Mielenkiinnolla keräisin oikeita kokemuksia miten hyvin Corolla Verson, siis nimenomaan Verson, ajotietokoneen näytöt pitävät paikkaansa.
Oman kokemuksen mukaan kulutusnäyttö näyttää yli 0,5 litraa todellista pienempiä lukemia, keskinopeusnäyttö näyttää todellista nopeutta (eli ei mittarivirhettä kuten nopeusmittarissa joku 5-6 kmh), ja ajoennuste aivan liian pieniä lukemia. max noin 640 km täydellä tankilla. Laskee käytännössä jonkun 40 litran lukemien mukaan, eli jättää reserviin parikymmentä litraa.
Järjettömän suuri reservi siis, eikä mitenkään puolustettavissa sillä, että "ei ainakaan bensa lopu". Polttoainemittarihan on tehty samalla logiikalla, eli kun valo palaa, niin jäljellä voi olla vielä 20 litraa.
Onko näin siis kaikissa CV:ssä kuten huolto asian näkee ?
(jos pari asiallistakin vastausta tulisi niin ihan positiivista)
Oman kokemuksen mukaan kulutusnäyttö näyttää yli 0,5 litraa todellista pienempiä lukemia, keskinopeusnäyttö näyttää todellista nopeutta (eli ei mittarivirhettä kuten nopeusmittarissa joku 5-6 kmh), ja ajoennuste aivan liian pieniä lukemia. max noin 640 km täydellä tankilla. Laskee käytännössä jonkun 40 litran lukemien mukaan, eli jättää reserviin parikymmentä litraa.
Järjettömän suuri reservi siis, eikä mitenkään puolustettavissa sillä, että "ei ainakaan bensa lopu". Polttoainemittarihan on tehty samalla logiikalla, eli kun valo palaa, niin jäljellä voi olla vielä 20 litraa.
Onko näin siis kaikissa CV:ssä kuten huolto asian näkee ?
(jos pari asiallistakin vastausta tulisi niin ihan positiivista)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Samoin toimii minulla, eikö ole häirinnyt. Edellisen Volvon vastaava laite näytti myös päin seiniä.
taas! Ei kukaan ole vaihtanut Volvoa Toyotaan, kato vaikka Tojokauppojen vaihtoautolistoja, ei näy Volvoja siellä.
PS. ainakin minulla Volvossa ajotietokone näyttää desilitralleen oikein, täytyykö aina mollata muita merkkejä jos oma risaa?
Sori, se Volvo ei ollut laadultaan kaksinen joten myin pois. Ainakin siinä yksilössä ajotietokoneen näytti keskikulutuksen n. 0.7l liian pieneksi sekalaisessa ajossa. Maantieajossa piti suht. hyvin kutinsa.
Saman havainnon tein heti alkuun itsekin, että polttoainemittari valehtelee ja ajettava matka loppuu tietokoneen mukaan liian pian. Tuo on häiritsevää. Piti ihan ohjekirjasta tarkistaa, että olikos tässä 40 vai 60 litran tankki.
Sama juttu mulla, kun range näyttää 0 km, tankkiin mahtuu noin 47-50 litraa. Eli varaa olisi ajella vielä reilut 150km.
Yksi syys siihen, miksi jätetään niin paljon pelivaraa on se, että samoilta tehtailta menee autoja ympäri eurooppaa. Esim. saksassa ei ole bensa-asemia ihan 5 km etäisyydellä toisistaan, niin kuin täällä suomessa, joten 100 km menee autobahnalla aika nopeasti. Jos olette käyneet joskus ajelemassa, niin varmasti tiedätte.
Ei ole mitään syytä, miksi jäljellä oleva matka pitäisi näyttää päin helvettiä. Nythän se nimenomaan aiheuttaa arveluja todellisesta riittävyydestä. Lelu mikä lelu.
Onko nyt kyseessä aivan uusi Verso vai vanhempi?
Olen huomannut samaa 05-mallin Versossa. Ajoin tarkoituksella oranssin varoitusvalon syttymiseen saakka ja hieman ylikin. Range näytti 23km kun menin tankille ja sain ujutettua tankkiin 47 litraa, eli jäljellä oli vielä 13 literiä menovettä, eli lähes 200 km ajoon.
Omituista toimintaa.
Uudesta mallista on osaltani kyse.
Lisäyksenä vielä että ajotieturin logiikka ontuu sikälikin, että se näyttää keskikulutuksen alakanttiin (usein 6,1 todellinen n. 6,8)) mutta ei laske sen mukaan ennustetta kuitenkaan (tai sitten tosiaan 40 litran tankin mukaan).
Esitin Toyotalle näitä juttuja muutaman muun "ominaisuuden" ohessa, alla muuten heidän pari vastaustaan, eli aika nihkeät on selitykset.
Mielestäni kyse olisi ajotietokoneen ja nopeusmittarin (?) paremman tarkkuuden osalta vain ohjelmoinnista. Bensamittarin vaeltelu on toinen juttu...
------------------------
"Viestissäsi kuvailemat asiat ovat auton ominaisuuksia. Eli optimistiset näyttämät nopeudesta ja polttoaineesta ovat suuntaa antavia ja pyritty rakentamaan juuri näin.
Olisi epämiellyttävää jos nopeusmittarin virhe olisi päinvastainen eli sakko riski kasvaisi. Samoin polttoaineen ennenaikainen loppuminen olisi huono piirre autossa.
Joutokäynnin vaihtelu on myöskin normaali ominaisuus. Liikkeellä ollessaan auto käy korkeampaa joutokäyntiä, jotta pakokaasut ovat puhtaampia. Ilmastointilaitteen kompressori vaatii voimaa ja tämä voiman tarve kompensoituu joutokäynnin vaihteluna.
Nestetoimisessa kytkimessä vapaaliikkeen säätö on lähes minimaalinen, eli siinä pitää olla tietty tyhjä , jotta se ei rasita kytkintä.Kytkimen ihroitus kohta nousee ylemmäksi kytkinlevyn kulumisen myötä."
"Kiitos ja tervetuloa !
Vielä , tarkkuuksiin, että auton lähes kaikkiin mittaus ja laskenta tietoon
käytetään pyörän pyörintä nopeutta. Tämän tiedon tarkkuus vaihtelee renkaan
halkaisijasta eli eri rengasvalmistajien tuotteiden tarkkuuksista. Totuus
saadaan vain ajamalla tarkkuusmitattu matka ja mittaamalla tarkkusmitalla
matkalla kulutettu polttoaine."