Huostaanotto on mahdoton tehtävä
[https://www.lskl.fi/blog/lastensuojelun-rakenteelliset-ongelmat-on-korjattava/]
@Onni Westlund, Pesäpuu Ry, sosiaalityöntekijä
Tämäkään ei pysty kyseenalaistamaan sosiaalityöntekijän valtaa. "Lastensuojelussa kohdataan" vihjaa, että sosiaalityöntekijät kohtaavat asiakkaan, joka on kokenut haavoittuvia ja kielteisiä kokemuksia jossain muualla. "Anna lapselle ääni" vihjaa, että vanhemmat ovat tehneet jotain pahaa lapselle, eikä meidän äänemme kuuleminen paljastaisi mitään väärää sosiaalityöntekijöiden valehtelusta ja eristämisestä.
Mitään muuta ei tarvita lasten huostaanottoon kuin ilmoitus ja kieltäytyminen. Sosiaalityöntekijät pakottavat kontrolliin, jossa meidän väitetään olevan kyvyttömiä erottamaan aikuisen ja lapsen roolia. Sosiaalityöntekijät eivät kerro mikä käytöksessä on sellaista eikä sitä, mikä on seuraava askel.
Kaikki lastensuojelun ongelmat ratkeavat , kun lasten ja vanhempien erottaminen kielletään ja perhelaitoslähetteeseen vaaditaan todisteet lapsen häiriökäyttäytymisestä.
Uudessa perhelaitoksessa olisi dialogista ammattilaisterapiaa ja pedagoginen suhde, valvonta ja avoin asumistyyli. Nythän lastensuojeluilmoitukset ja huostaanotot tehdään tapaamatta lasta ja vanhempia yhdessä koskaan. Ne ovat ennakkoluuloja, asenteita ja mielipiteitä. "Kaikki vanhemmat eivät vain sovellu vanhemmuuteen" on syynä huostaanottoihin. Sosiaalityöntekijä käyttää varhaiskasvatusalan ammattilaisten tunnetiloja todisteena siitä, että "lapsi on tavattu". Koska sosiaalityöntekijää kyseenalaistava sairas vanhempi on riskin kieltäjä, sosiaalityöntekijä ottaa huostaan. Riski on olettamus. Sosiaalityöntekijän valta korostuu tosiasioiden yli. Varhaisen puuttumisen malli on rasistinen ilmiantojärjestelmä ja valtion yhteiskuntapoliittinen syrjintämalli vanhempia vastaan, joka ei perustu lapsen vointiin vaan suljetun sisäryhmän tuntemuksiin. Tuki ei perustu ongelmien ratkaisuun vaan rankaisemiseen.
Rakenteelliset syyt eivät aiheuta sosiaalityöntekijän valehtelua virkavallan tehostamiseksi, lapsen tapaamattomuutta, valheita vanhempien terveydestä tai valvonnan olemattomuutta. Valvovat viranomaisetkin väittävät, että "mitään rikosta ei ole tapahtunut, sosiaalityöntekijällä on oikeus tehdä arvio". Se väheksyy vanhempien ja lasten näkökulmaa.
Jos sosiaalityöntekijät vaihtuvat liikaa, se viittaa organisaation valta-asemaan. Kenties liian korkea vaihtuvuus aiheuttaa ennakkoluuloiset asenteet sosiaalityöntekijöillä vanhempia vastaan, mutta se ei ratkea parantamalla työsuhteiden pysyvyyttä vaan kieltämällä valehtelu ja vaatimalla todisteet lapsen pahoinvoinnista.
Valehtelu ja eristäminen ovat sosiaalilautakunnan ominaisuus ja sosiaalityöntekijät ottavat ne annettuina, jos he haluavat työtä. Lastensuojelulla on satavuotiset perinteet suojelussa, joka ei ole hoitotyötä vaan voimakeino. Oikeistohallitus on palkannut heidät päättämään vanhempien yhteiskuntapoliittiset oikeudet, koska oikeisto uskoo vanhempien uhkaan ja ylentää virkamiehet muiden yläpuolelle. Lapsen etu on veruke vallan saamiseen, jota ei todenneta lapsen olosuhteilla. "Luottamuksellisia suhteita" ei tarvita, kun lapsi ei voi huonosti vanhemmillaan. Apu ei ole tervetullut. Auktoriteetin pitää olla vanhemman oikeus niin kauan kuin lapsi voi hyvin.
Kehitysvarojen puute lastensuojelusta ei estä sosiaalityöntekijää valehtelemasta tahallaan vanhempia vastaan. Koko käsite on ylimalkainen ja byrokraattinen. Se laajentaa kysymystä ja kieltää tarkastelemasta sosiaalityöntekijän toimintaa.
