Ihmettelen

Hei ,kuulin että lieksassa ja joensuussa asunut nuori nais immeinen olisi jättänyt vuokransa maksamatta ja loppusiivoukset tekemättä, miten tämmönen on mahdollista, tämän immeisen uhriksi on jäänyt kuulemma useampi vuokran antaja, tietääkö kukaan .
5238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Varmaan lähihoitaja, sille alalle nykyään kaikki rosvotkin pääsee.

Äänestä
  • Lieksassa pääsee lähiskoulutukseen kun kävelee ovesta sisään. Soveltuvuutta ei testata laajasti ja taustoja ei tarkasteta.

    Äänestä

Niitä kun nykyisin on vaikka minkalaisia rottia jotka ei rehellisyydestä edes halua mitään tietää. Se ei ole konsti eikä mikään, sillä kun vuokraa ei maksa niin ei maksa ja siivousta ei tee niin ei tee. Sittenpä ei muuta kuin toiseen kohteeseen ja sama homma.

Äänestä

Niitä on helppo tehdä, kun ketään ei voi jättää kuusen alle nukkumaan. Aina tarkistettava vähintäin luottotiedot. Onneksi sana kyllä kulkee.

Äänestä
  • Noin minäkin muistelen jostain joskus lukeneeni ettei ketään saa jättää asunnottomaksi, mutta tässäpä kerrotaan asiasta toisin. https://www.takuusaatio.fi/selviydy-veloistasi/tietoa-haadosta/jarjestaako-kunta-haadetylle-asunnom/
    Järjestääkö kunta häädetylle asunnon?
    Vuokria ei kannata jättää maksamatta ajatellen, että viimesijassa kunnalta saa asunnon. Kunta ei ole yleensä velvollinen järjestämään uutta asuntoa, vaikka asunnottomuus uhkaisi.
    Häädössä ei tarvitse suojella edes perheen asumista yhdessä. Ääritapauksessa vain lapsen asuminen järjestetään ja vanhempien on etsittävä itselleen asunto omatoimisesti.
    Kunnan pitää turvata vain välittömässä sosiaalihuollon tarpeessa olevan asuminen, kuten alle 18-vuotiaan lapsen, avuttoman vanhuksen, vammaisen tai vakavasti mielenterveysongelmaisen ihmisen. Näiden ihmisten häätöä ei lain mukaan saa panna täytäntöön ennen kuin viranomaisille on varattu tilaisuus järjestää lasten asuminen tai selvittää henkilön sosiaalihuollon palvelujen tarve.
    Asunnon voi menettää myös muusta syystä kuin maksamattomien vuokrien takia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hei ,kuulin että lieksassa ja joensuussa asunut nuori nais immeinen olisi jättänyt vuokransa maksamatta ja loppusiivoukset tekemättä, miten tämmönen on mahdollista, tämän immeisen uhriksi on jäänyt kuulemma useampi vuokran antaja, tietääkö kukaan .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu