sisaren tytär Riina on hyvin kehittynyt puheessaan. Hän puhuu pitkiä lauseita ja kertoo "tarinoita". Hänellä ei kyllä suomi aina suju kieliopin mukaan. Kyllä eilen koko suku nauroi vatsa kippurassa kun olimme katsomassa lampaita ja tyttö kertoi vaarille: siellä pellolla oli paljon lampisia mitkä siellä määki. ne söi ruohoa."
Lapsen kielitaju ei vielä kertonut että lammas - lampaita eikä lampisia. Heh.
lampisia
1v 9 kk kielivirheitä
1
360
Vastaukset
- Pertsa
Itse kutsuin kuulemma pienenä airoja "soutimiksi", kun niillä soudetaan. Ja olin varmasti vanhempi kuin 2 v.
Tuli tästä "lampisista" mieleen se, ettei vain lapsi sotkenut mainoksen "lambia" lampaaseen? Eli puhui monesta lambista, joista helposti tulee sitten lampisia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2172890Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1712546Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321082- 681038
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831035Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait276994Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka332971Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20919Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778