Lainsäädännön puute ei estä valehtelua ja sitä paitsi laki on suuripiirteinen tarkoituksella lastensuojeluorganisaation vallan tehostamiseksi. Lastensuojelun halutaan päättävän perheiden yhteiskuntapoliittiset asiat ja sitä varten organisaatio on palkattu. Tarkkoja lakeja ei tarvita lastensuojelun autonomiaa rajoittamaan. Sosiaalityöntekijän oletetaan suojelevan aina heikompaa osapuolta pahaa vastaan ja on uskottava virkamies. Ennakkoluulojen takia poliitikot ovat jo palkanneet heidät väärään tukitehtävään, joka rikkoo lastensuojelulakia.
"Palkka, työskentelyolosuhteet ja johtaminen" olettaa lapsen todella voivan huonosti ja vanhempien tarvitsevan työskentelyä. Sosiaalityöntekijän valehtelua vanhempaa vastaan ei korjaa mikään muu kuin rajoittaminen perhelaitoslähetteen tekemiseen ja perheen hoitaminen yhdessä. Huostaanoton kieltäminen riisuu sosiaalityöntekijöiltä turhat luulot.
"Verkon saalistajat" on ihmisryhmän leimaamista. Nuori ei hakeudu harhaanjohdetuksi vaan haluaa vapauden lastensuojelusta. Aikuiset eivät ole saalistajia vain siksi, että me toimimme netissä. Ihmiset eivät ole yleensäkään saalistajia vaan meillä on tarpeita, tavoitteita ja selviytymiskeinoja, joita sosiaalityöntekijä kieltäytyy ymmärtämästä ja turvautuu virkamiesasemaansa voidakseen leimata muita uhaksi. Tämä ei ole pedagogiseen kasvatusajatteluun sopiva asenne.
Lastensuojelun rakenteelliset ongelmat on korjattava
10
459
Vastaukset 10
kieltävä sosiaalityöntekijä herättää nuoressa hatkahaluja. Kun nuorta kohdellaan virkamiehille alamaisena, leimataan ongelmaiseksi juuri niin kuin vanhempia ja rajoitetaan, lastensuojelun hierarkinen luonne aiheuttaa hatkat. Ei nuoren täydy luottaa lastensuojelun työntekijään. Työntekijän tarkoitus ei ole pysyä nuoren elämässä vaan toteuttaa tilapäinen suojelu ja sen päättymisen tähtäävä tuki. Virka-asemassa oleva työntekijä ei voi vedota kaksinaismoralistisesti luottamukseen samalla kun hän varmistaa valtion puuttumisen yksityiselämään.
"Kuolemat, ihmiskauppa, raiskaukset ja muu hyväksikäyttö eivät riitä herättämään päättäjien kiinnostusta" ovat myöskin nimikkeitä lastensuojelun kohderyhmää vastaan. Sosiaalityöntekijäthän eristävät meidät silloin, kun heillä on huoliemootio eikä silloin kun jotain pahaa tapahtuu. Mitä enemmän emootiosta ollaan kiinnostuneita lainsäädännössä, sitä enemmän valtaa sosiaalityöntekijöille annetaan. Se on kierre, joka estää todentamasta väitteitä lapsen voinnilla.
Vastine sosiaalityöntekijän kirjoitelmaan "Lastensuojelun rakenteelliset ongelmat on korjattava" @Onni Westlund, Pesäpuu
RyEi ole mikään ihme, että autonomian kieltävä lastensuojelun sijaishuoltopaikka ja kyseenalaistamisen...
- Anonyymi
Ole jo hiljaa!
- Anonyymi
Teemun käyttäytymisen rakenteelliset ongelmat on korjattava.
- Anonyymi
Teemuilulle on tehtävä jotain.
- Anonyymi
Epäilen, että Teemuilun muuttaminen on mahdotonta! Siksi on parempi pitää lapsi teemuilun ulottumattomissa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Epäilen, että Teemuilun muuttaminen on mahdotonta! Siksi on parempi pitää lapsi teemuilun ulottumattomissa!
Kun Toivo menee kouluun, sille nauretaan. "Ootko sä se jonka isä tekee niitä hulluja videoita nettiin? :D"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun Toivo menee kouluun, sille nauretaan. "Ootko sä se jonka isä tekee niitä hulluja videoita nettiin? :D"
Tätä olen itsekin miettinyt. Teemu levittelee poikansa nimeä, kuvaa ja kaikkia muitakin asioita joka puolelle nettiä välittämättä lainkaan tämän yksityisyyden suojasta. Sekin on yksi todiste lisää sen puolesta, ettei hän sovi vanhemmaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tätä olen itsekin miettinyt. Teemu levittelee poikansa nimeä, kuvaa ja kaikkia muitakin asioita joka puolelle nettiä välittämättä lainkaan tämän yksityisyyden suojasta. Sekin on yksi todiste lisää sen puolesta, ettei hän sovi vanhemmaksi.
Anonymiteetti kiellettävä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398
