KUUSAMO, MERKITTÄVÄ PAIKKAKUNTA

Anonyymi-ap

Vaikka Kuusamo on melkoisessa pussinperässä, on se kohonnut alueen isoimmaksi keskukseksi. Onnittelut siitä!
Hyvät lähtökohdat olivat suuressa väkimäärässä. Sehän nyt vähenee. Onneksi siellä on rohkeasti kehitetty kuntaa Koillis-Suomen keskukseksi. Kemijärvi on puolta pienempi, vaikka on kaupunki. Taivalkoskelle oli toimiva rautatie, mutta sen vaikutus lakkasi, kun liikenne lopetettiin. Muuten Taivalkoski olisi ollut ilman muuta alueen keskuspaikka.
Ruka ja talvimatkailu on osattu hyödyntää. Ilman niitä Kuusamo olisi yhtä mitätön paikkakunta, kuin niin monet muutkin. Olette tehneet jotakin oikein! Verrattuna Sallaan ja Savukoskeen, miksei myös eteläpuolella olevaan Suomussalmeen.

5

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vieläkö sais naista niin olis ok kaupunki!!

      • Anonyymi

        Eikös torilla oo se yks neiti päivät pitkät vapaana :D semmoinen kunnon uhkeat muodot omaaava toppatakkiin pukeutuva iso ja roteva naikkonen..

        Menkäähän pojaat panemaan sitä ...


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍒 ­­­N­­y­­m­­f­o­­m­­­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Treffipalsta erikseen.

    • Anonyymi

      Muistan villissä nuoruudessani, noin 40 vuotta sitten, seurustelleeni Kuusamon asemapäällikön tyttären kanssa. Lisäksi tein Rukavaarasta tunturin, kaatamalla laelta muutaman kitukasvuisen männyn. Saksalaisetkin harrastivat junailu toimintaa aikaisemmin teettämällä vangeilla kapearaiteisen kenttäradan, mutta heidän junailunsa oli suhteellisen lyhytkestoinen. Mielestäni Kuusamon menestyksen salaisuus on neulamuikku, on se niin hyvää. Eikä Kuusamo suinkaan ole pussin perällä, siellähän on se Rukajärven tiekin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe