Lukekaa ja hyväksykää faktat. Hallitukselle ei kelpaa kuin rikas kristillinen porvariperhe, joille annetaan vain lisää. Muita hallitus vihaa.
https://yle.fi/a/74-20076813
https://yle.fi/a/74-20076813
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kannattaa miettiä ketä äänestätte. Kokoomus ja persut eivät ole pienen ihmisen asialla. KDlle ja RKPlle käy kaikki puolestaan kunhan ovat hallituksessa. Ovat uskovaisten ja ruotsia puhuvien puolella.
Näin se menee. Naamiot on todellakin riisuttu. Rikkailta ja korkeimmalta tulodesiililtä ei leikata, heille annetaan lisää motivaation nimissä.
HÄVETKÄÄ ORPO, PURRA, ESSAYAH JA HENRIKSSON.
Terveen opiskelijan ei tarvitse asua keskustassa kalliilla vuokralla. Polkupyörällä tai kävellen opiskelija pääsee muutaman kilometrin matkan helposti.
Nykyviha on poliittista. Vaaleissa hävittiin, v**ttaa. Yksinhuoltajuus ei ole milloinkaan ollut helppoa. Lasten takia haettava apua mistä tahansa, sos.huollosta, seurakunnilta, settlementti ry.ltä, isovanhemmilta, ystäviltä. Pääasia on, että itse pitää ääntä lasten terveyden ja hyvinvoinnin puolesta, kukaan muu sitä ei tee. Suomi ei ole lapsiystävällinen maa, vaan kylmäkiskoinen - ähä kutti siitäs sait -menttaliteetilla oletettujen maa.
Kahden lapsen yksinhuoltaja olin,mistään en saanut ulkopuolista apua.Lapset päiväkodissa itse tein kahtatyötä tukia en anonut.Lapset kasvanut kunnon kansalaisiksi.Oppineet et työtä tekemällä täällä eletään. Tehkää elämällenne jotakin painukaa töihin,älkääkä aina valittako,miksi puratte lapsia jos ette pysty niitä elättää. Totuus on tämä.
Voe taivas!! Painu töihin.Ennen äitilöillä oli 12 lasta vesi kannettava sisälle ja pyykitpestävä pulsaattorikoneella,eikä valittaneet.Ei ollut kertakäyttövaippoja..Nyky äidit vain vetää tupakkii ja juopottelee,surfaafat netissä.Yhteiskunta elättää..Autot pitää olla ja oveneteen pitää saaha ajaa kun kävellä ei jakseta parkkipaikalta. Voi taivas.YHTEISKUNNAN PITÄS ELÄTTÄÄ.🦾
Ei, ei ole, mutta kannattaisiko miettiä sitä puolta, miksi on yh? Ei kaikki miehet voi olla juoppoja muijan ja kakaroiden hakkaajia. Miksi kirjoitin "miehet"? Siksi, että naiset kiljuvat, kuinka huonosti heitä kohdellaan, kun tukiaiset loppuu/pienenee.
Usko pois, olen omin korvin kuullut nuorten naisten lässyttävän, että "on kiva tehdä pentuja, kelasta tulee fyrkkaa eikä tartte töihin mennä".
Juuri noin.
HALLITUS VIHAA SOSIAALIPUMMEJA! EI YHTEISKUNNAN TARVII ELÄTTÄÄ PULLAMÖSSÖ KANSAA.
Katohan. Paikallinen SS-osastokin on jo hereillä. Onko krapula?
EN TUPAKOI ENKÄ JUO!! ..SIINÄPÄ SE SOSSUPUMMULLA EI OLE RAHAA MILLÄ RYYPÄTÄ..YHTEISKUNTA EI TARVII SULLE ETUUKSIA ANTAA..RYYPPÄÄMISEEN JA JUOPOTTELUUN..
Punaviherpropagandakin herää heti kun joku mainitsee että työnvieroksujapummienkin pitäisi elättää itse itsensä. Joka uskaltaa sellaista ottaa esille, on ilman muuta natsi ja juoppo porvaririistäjä. Onko kukaan koskaan sanonut että olette te vasurit vaan niin helvtin noloa ja surkeaa sakkia?
Yllätys?
Tähän on tultu edellisten hallitusten leväperäisen rahanjaon takia. Tuet määriteltiin liian isoiksi, itse ei tarvii tehdä muuta kuin lomakkeita täytellä.
Esimerkkinä tällanen: n 5-kymppinen henkilö asuu 3h+k+s vuokrakämpässä yksin! Asumistuki, kuntoutusraha, toimeentulotuki, ilmaiset lääkkeet, jne. Ei ole yhteiskunnalle halpaa lystiä, saaja on tyytyväinen. Jostain tämäkin raha on haalittava että mieli virkistys ja jaksas töihin pyrkiä!
Niinpä, toivottavasti tämä saatas loppumaan. Töihin vain joka sorkka,jos haluaa ylellisyyttä hankkikoon työnteolla.Yksinäiselle naiselle yksiö riittää.Tai maksakoon ite jos haluu neliöitä on enemmän.Tuet pois.
Niinpä, lapsiperheet jonottaa asuntoa kun nämä ahdistuneet ja masentuneet selittelyn maailmanmestarit pääsee vauhtiin. Kieroileminen ja epätotuuksien puhuminen on taitoja joilla onnistuu.
Ilmeisesti noi sosvirkailijat pelkää valituksia, näkee helpo.makdi antaa kaiken mitä kiero älyää pyytää. Ja nälkähän kasvaa syödessä.
Tuet pois, jokainen mitoittakoon elämänsä tulojen mukaan. Opintolainaa otettiin ennenkin ja se maksettiin pois.
SDP tämän lakkokapinan masinoi kostoksi vaalitappiosta ja nyt piilottelee ay-liikkeen selän takana. Pummeilta kerätään ääniä kun olevinaan heidän etuuksiaan puolustetaan. Ennen työläistenpuolue on nykyään työnvieroksujien puolue.
Ihme käsitys joillakin, että yhteiskunnan tehtävä olisi elättää heidät. Onneksi tulee muutos tähän loisimiseen!
toivottavasti muutos tulee, laiskurit töihin ja tuet pois. Kulutustottumukset kuntoon ettei tarvii valittaa. Eihän mikään tulo riitä jos eletään kuin pellossa, ostetaan kalleinta mahdollista ruokaa, hienoja vaatteita, kallista kosmetiikkaa, tupakat ja alkoholi kuuluu päivittäin ohjelmaan.
Oma eläkkeeni keskitasoa, menoni kohtuulliset, liikunta kävellen tai pyörällä jos vaan mahdollista. Säästöön jää joka kk useampi satanen, enkä mitenkään pihisti elä.
Miksi yhteiskunnan pitäisi elättää ja ylläpitää näitä haaralavetteja jotka tekevät lapsia kuin liukuhihnalta ja jokaisen eri miehelle?
Mitään vastuuta ei kanneta, työpaikkaa ei ole koskaan nähtykään, ne on opittu kyllä kiertämään kaukaa. Rahaa kelasta ja sossusta, välillä lapset huostaan yhteiskunnan elätykseen. Näiden lapsista kun vielä yleensä kasvaa samanlaisia yhteiskunnan elättejä, koska imevät ne opit jo äidinmaidossa.
Kotimalli todellakin on vaikuttanut, jo kolmas sukupolvi sossun elätteinä. Isovanhemmat nyt 6-7 kymppisiä, heidän lapset 4-5 kymmentä ja viimeinen polvi masentunut ja ahdistunut narkkaripolvi joka osaa todella rahastaa kun opin kotoota saaneet.
Asumistuen suuruuteen vaikuttaa myös asuinkunta.
Esimerkiksi 65 euro leikkauksen jälkeen Vaasa tukee yksieläjän asumista muuta maata paremmin . Nykyisin asumistuki on siellä 301 euroa yhdelle hengelle.