Se on kadonnut.
Onko Purraa näkynyt?
Anonyymi-ap
9199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole se varmaan lespoilee jossain saksillaan!
Lepakkohan se on! HULLU!
WINDOOSA LAKAA AINA!
Pienikin haitakelöytö voi merkitä hyvin saastunutta Windows laitetta.
windows on kamala!!!!
Tietoturvayhtiö Trustware varoittaa tällä viikolla julkaisemassaan raportissa, että hakkerit ovat ottaneet kohteeksi Microsoft-käyttäjät, joille on lähetetty huijausviestejä. Viesteissä yritetään saada lataamaan viralliseksi naamioidun päivitysmuistutuksen kautta koneelle haittaohjelma.
Viestin otsikkona on ”Install Latest Microsoft Windows Update now!” eli “Lataa viimeisin Microsoft Windows-päivitys nyt!”. Viestissä yritetään saada vastaanottaja avaamaan viestin liitteenä oleva ”päivitystiedosto”.
Jos tiedoston lataa koneelleen, latautuu koneelle haittaohjelma, joka lukitsee laitteen. Tämän jälkeen kyseinen haittaohjelma vaatii 500 dollaria bitcoinena, jotta tietokone avataan jälleen käytettäväksi, eikä tiedostoja tuhota.
Yleinen huijaustapa
Kyseessä on klassinen hyökkäys, jossa yritetään saada avaamaan huijausviestin liitteitä tai linkkejä. Tällaiset viestit on usein naamioitu näyttämään aidoilta, ja lähettäjän kohdallakin tiedot näyttävät olevan oikein. Kun lähettäjän nimeä tutkii tarkemmin, on sähköpostiosoite kuitenkin monesti jotain aivan muuta. Lisäksi tällaisissa viesteissä on usein kirjoitusvirheitä, jotka voivat paljastaa huijauksen.
Kyberturvallisuuskeskus julkaisi syyskuussa selkeän oppaan siitä, miten omasta tietoturvastaan voi pitää huolta. Ohjeissa muistutetaan myös sähköpostiviestien mukana tulleista linkeistä ja liitteistä:
– Sähköpostin liitetiedostot voivat sisältää haittaohjelmia tai haitallisia linkkejä. Haitallisia linkkejä liikkuu myös sosiaalisessa mediassa ja tavallisilla internetsivustoilla. Niitä levitetään myös tekstiviesteillä. Jos et ole varma vastaanottamasi viestin lähettäjästä tai sen sisällöstä, varmista asia vaikkapa soittamalla viestin lähettäjälle. Jos epäilet linkin aitoutta, älä klikkaa, ohjeissa kerrotaan.
Jos saat epäilyttävän viestin, neuvoo Kyberturvallisuuskeskus näin:
– Älä avaa viestiä tai sen mukana tulleita linkkejä tai liitteitä. Jos erehdyt avaamaan viestin liitetiedoston, älä anna lupaa aktivoida lisätoimintoja tai asentaa ohjelmia. Jos erehdyt klikkaamaan viestissä olevaa linkkiä, joka vie sivustolle, jossa pyydetään syöttämään käyttäjätunnus ja salasana, älä syötä niitä.
Mikä on purra?
Riikka Purra on se ylimielinen paska akka joka somessa poseerasi ivallisesti hymyillen sakset kädessä ja uhkasi leikata kaikilta muilta paitsi rikkailta!! Ei tuollainen ole hyvä edes huumorina!
Saiskin kadota vaikka loppuiäksi, KUKAAN EI JÄÄ KAIPAAMAAN Saksikäsi-Purraa!
Kuolema Purralle
No ei nyt sentään kuolemaa tarvii toivoa mutta suurta laskua suosiossa ja gallupeissa kyllä!
Huhtikuun 6. päivänä Ukranan Propaganta kone sai pahasti siipeensä, Ammuimme kaiki neljä alas. räjähdyksiä oli silti kuusi eri sotilaskohteissa.
Ukrainan hallinto on pakasnapuhujien clubi.