Salpatien talot entisiä kunnan vuokrataloja

Anonyymi-ap

Salpatien talot oli aikanaan kunnan omistamia vuokrataloja jotka kunta myi 1990 luvun alussa pilkkahinnalla.

Asian voi tarkistaa kuka tahansa maksutta soittamalla Hololan kuntaan ja kysymällä sieltä!

Jotkut vanhat juoruämmät häpeävät tätä tosiasiaa ja yrittävät puhua muuta jotteivat leimautuisi köyhälistöksi ym koska huoneistot eivät ole penninkään arvoisia.

Huumegansterit ja huumemyyjät lunasti näistä asuntoja, jotta niihin jo pesiytynyt huumerikollispopulaatio sai jäädä niihin asumaan ja kasvattamaan kannabista, myymään huumeita ja markkinoimaan niitä.

Salpatie 6 oli osoitettu erityisesti narkomaanien ja linnankundien ensikodiksi.

Siitä talosta on ostanut huumegansterit suurimman osan aaunnoista ja niissä kortteeraa huumemyyjiä, sekakäyttäjiä, kasvattajia ym rikollisia, mutta A pirtaassa muutamia juoruämmiä myös.

42

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On täyttä totta joka sana.

      Salpatie 1 - 3 asunnot myytiin ensimmäisenä ns vapaalla huutokaupalla.

      Niissä vuokralla asuvat sai lunastaa asuntoja pilkkahinnalla jos sai käteisrahaa.

      Huumegangsterit käytti asukkaiden henkilötietoja hyväksi ja asukkaita bulvaaneina sosiaalitukien saannin takia ja hommasivat erinäisin keinoin asunnot myöhemmim pian itselleen.

      Bulvaanien palkka oki viinat ja huumeet sekä yliannistuskuolemat kuten juuri helmikuussa Salpatie 6 A portaassa kävi
      Kts ruumisautoja Salpatie 6 pihassa

      • Anonyymi

        💪💪


    • Anonyymi

      Näin on, muttei silloin 1980 luvulla ollut näin hullua porukkata muualla kun viereisellä Setäläntiellä ja Salpatie 6 ja 1 ainoastaan.

      Harmitonta nykyoloihin oli silloin.

      Kyllä alkoholistit ja housuun paskojat oli silloin suurempi ongelma.

      Muistan kuinka puliukkoja makoili kaikkialla Vähätiilijärven metsiä myöten pistoolit paukkui välillä ja tenukuolemia lähes viikottain joka talossa.

      Setäläntiellä joka rappu täynnä pultsareita ja joka toinen oli vanha juoruämmä, joista muutama tottavie sai turpiinsa ja viuhtoi pyörällä silmät mustana.

      Nykyinen Tiilikankaalainen

      • Anonyymi

        Setäläntie narkomaaneja täynnä nytkin vaikka kunta myi talot 2022 vuokravälitys firmalle.


    • Anonyymi

      Salpatien taloissa käyttivät jotkut asukkaat ns etuosto-oikeus kikkailua.

      Se markkeerasi sitä, että joillakin maalta tulleilla (yksinkertaisemmilla) peräkammarin pojilla oli osaomistus huoneistoon eli vakuudeksi oli vanhemmat maksaneet takuumaksun jota kynnysrahaksi sanotaan.

      Tällä lailla siitä muodostui Hollolan kunnalle hankaluuksia saada häiriköitä ja alkoholisteja häädettyä. Paljon oöi esimerkkejä Salpatie 6 yhtiöstä jo 1980 luvulta.

      Lähes kaikki asukkaat alkoholisoitui vai pitäisikö sanoa puliukkosoitui, koska paljon oli holhouksen alaisia joilla ei ollut rahaa kun korvikeviinoihin.

      Kiljua tekivät jopa verkkovarastoissa ja niin tekevät tietoni mukaan vieläkin.

      Osa hätötapauksista uhkasi mennä oikeuteen jonka Hollolan kunta olisi hävinnyt. HYMY/1979.NYKYPOSTI 1982/1983/ HANNU KARPO PALLOSALAMA 1985

      Hollolan kunta päätti ns luovuttaa asunnot lähes ilmaiseksi niissä asuville takuumaksuilla ja loput asunnot huutokaupattiin.

      Etuosto-oikeutta käytti houkan lailla rikolliset.

      Uudelleen perustettujen taloyhtiöiden hallitukset ja yhtiöjärjestykset jäivät täysin ummikkojen ja tietämättöjen harteille.

      Joissakin taloissa puheenjohtajat hädin tuskin osasivat edes lukea taikka kirjoittaa.

      Sellaisia henkilöitä on edelleen.

      Kevätterveisin

      Kunnanviraston rakennuslautakunnasta
      jo 20 vuotta eläkkeellä oleva nykyään Hyvinkääläinen

    • Anonyymi

      Sen ne on oloisiakin.. mätiä homeisia paskoja ulospäin ja verhoina likaisia vinossa olevia lakanoita ja ikkunoissa kuihtuneita kukan raatoja, navettakissoja ja polkkatukkaisia vanhoja juoruämmiä sekä lommoposkisia paskalle haisevia narkomaaneja kulkee jatkuvasti edes takaisin. Ovat jatkuvassa liikkeessä

    • Anonyymi

      Pakolaiset tulevat nistien tilalle samoilla verhoilla, ettei jää tyhjiä seiniä.😫

      • Anonyymi

        Totta puhut. Niitä on jo tullutkin


    • Anonyymi

      Ja rumia taloja

    • Anonyymi

      Ne olis pitänyt purkaa

    • Anonyymi

      Kuutonen oli paha. Parvekkeilta huuteluu ja huoritteluu oli aina vielä 1990 luvun lopulle asti.
      Asuttii sillon kolmoses ja aina joku juoppo huus ja nimitteli a portaan yläkerroksen parvekkeelta minua ja veljeäni ihmissudeksi ja haukkui minuu huoraksi.

