en hirveästi pitänyt..koska kun ne purasee niin jää hirveät jälet..kanit (ainakin meidän kani)vain näykkii..tyttö kanit ovat hyvin kilttejä(tosin riippuu persoonastakin)Kanit pysyvät sylissäkin pääosin paikallaan.
Se vain että kanin on saatava juosta vähintään kerran päivässä jonkun tunnin ajan vapaana..mutta marsulle on juuri ja juuri häkkiin sopiva juoksupyörä.. kanit ovat päivällä hereillä..eli voit milloin vain ottaa kanisi ja touhuta sen kanssa toisin kuin marsun.
Suosittelen kyllä mieluiten Tyttö kania sinulle!