Tarkoituksena olisi hankkia uusi kamera näin kesää vasten. Elikkä mitä eroa tai onko näillä eroa, muuta kuin pikseleiden määrä? Näkyykö se kuvan laadussa? Katsoin www.steves-digicams.com vertailukuvia ja ei niissä ollut juurikaan eroa. Onko siis järkevää sijoittaa A520 pari kymppiä lisää? Maksaako sijoitus kuvanlaadussa takaisin?
Canon Powershot A510 vai A520
Uusikamera
65537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suosittelen A520:stä..käy lukeen uusin testi canonin sivulta.A510 oli ehdoton testivoittaja vaikka pikkelssi määrä oli muihin nähden pienin.
Eli sekin hoituu kun ostat A520.
Itse ainakin ostan 520. Ei tuossa hintaluokassa ole mitään merkitystä 20e, kun saa vielä vähän megapikseleitä lisää... Kannattaa tosin katsoa mistä sen kameran ostaa. Melkoisia hintaeroja.
Eivät mitään ratkaise. Jos kamerassa sama obtiikka niin suurempi määtä pixeleitä huonontaa jopa kuvanlaatua hieman. Smaan kokoon kun ahdetaan 5miljoonaa kolmen sijaan niin kohina vaan lisääntyy. Mutta en tiedä vaikka obtiikka olisi hieman muuttunut A520:een edeltäjästään.
Tai ehkä se vielä kestää 5miljoonaa pixeliä kohisematta enempää.
A520:ssa on ensinnäkin neljä megapikseliä, ei viisi. Optiikka on sama kuin A510:ssa.
DPreview.com:n mukaan A520:n kuvissa on hieman enemmän kohinaa. Tosiasiallista tarkkuutta on noin 10-15% enemmän kuin A510:ssa, minkä juuri ja juuri huomaa.
Varmaan aika makuasia kumman ostaa, molemmat ihan hyviä kameroita.
(A510:ssa on luonnollisesti vielä se etu, että kuvia mahtuu kortille hieman enemmän, ja sarjakuvausnopeus on hieman parempi. Näillä tosin useimmille tuskin on paljon merkitystä.)
En kyllä itse suuremmin tuijota megapikseleitä ainakaan jos kyse on jostain HP:n kamerasta. Niitä kameroita ei voi kyllä suositella kenellekään, vaikka kuinka hienosti kyljessä lukisi vaikka 7 megapikseliä. Tässä tapauksessa, kun molemmat on samalta valmistajalta ja kait kutakuinkin identtiset, niin ITSE ostaisin mieluummin 520, vaikka kohina lisääntyykin hieman. Tämä on taas niitä makuasioita, joista voi kiistellä mielin määrin. Jokainen siis katsokoon tarpeensa mukaan, mikä kamera itselle sopii.
HP on ilmeisesti ottanut vanhoista virheistään opiksi, ja uudemmat mallit, kuten R707/R717 lienevät ihan suhteellisen laadukkaita kameroita.
Mutta tosiaan megapikselit ovat vain puolitotuus, ja kokonaisuus on paljon tärkeämpää kuin megapikselit...
Sanoisin kuitenkin, että tuleva A95:n korvaaja (eli A530?) voi olla suhteellisen näppärä kamera. Toivottavasti ovat ottaneet tuohon kameraan käyttöön uudemman sukupolven DIGIC II -piirin, mutta vähän epäilen...