Pyhäjärvi kuuluu kuntiin jotka elävät eläkeläisten rahoista. Kertoo yle.
"Suomessa on vino pino kuntia, jotka elävät eläkeläisten rahoista"
Pitäisikö kaupungin johdon terästää toimintaa, muutenkin kuin miljardi
lupauksista
"Suomessa on vino pino kuntia, jotka elävät eläkeläisten rahoista"
Pitäisikö kaupungin johdon terästää toimintaa, muutenkin kuin miljardi
lupauksista
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ja paskan vale, äitin eläke 500 euroa...että eiköhän se ite rahoillaan elä
Valehtele..suomes takuueläkekki 7-800€+kansaneläke
KUVITTELETKO ETTÄ KAIKILLA OLIS SAMA ELÄKE, VOI HYVÄÄ PÄIVÄÄ !
Kyllä se pitää olla, takuueläke 700 -800 €
Joku keuhkosi tannoin, että pärjää sillä, taisi olla sellainen saaja, joka kuppasi erotessaan lisärahat taskuunsa.
Pyhäjärvi on tutkimuksen tuloksena kunta, jossa eläkeläiset kustantaa, ei yksin verotuloina, vaan muutenkin suuten osan hyvinvoinnistanne.
Nuo huumehörhöt pois sossun ja
kuntalaisten niskanahasta.
Pyhäjärvi on kuulemma otollinen piilopaikka edellämainituille, suurin syy lienee, ettei poliiseja näy silloin, kun kuntalaisilla on siihen tarvetta.
Liekö sitten niin, että isoraha (se vähä)suojelee itseään ja lähimpiään, ettei heillekään käry käy.
Tasan ei käy onnen lahjat.
Köyhät kyykkyyn täälläkin "onnelassa".
Ollaan huoleti , , , Maakunta uutisissa oli juttu että mustalaiset muutti Ruotsiin työnperässä 60 - 70 luvuila nyt ovat paluu muuttajia ja Ruotsi kiittää.
Korj; suuren osan...
Olipa surkea (=idioottimainen) aloitus. Ei todellakaan elä kaupunki eläkeläisten rahoilla, ja vaikka eläisikin, niin mitä kaupungin pitäisi "terästää"?
No vaikka Tikkalanmäeltä terästämisen voisi aloittaa, jonninjoutavat kynänpyörittelijät sivummalle. Kaupungin väkiluku painunut alle 5000 tuhannen, ja KYLLÄ, eläkeläiset hyvinkin tuovat ison osa verotuloista kaupungille. Miljardi-investointeja (Laguna, pumppuvoimala, tuulivoimalat, sähkövirtavarasto yms. yms. ei ole näkynyt. Aloittaja on oikeassa ja KYLLÄ, hän aistii reaalitodellisuuden, ei Komunrannan savusaunalla unelmoitua tulevaisuushöttöä.
Ei tuo aloitus paskaa ole, yle uutinen.
Pyhäjärvi kuuluu tuohon joukkoon, mikä lie tilanne jos eläkeläisiä ei olisi .pitäisi panostaa työpaikkojen luomiseen nuoriin siinä terästystä alkuun. ,ei yksistään haaveiluihin tennispalatseihin ,voiteluhalleihin millä noita ylläpidetään. ? Muuten nuo ihan ok. juttuja, jos olisi edes käyttäjlä. miten vanhukset voi vaikka kulkea lampamäen palatsille. Nuoria työtätekeviä ja työtä se on tärkein .
Riittää kun perustaa tytäryhtiöitä ja haaveilee ääneen.
Joopa, ylen uutinen. Miksi olisi väärä. Voihan kaupungin johto vaatia oikaisua jos noin ei olisi.
Olisi järkevää kehittää tasapuolisesti joka osa-alueella.
TÄNNE HAARAYHTIÖITÄ.
Ja vaikka kaupungin talous olisi kunnossa sillä ei ole mitään merkitystä, työpaikkoja ei ole eikä tule, yksinkertaista 🥴
Ei ole talous, eikä tule työpaikkoja 😅
Onneksi pätevä kaupunginjohto.
Painava syy , olla vaikka lakkovahtina.
Mitä tuota viimeisiä töitä päästää ketään tekemään. 🤣
Kunnantaloltako eläkeläisten eläkkeet on noin suuria, yksinkertaista 🤣
Jollain on huolet, aloittaja ?
Luin aloituksen ei tuossa muuta kuin ylen uutinen ja toteamus pitäiskö tehdä jotain .
Ei paha ,ei kannata provosoitua. Asiallinen keskustelu paikallaan.
Kaupungin tehtävä ei ole luoda työpaikkoja. Yritykset luo työpaikkoja, ihan vaan tiedoksi...
Kaupungin tehtävä luoda edellytykset, yritykset luo työpaikkoja.
Mitä varten on kaupunginjohtaja, luehan ja viisastu.
Kerrotko mitä edellytystä Pyhäjärven kaupunki ei ole luonut kun kerran väität tuota! Taitaa tulla hiljaista, vai pitääkö kerrata sen yhden talotehtaan "reunaehdot"?
En mitään väitä, lue uudestaan.
Hiljasuudesta ei tietoakaan. Pyöri sinä vaan vuosikymmenien takaisissa paskan kertauksissa. Siinähän aikasi kuluu mukavasti.
"Kaupunginjohtajan tehtäviin kuuluu
kaupungin toiminnasta vastaaminen sekä valvominen ja suunnittelu" juu ja paljon riippuu johdosta . Kirjoitellaan asiasta.
Täällä ei tarvita kaupungintaloa, jos johto munii kaiken, kuten on käynyt.
Juuri näin, turhake johto, joka ei tee muutakuin itselleen tyhjiä tytäryhtiö paikkoja.
ELÄKELÄISET TÄÄLLÄ TEKEE TYÖTKIN
Kertokaas mikä se siinä yläasteen yhteydessä on se keittiö ? Jos ootte huomannut siellä kauniit leidit tekevät ruokaa ja sitä huoneistoa kutsutaan työpaikaksi