"Miehillä on leveä rintakehä ja kapea lantio, siksi heillä onkin enemmän ymmärrystä kuin naisilla" "naisilla on ahdas rintakehä, leveä lantio ja takapuoli, sillä heidän tulee pysyä kotona, istua rauhassa sisällä, huolehtia taloudenhoidosta, kantaa ja kasvattaa lapsia"
"Jos vaimo jättää miehensä ja pysyy vuoden poissa, niin miehen ei tule enää ottaa häntä luokseen"
Lutherin kirjasta Ajatuksia miehestä, naisesta ja avioliitosta
"Jos vaimo jättää miehensä ja pysyy vuoden poissa, niin miehen ei tule enää ottaa häntä luokseen"
Lutherin kirjasta Ajatuksia miehestä, naisesta ja avioliitosta
Vastaukset 5
Vanhimmat
hapatusta!
Tämä on kait Lutherin pöytäpuheita...hapatusta, kyllä....
Martilla on hyvä näkemys naisen logiigasta. Hän on oivaltanut sen mihin nykytiede ei ole ymmärtänyt, juuri sitä varten nainen on luotukin miehelle hyväksi avuksi.
Luther oli aikansa lapsi. Eikä varmastikaan ihmisenä lähelläkään täydellistä. Mitenkään puolustelematta noita nykynakökulmasta sovinistisia kommentteja täytyy sanoa, että tuolta ajalta on varmaan hurjempaakin hapatusta säilynyt, ehkä jopa kirkonmiesten kynästä lähtöisin.
kaikki uskonnolliset kirjoitukset kirjoittajineen ovat aikansa lapsia.. eli pätee myös Raamattuun.