Siilinjärven kunta irtisanoo henkilöstöään ja myös lomauttaa. Kireä taloudellinen tilanne pakottaa tähän. Muustakin tingitään kovasti. Mitään ylimääräistä ei tehdä, vain pakollinen on mahdollista.
Sen näkee kyllä tiestössä ja palveluissa. Palvelut on hajautettu moneen paikkaan ympäri kuntaa. Uusia palveluja ei tule. Tiestö rapistuu koko ajan, tehdään vain välttämättömin.
Mistähän tämä talousahdinko oikein johtuu?
Lomautuksia ja irtisanomisia
9
512
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko seurannut maailman tilannetta. Tämä on vasta alkua mitä tuleman pitää.
- Anonyymi
Yksityisissä yrityksissähän pakkolomat ja irtisanomiset, yt-neuvottelut, eivät ole mitään uutta. Heti kun osakkeenomistajat vaativat 5% lisää osinkoihin, aloitetaan yt-neuvottelut, että kuka duunari potkitaan pois että saadaan raavittua kasaan jotenkin se epärealistinen jokavuotinen 5% kasvu osinkoihin.
- Anonyymi
Taitaa nyt kaikki tämä kunnan taloustilanne johtua lähes kaikkien kunnan omistamien rakennusten uusimisesta. Kaikki puretaan ja rakennetaan uudet.
Ei ole rahaa edes rakentaa omin varoin. Tehdään kaikkia mahdollisia vippejä. Elinkaarimallia, liesingsopimuksia ym.
Minkähän vuoksi kaikki kunnan rakennukset homehtuvat? Uudet ja vanhat.
Onkohan osattu tehdä mitään oikein? - Anonyymi
Irtisanotaan kaksikymmentä henkilöä. Surkeeta.
Varmaan irtisanottavat ovat pienipalkkaisia muurahaisia. Ei mitään keskijohtoa edes.- Anonyymi
Kuka tekee ne suorittavat työt kun suorittava porras aina irtisanotaan ja johtoportaat saa palkinnoksi huikeat palkankorotukset?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka tekee ne suorittavat työt kun suorittava porras aina irtisanotaan ja johtoportaat saa palkinnoksi huikeat palkankorotukset?
Ne työt ulkoistetaan ja maksetaan yksityisille firmoille tuhottomasti.
- Anonyymi
Uusnahka voisi esimerkillisesti lomauttaa itsensä vaikka syksyyn asti
- Anonyymi
Kokoomuksesta
- Anonyymi
SIILIPUOLLUSTUKSEEN kepu on meidän aate. Se pettää aina ja kokoomus on kaupunkilaisten heiniä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23514914
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212267Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?401892- 1771375
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes981281- 281179
- 122938
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81754Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718