Mikä minua vaivaa?

Olin lääkärin vastaanotolla ja kesken keskustelumme ehdotin hänelle vierailua kotonani. Hetken päästä tajusin mokani. Voiko lääkäri tehdä tästä jonkin ahdisteluilmoituksen?
10521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuskin tekee.
Kyseessä taisi olla psykiatri ? Olettaisin.
On ne varmaan kuulleet " pahempiakin " ehdotuksia.
Ja jos ei se edes sanonut siihen mitään kummempaa, niin anna olla, älä jää tuota pohtimaan.
Muutkin mokaa

Äänestä
  • Kyllä psykiatri oli kyseessä. Hän on tyylikäs ikäisekseen ja helposti ihastuvana persoonana möläytin tämän. Ei hän kommentoinut asiaa, ihan rennosti meni vastaanotto tuonkin jälkeen. Pelkään tavallani koukuttuvani häneen, sillä olen ennenkin ollut tässä tilanteessa. Onkohan osa tätä häiriötä?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kyllä psykiatri oli kyseessä. Hän on tyylikäs ikäisekseen ja helposti ihastuvana persoonana möläytin tämän. Ei hän kommentoinut asiaa, ihan rennosti meni vastaanotto tuonkin jälkeen. Pelkään tavallani koukuttuvani häneen, sillä olen ennenkin ollut tässä tilanteessa. Onkohan osa tätä häiriötä?

    Ei lääkäriin ihastuta , sillä he ovat ainoastaan tekemässä työtään potilaan kanssa.
    Ja usin heillä,on perhe kotona , joten älä ala ihastumaan ihmiseen joka tekee työtänsä tai vaihda psykiatria .äet tiedä miten kiusallisessa se tuntuu ihmisestä kun aletaan jotenkin olla kiinostuneita , en usko että, heillä kiinnostusta on potilaisiin niin. Että haluaisivat olla enenmmän kun. Työtään tekevä lääkäri.
    Ivat saaneet potilaista tarpeekseen työmaallaan

    Äänestä

Ehkä vaan olet sponttaani ihminen. Ja ehdit muodostaa sanat ennekun olit ajatellut sitä valmiiksi .
En usko että hän siitä mitään numeroa tekee . Ja ihmisiä ne on lääkäritkin ihan vaan hyvinkin tavallisia näin kotioloissa .

Äänestä

no kantapalvelusta saat lukea tuosta jos kehtaa kirjoittaa tuosta asiasta. jos kirjoittaa niin se tieto kyllä säilyy kannassa.

Äänestä
  • tiedän. ketkä kaikki ne tekstit näkee. esim. hammaslääkärinikö vai mt-puolen henkilökunta?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    tiedän. ketkä kaikki ne tekstit näkee. esim. hammaslääkärinikö vai mt-puolen henkilökunta?

    kaikki. Sun pitää toivoa ettei kirjoita möläystä kantaan

    Laki sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen sähköisestä käsittelystä (Asiakastietolaki) velvoittaa julkiset sosiaali- ja terveydenhuollon palvelunantajat tallentamaan asiakas- ja potilastiedot Kantaan. Yksityiselle sosiaali- ja terveydenhuollon palvelunantajalle Kanta-palvelujen käyttöönotto on pakollista, jos sillä on käytössään asiakas- ja potilastietojen käsittelyyn tarkoitettu tietojärjestelmä.

    Asiakkaalla ei ole lain mukaista oikeutta kieltää tietojensa tallentamista Kanta-palveluihin eikä niiden näkymistä OmaKannassa. OmaKanta näyttää tiedot sen jälkeen, kun ammattilainen on tallentanut ne Kantaan.

    Äänestä

Ammattimaisesti suhtautuva lääkäri nyt pitänee ehdottelevaa käytöstäsi otaksuttavasti ilmauksena siitä samaisesta persoonasi puolesta mitä yhteisissä istunnoissanne olisi tarkoitus tarkastella lähemmin ja ehkä muuttaakin tarkoituksenmukaisempaan suuntaan eikä minään osakseen koituneena huomionosoituksena. Sitä miksi joudut tuon tuosta mitä ihmeellisimpiin päästämällä suustasi ulos mitä sattuun. Jos lääkäri kirjoittaisi tuon ylös ikäänkuin kyse olisi työyhteydessä kahden ihmisen välillä tapahtuneesta tavanomaisesta mutta hänen puoleltaan epätoivotusta niin hän olisi itse asiassa hypännyt pois omasta roolistaan tarkastella tuota käyttäytymismalliasi objektiivisesti ja ottaisi sen ihan liian henkilökohtaisesti omista ties mistä syistänsä, mikä olisi kaikkea muuta kuin ammattimaista hänen osaltaan.

Äänestä

Tuskin hän mitään kirjoittelee sinne kantaan, tai muuallekaan.
Taitaa unohtaa asian, jopa nopeammin kuin potilas/asiakas.
Olisi hyvä kyllä opetella, ettei sano ihan kaikkea, mitä mieleen tulee. Omasta kokemuksesta tiedän, että sen myös oppii, kun on tarpeeksi jotakin typerää suustaan päästellyt. Väkisinkin alkaa miettiä, mitä sanoo ääneen, mitä ei.
Lääkäriinkin voi ihastua, tuskin aloittajakaan ainoa on, siitä ei vain ole mitään hyötyä, hyvin jää yksipuoliseksi. Ja voi tosiaankin tulla kiusallisia tilanteita puolin ja toisin.

Äänestä

😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

🔞 ­­V­­i­­­t­­­t­­u­ ­­t­ä­­­m­­­ä­­ ­k­­u­­­u­m­­­a­­ ­­­n­a­­r­t­­­t­u­­­ -> https://siz.la/hotcat21

🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olin lääkärin vastaanotolla ja kesken keskustelumme ehdotin hänelle vierailua kotonani. Hetken päästä tajusin mokani. Voiko lääkäri tehdä tästä jonkin ahdisteluilmoituksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu