Mistä johtuu epäselvä ja nopea änkyttävä puhe? Vaikeuksia myös puhua ja löytää sanoja. Tätä ei aikaisemmin ole ollut vaan on pikkuhiljaa mennyt tuommoseksi. Aikaisemmin olin varsinainen suupaltti.
Vastaukset 5
- Anonyymi
Höö. Onko katatoninen skitsofrenia?
Siskollani oli se viime vuonna. Ei pystynyt puhumaan kunnolla ja ölisi vain jotain ja liikehtiminenkin oli vaikeaa.
Nykyään harvinainen kun parempi ravitsemus.
Pitää syödä natriumbentsoaattia. Esim hilloissa. E211
Tai kysy terveydenhoidosta. - Anonyymi
Lääkkeet lamaavat, koska niiden toiminta perustuu aivojen hidastamiseen (olen käynyt psykoedukaatio ryhmässä). Minä olen hitaampi kuin koskaan ennen niiden takia. Jotkut lääkkeet, kuten Olanzapin/Zyprexa, heikentävät muistia (lue pakkausseloste).
- Anonyymi
Asiat, joita pakkausselosteissa mainitaan, ei pidä paikkaansa kaikkien kohdalla.
Jotkut voi saada jotain haittoja enemmän, jotkut vähemmän.
Myös tuo " heikentävät muistia " tarkoittaa kyllä, että saattavat heikentää muistia.
Pakkausselosteissa luetellaan lähes kaikki mahdolliset haitat jo siitäkin syystä, ettei kukaan pääse syyttämään haitoista lääkevalmistajaa, eivät joudu korvausvastuuseen mahdollisista haitoista. Vetoavat siihen, että haitat on mainittu, joten käyttö on käyttäjän vastuulla.
Haittavaikutusten lukeminenkaan selosteista ei ole kaikille hyväksi, koska on olemassa ihmisiä, jotka luettuaan haitat alkavat saamaan kaikki mahdolliset haitat. Tuo ehkä kuitenkin harvinaisempaa.
- Anonyymi
Lääkkeestä? Mulla taisi olla olantsapiinista änkytystä ja epäselvää puhetta. Mutta hidasta, ei nopeaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267858- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni44635Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 51487
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30450- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 38436
- 45427