Useimpien suomalaiskaupunkien ja -kuntien hiilineutraaliustavoite uhkaa jäädä toteutumatta. Päästöjen leikkaustavoite on 80% vuoden 2007 tasosta ja 67% 2021 tasosta Hiilidioksidipäästötasetta mitataan laskennalliseti Hinku-menetelmällä. Päästöjä voidaan leikata mm. päästökompensaatioilla sekä suorittamalla todellisia päästövähennyksiä.
Hinku vinkuu
Anonyymi-ap
8220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämäpä on kinkkinen kysymys! Mikä on tase? Toisekseen, kuinka tekee Haapavesi sen ettei jälkeen jää?
Näyttää raamit kovin tiukoilta. Joillakin toimilla niitä voitaisiin auttaa.
Joo. Niin tehdään5/6 v aikaa. Pistetäämpä hösseliksi.
Hinku perustuu pelkästään siihen että rakennetaan valtavasti tuulivoimaa.
Aaha. Höngitään siis enemmän. Ja tulos on hiilipoisitiivisuus?
Hinkuun tulee keskittää elementtien vahvistamisen myötä lisää resursseja!
Se on nyt sillä tavoin, että jos meinataan toimeen tulla ja selvitä hengissä, kannatttaa lopettaa heti se "maailman pelastaminen" ja viher höperpinti ja on sirryttävä reaalitodsellisuuteen!
Euro 5/6 ollut haapaveelläkin jo 5 vuotta vaatimus kouluautoissa,samoin nivalassa jossa se ei toteudu kuin osittain,kukaan ei valvo näitä