Hämäräluku huijausko

Anonyymi-ap

3

1223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hämäräluku on yksinkertaisesti suurennuksen ja objektiivin halkaisijan tulon neliöjuuri. Jos on iso linssi ja suuri suurennos tulee hämäräluvusta iso, eikä kiikarin merkillä ja mallilla ole mitään merkitystä.

      Itse kiinnittäisin huomiota lähtöpupilliin, joka on yksinkertaisesti optiikan halkaisija jaettuna suurennoksella. Tässä tapauksessa 60/20 = 3 eli aika pieni. Toisin sanoen kun hämärässä silmän pupilli aukeaa jopa 7 milliseksi tulee kiikarista vain 3 millin valokimppu. Sitä vastoin esimerkiksi 8x42 kiikarista tulee yli 5 millinen ja 7x50 "yökiikarista" peräti se maksimi 7mm. Suuri lähtöpupilli tekee myös katselusta helpompaa kun silmää ei tarvitse linjata yhtä tarkasti kiikarin kanssa.

      Suuri suurennos ei tee kiikarista parempaa, 20 kertaa suurentavalla ei käytännössä voi katsella käsivaralta. 8-10 kertainen on käytännöllisin.

    • Anonyymi

      Hämäräluku on nimensä mukaisesti vain pelkkä luku. Linssien laadusta tai laitteen todellisesta suorituskyvystä se ei kerro juuri mitään.

      Ikävä tosiasia on se, että todella laadukasta optiikkaa saa edelleen vain suurella rahalla. Tunnettuja ja laadukkaita merkkejä ovat esim. Zeiss, Swarowski, Kahles ja Leica.

      Aikoinaan kiinalainen Hawke Frontier ED 8x43 ja 10x43 -kiikarit saivat kehuja osakseen ainakin Lintuvarusteen Kimmo Absetzilta (https://www.suomenlintuvaruste.com/koe/arvostelu_16_Hawke_frontier 8_ja_10x43ED_FI.pdf), tosin mekaniikan laatu ei Hawkessa taida olla samaa luokkaa kuin kalliimmissa kiikareissa.

    • Anonyymi

      Minulla on nuo linkin pentaxit olleet jo muutaman vuoden ja kiikarina oikein hyvät vaikka tuomitaan aina käyttökelvottomiksi 20x suurennoksen tähden. Mutta eipä ne mitkään kiilarit ole hyvät hölkätessä maisemia,taivasta tiiraten. Noilla on nopea vilkaista asioita esim lentokoneen tunnus , mikä tuolla pellonpäässä vilkisee jne jne. Myös yöllä taivaalta näkee kuitenkin jotain 60mm linssistä huolimatta. Ovat käsissä kevyet tukevat ja oikein miellyttävät isosti suurentavana mukana pitää. Heiluu tietysti reilulla kädellä vaikka kuinka olet lysähtänyt tai yhdellä kädellä jne yrityksiä vakauttaa mutta se nopea vilkaisu onnistuu epäilijöiden kiusaksi todella hyvin selvittää mikä on kaaaaukana johon ei yllä 2800€ 10x42 shwaroski vaikka kuinka maksaa ja hämäräluku on huippu kuvan ollessa kehityksen parasta mutta ei ei riitä suurennos vaikka on kirkasta pientä kuvaa. On sitten kapeaa kuvaa tarjolla kun etsii jotain lähempää ja vilisee mutta kaikkeen oppii lihasmuisti ja on hyvä kiikari suorastaan halpa. Kun pimeä yötaivas aukeaa joskus niin 25x100 agnesium on rautaa,ei näy sävyt pentaxilla ja värit eikä hämärät tähdistöt kuten 25x100. Kyllä pentaxilla 20x60 katselee selällään maaten aurinkotuolissa nojaten käsiin mutta paljon jää vivahteita fiiliksiä näkemättä kun sen tietää. Kiikari voittaa 6-0 maakaukoputken yhden silmän tirkistelyn. Kahden silmän yhteistyö on vaan se oikeantuntuinen fiilis mitä näkee. Pitäisi vaan kehittää itselle hengitys selkään kun höyryt on ikuinen riesa. Snorkkeli on koettamatta vaikka useaan kertaan jo uhannut sen ottaa mukaan viileään keliin. Olisipa 7x60 kiikarit niin olisipa ylimääräiselle valovoimalle pelivaraa kunhan pitää täysikuun poissa näkyvistä. Muistelua vuosien takaa ensikuutamolla 25x100 kun käänsin jalustaa ja koko kuu kirkkaudessaan oli verkkokalvolla ja mitä tapahtui kun kaikki vaaleni ja silmiin sattui hetki ennen kuin tajusi ison kiikarin valon määrän. Vaikka 25/4 onkin pieni luku mutta on se hemmetti vieköön kirkas pimeydestä yllättäen. Tuo hämäräluku on hämärä juttu kun eri tavoilla ilmoitetaan sekaamaan ihmisiä. Joskus tuumii 150x25 noin kiikareita mutta hinta iso koko ja tarve tulee esteeksi. Oikein suuresta suurennoksesta kun ei ole hyötyä kuin taivaalle ja hyvään säähän. Jo tuo 25x100 maan päällisiin katseluihin laeilta on usein aika huono kun on ilma täynnä utua.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe