Mistä löytyisi hyvä sivusto, johon olisi koottu valmiiksi mietittyjä komponentti yhdistelmiä ja mieluusti kohtuu hintaisia? Tarkoitus olisi koota kone ensimmäistä kertaa alusta loppuun...
Kone kasaan ihan itse...
Nörnör
141128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
yksi
http://www.jathardware.com/oppaat/2003/s1.html
niin en suosittele itse kokoamista. Merkkikoneet on varsin hyvin testattuja, ja niissä on takuu. Ja luultavasti saat merkkikoneen halvemmallakin.
Ja osta tunnetusta liikkeestä eikä mistään pikkupuljusta!
neuvo. Mitkähän koneet eniten on täällä, kysymysten perusteella, tuottaneet ongelmia. Sanoisin että valmispaketit. Kysyjälle: rohkeasti vaan rakentamaan omaa, mieleistäsi kokoonpanoa. Siinähän sitä sitten tietää, mitä se pömpeli sisältää.
Just niissä ns.merkkikoneissa on ylivoimaisesti kaikkein eniten ongelmia!
Esim. Sp2-päivitys ongelmat oli lähes yksinomaan ns.merkkikoneissa.
Ja ongelmat johtuvat yksinomaan siitä kun ns.merkkikoneiden valmistajat on muutelleet niiden käyttöjärjestelmää asentamalla siihen itse käytöjärjestelmään mm.omia ajureitaan,ohjelmiaan ym. ja ovat tumpeloineet siinä käyttiksen muunteluhomassa, niiden ns.merkkikoneiden mukana ei saa edes alkuperäistä ja aitoa windows käyttöjärjestelmän asennus CD-romppua, vaan niiden mukana saa ainoastaan Recovery-nimisen asennus cd-rompun jota on muunneltu ja siksipä microsoftiltakaan ei saa niihin minkäänlaista tukea.
Ns.merkkikoneet toimivat yleensä hyvin, mutta kun asennnat niihin esim. lisää erilaisia ohjelmia tai suuria päivityksiä (esim.SP2-päivityksen jonka kanssa oli ns.merkkikoneissa hyvin suuria ongelmia ) niin silloin ongelmia alkaa ilmetä.
Tietokonetta ei kannata ostaa maitokaupoista,tavaratalosta tai radio-ja Tv kaupoista, tietokone pitää ostaa Tietokonekaupasta josta saa tietokoneen sellaisella kokoonpanolla kuin itse haluaa ja kasaavat sinulle sellaisen tiekoneen kuin itse haluat, eikä kasaaminen maksa mitään, auttavat asiantuntemuksella tietokoneen valinnassa, tietokonekaupoissa on saatvailla myös valmiiksi kasattuja konepaketteja ja tietenkin saat niihin aidon ja alkuperäisen microsoft käyttöjärjestelmän ja sen alkuperäisen asennus CD-rompun itsellesi koneen mukana, mahdolliset takuu tms. asiat hoituu nopeasti.
Tässä vain esimerkin vuoksi muutama luotettava tietokonekauppa.
http://www.tietoasema.fi/default_1024.asp?id=18
http://www.datadog.fi/
http://www.mikromaja.fi/
Johan murjaisit viikon parhaan vitsin.
Merkkikoneissa on kaikkein eniten ongelmia eikä niiden mukana saa edes alkuperäistä käyttiksen asennus romppuakaan, saa ainoastaan muunnellun Recovery-nimisen CD-rompun jota merkikoneen valmistaja on käpälöinyt ja siksi sille ei microsoft anna mitään ilmaista tukeakaan vaan kaikki tuki-ongelma asiat kuuluu koneen valmistajalle/myyjälle.
"Maitokaupoissa" ei edes myydä hyviä tietokoneita.
Googleen "tietokoneen kasaus", niin saat hyviä linkkejä vaikka kuinka paljon.
Kokosin viime vuonna ensimmäiset kolme konettani, ei mitään ongelmia.
Halvemmaksi tuskin tuli, kuin valmiiksi kasatutkaan, mutta sai valita itselle sopivat vaihtoehdot.
on ihan hyviä koneita: http://www.multitronic.fi
Eiköhän noilla jotain löydy...
"Kone kasaan ihan itse..."
Kuullostaa palaneilta prosessoreilta.
Entä jos annat sen kasata jonkun joka tietää em.asioista?
vaikeata ole. Nykyään on komponenteissä melkosen selkeät ohjeet, kuluttajavirastohan niin määrää.
..ns.ikävä ihminen.
Tuossa ohjeet.
http://koti.mbnet.fi/~stinger/build_pc.php
Ja tuossa koneita.
http://www.jathardware.com/oppaat/2003/s1.html
Koneen kasauksesta on olemassa erillaisia kirjoja, jotka auttavat myös komponenttien lisäämisessä. Kasasin ekan koneen pari vuotta sitten, mitään ongelmia ei ole ollut toisinkuin kaverin koneessa joka on valmis paketti, on käynyt huollossa monta kertaa. Niinkuin on jo sanottu koneesta saa kasaamalla juuri sellaisen kuin haluaa juuri sellaiseen käyttöön kun haluaa.
Kokoonpano linkissä vuodelta "kirves ja miekka" mutta periaate on kuitenkin nykykoneissa sama.
Katso siitä perusteet.
http://koti.mbnet.fi/migons/oppaat.php?opas_id=1_1