ensimmäinen webbi kamera

ei ole kokemusta webbi kamerasta katseli erästä halpaa mallia jossa
-Video Decoding Format YUY2/MJPG.
mitäs tuo nyt oikein tarkoittaa esim jos sillä tallentaa jotain niin millä ohjelmalla tnuo tiedostot aukeaa, esim. XnView:ssä ei ole näitä formaatteja, joka on kyllä erittäin monipuolinen ilmainen ohjelma.
Vai onko tässä joku juju?
9201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

lisäksi vielä H.264 formaatti valmistajan sivulta

Äänestä

Noilla ei ole mitään merkitystä. Käytettävä tallennusohjelmasta kun voi valita tiedostomuodon

Äänestä

Nykyään on ainakin kannettavissa web-kamera näytössä.
Vain pöytäkone voi vaatia erillisen kameran. Eiköhän sen mukana tule jokin ohjelma.
Itse en tällä vuosituhannella ole käyttänyt web-kameraa ja onkin sen teipannut niissä laitteissa, joissa se on kiinteä. Web-kameran päällejäämisestä on joskus tullut iso poru ja jopa ikkunasta hyppäämisiä.

Äänestä
  • Mutta milläs peität kameran mikrofonin.. Ohjelmallinen sulkeminen ei ole varma tapa..

    Äänestä

Formaatiesta vastaa käyttöjärjestelmä, ei itse kamera!

Äänestä
  • Ja käytettävä ohjelma!

    Äänestä

  • Taidat olla oikeassa osittain: YUV2 on raakadata(raw) formaatti. USB-väylä täyttyy tällä hiukan liikaa nykyisillä datarateilla(1024x768, 60Hz) joten sieltä löytyy MJPEG pakkaus. Kamerassa oleva prosessointi on kuitenkin hw-piirin aikaansaamaa ja ei osaa yleensä esim. liikekompensointia koska muisti ei riitä usean framen tallettamiseen - jonkin pisteen jäljitys voi tosin löytyä - eli tärinän poisto, vaikka sekin saatetaan tehdä ohjelmallisesti käyttöjärjestelmän ajurissa.
    Läppärin kamera on muuten aivan tavallinen usb-webcam melko suurella todennäköisyydellä.

    Äänestä

  • Khersonin alueella pieni Lancet kamikaze -droone osui Ukrainan ohjusvarastoon.
    Syntyi valtava räjähdys ja kilometrin laajuinen tuho, Myös lentämään äityneet ohjukset teki pistetuhoja useiden kilometrien päähän. Ukrana epäilee kuoleiden määäräksi nelinumeroista lukua.

    Valtava takaisku alueen asetoimituskeskukseen!

    Äänestä

Zelenskyi on suunitellut ottaa hatkat ja lähteä uuteen kotimaahansa - Isoon-Britanniaan.

Huoliiko he tuollaisen mileisairaan hullun?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ei ole kokemusta webbi kamerasta katseli erästä halpaa mallia jossa
-Video Decoding Format YUY2/MJPG.
mitäs tuo nyt oikein tarkoittaa esim jos sillä tallentaa jotain niin millä ohjelmalla tnuo tiedostot aukeaa, esim. XnView:ssä ei ole näitä formaatteja, joka on kyllä erittäin monipuolinen ilmainen ohjelma.
Vai onko tässä joku juju?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu