Perintöveron maksuaika pidennetty?

Anonyymi-ap

Onko se 10 vuotta tullu jo voimaan josta Orpo puhui että tekevät lakimuutoksen koska niin monella menee elämä pilalle tämän saatanan perintöveron takia?! Nykyisellään on 2 vuotta maksuaikaa siitä päivästä kun vero erääntyy. Sen jälkeen menee ulosottoon. Vaikeeta on kun ei iän takia saa töitä enää ja asunto on vanha lousku jota todella vaikea myydä eikä rahaa kunnostaa. Tässä on loukussa ja pian ulosotto kimpussa, luottotiedot lähtee ja sitten voikin laittaa itsensä narun jatkeeksi.

3

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      PerVL 5:52.3
      "Maksamatta olevaa perintöveroa, sen korotusta ja viivästysseuraamusta ei kuitenkaan peritä ulosottoteitse eikä niiden perusteella haeta verovelvollisen asettamista konkurssiin eikä tietoa niistä merkitä verotustietojen julkisuudesta ja salassapidosta annetussa laissa (1346/1999) säädettyyn verovelkarekisteriin ennen kuin kymmenen vuotta on kulunut veron ensimmäisestä eräpäivästä. Perintövero vanhentuu verojen ja maksujen täytäntöönpanosta annetun lain (706/2007) 20 §:stä poiketen 12 vuoden kuluttua laskettuna sitä seuranneen vuoden alusta, jona vero on määrätty. (21.12.2023/1196)"

      L:lla 1196/2023 muutettu 3 momentti tuli voimaan 1.1.2024.
      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1940/19400378#L5P52

    • Anonyymi

      Hienoa kiitos! Stressi tasot putosi juuri 80%. Toki korot juoksee joka kuukausi, mutta tärkeintä on ettei lähde luottotiedot / asunto alta. Vielä kun saisi töitä niin elämä olisi elämisen arvoista. Hallituksen rakit räksyttää menkää kokopäivätöihin. Hommatkaas niitä töitä ensiksi kaikille halukkaille!

    • Anonyymi

      🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

      ❤️ K­­­u­­u­­­m­a­­t­­­ ­t­y­t­­ö­t­­­ ­o­d­o­­­t­­­t­­­a­v­­­a­t­­­ ­s­i­­­n­­­u­­a­­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18308169

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5960
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5545
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5237
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3235
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2090
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1811
    Aihe