      Siinä asunnossa oli ikkunat kolmoseen päin ja käsillä näytti halventavia merkkejä myös kun oltiin sisällä.

      Tämä alkoholisti löytyi kylläkin pitkään mädäntyneenä pienestä asunnostaan joskus 1980 luvulla eikä kukaan tienny mitään vaikka hajua on täytynyt olla. Postinjakaja oli sanonut että kaikki rappukäytävät haisi aina paskalle ja kuselle ja milloin millekin niin ei sitä erottaa voinut.

      Ei siinä asunnossa kukaan asunut vuosiin vaikka halvalla oli myynnissä silloin. Kait myyty jo moneen kertaan tai tyhjillään edelleen. Kamala talo se oli herran tähden. Ei tehe mieli siellä kulkea kun pois päässyt ollaan.

      • Anonyymi

        Mie muistan sen miehen. Hää uhosiit kaikille ja läks oman käen kautta mut voe miten siit on aikaa eikä hää ennää ois elossa. Kyl siinä joku tsuhna kissan kans on asunt jo vuosii. Se ol sitä aikoo ja 40 vuotta koht lienöö. Monet tulipalot ol näissä talolois olt. Eräskin piti vittää kannaa asunnossaa ja toisel ol kaniloita. Voi hyvä ihme kuitennii


      • Anonyymi

        🤮🤮


    • Anonyymi

      Karseen näkösii ne kutosen asukit, mutta kyllä ne oli karseita jo 40 vuotta sittenkin ja niitä asuu siellä edelleen ja osa vaan 60 - 70 vuotiaita. Päivääkään eivät ole mitään työtä tehneet. Kuseskelevat laiskuuttaan maitotölkkeihin ja roskat parvekkeelle. Paskalle haisevat. Puistattaa huh sentään

    • Anonyymi

      Sus siunakkoon

    • Anonyymi

      Olihan kunnalla kolmenässäntielläkin asuntoja

    • Anonyymi

      Kyllä

    • Anonyymi

      Hirveen paskasia pihoja

    • Anonyymi

      Juuh juu

    • Anonyymi

      Nin on ni

    • Anonyymi

      Kutinakatu 6 eli syyhytalo 😬

    • Anonyymi

      Totta

    • Anonyymi

      Yäk

    • Anonyymi

      Niistä oli aikanaan 80 luvulla juttua sensaatiolehdissä ja karpon ohjelmissa

    • Anonyymi

      Samanlainen hulluus kansankujalla

    • Anonyymi

      Just

    • Anonyymi

      Huonosti tehty ja halvalla. Yksi talo oli täynnä ryssäntyömiehiä kun tekivät Hollolaan jotain

      • Anonyymi

        Varastivat pyykitkin naruilta


    • Anonyymi

      🤮🤮

    • Anonyymi

      Juoruämmille ihanuuksien ihmemaa

    • Anonyymi

      Näin se vain valitettavasti on ja tulee olemaan.

      Mihinkään toimiin ei taloyhtiö ole ikinä edes pyrkinyt samoin kun ei isännöitsijäkään.

      Kaikki valitukset ovat haihtuneet kuuroille korville.

      Pitäisikö tehdä isännöitsijästä kantelu isännöitsijäliittoon ja poliisille tutkintapyyntö taloyhtiön ja isännöitsijän vuosia kestävistä ja jatkuvista laiminlyönneistä ???

    • Anonyymi

      Kyllä moni käy autolla katsomassa ja kääntyy pois. Ottavat kuviakin. Alkuviikosta kävi yleisradion toimittaja ja annoin haastattelun ja selvitin asiaa ja kuvasi eripuolilta

    • Anonyymi

      Nää on meinaa kaikki salpatiän talot ollu alunperin kunnan vuakrataloja nin noi

      Kyllä mää viäläkin hyvin muistan kun näitä tehtii. Soraa ajettii nin maan perkeleesti kun suapohjaahan tää kaikki on ollu kun noin varrassuaha viäläkin on.

      Laiskat tyämiähet pani tiänposkeen oikoseen heti kun sorakuarma lähti meinaa..

      Isän kans me kahressa vuarossa jo 1973 ajettiin maapohjaan soraa hälvälästä ja pälkäneeltäki sitte nun sokkeleita alkovat tekee.

      Kaikki nää yhtee menoo tehtii oli siälä tyämaalla paljo venäläisiäki ja varaastivat pyykkejä naruilta. semmottia puheita liikku nääs

      Tiäri sitte mennä sanoo onko noi taloot oikeen kunnolla tehykä nääs.

      Pelkkää mettää se sillon oli meinaa., puuhuvat aikanans että tyämiähet varaasti päältä pois kaikki minkä suinki saivat.

      Toivat kai sitte jotai romua betonin tueks josta nääs.

      Matti Eerola

    • Anonyymi

      🖕🖕🖕🖕

    • Anonyymi

      😡😡😡

    • Anonyymi

      No ilmanko ne onkin täynnä narkomaaneja ja huumerottia varsinkin salpatie 6 jossa poliisit oli konepistoolein

    • Anonyymi

      🤮🤮🤮🤮🤮

    • Anonyymi

      Paskataloja ja huumerottien houkkala ollut alusta saakka

    • Anonyymi

      Kyllä

    • Anonyymi

      Taivahan tosi

    • Anonyymi

      Ne tosissaan pitäisi hävittää

    • Anonyymi

      Kuten Setälntie

    Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      245
      15210
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10146
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9371
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7099
    5. 182
      6537
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6228
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4806
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1690
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1686
    Aihe