SUOMEN POTKUPALLO-AMATÖÖRIEN PUUHASTELUA!?

Mitä jos unohdettaisiin jalkapallosta puhuminen Suomen Maajoukkueen ja Palloliiton osalta.
Ainakin omalta kohdaltani oli viimeinen pisara ettei valmentajaa vaihdeta välittömästi eilisen katastrofin jälkeen.
Palloliiton johtoportaan,etenkin Pekka Hämäläisen olisi kanssa kannettava vastuunsa ja erottava.Voisivat vaikka lähteä Muurisen kanssa katsomaan Marsin maisemia,yksisuuntaisella lennolla..
Ja osa pelaajistakin kuuluisi sinne samalle lennolle jos pitää Muurista vielä puolustella ja sanoa ettei tarvitse vaihtaa!
Niin,amatöörejä kun ovat..
Omalta kohdaltani ainakin riitti maajoukkueen pelien katsominen.Ihan tarpeeksi on tiettyjen Muurisen suosikkipelaajien pelleilyä tullut nähtyä.
Jos kerta Muurinen saa jatkaa niin tulisi tehtävä selväksi että pelaajat kuten Nurmela,Kopteff,Kolkka,Saarinen eivät tule maajoukkuekutsua enää saamaan vaan tilalle otetaan nuoria pelaajia kokeilemaan ja totuttelemaan tulevaisuutta varten.Ja niin hyvä pelaaja kuin Litmasen Jari onkin ollut ja on edelleen,niin maajoukkueen olisi ehkä viisainta alkaa opetella tulemaan toimeen ilman häntä.
Ja vaikka Jussi Jääskeläinen onkin ollut itse varmuus Boltonin maalilla niin näytöt maajoukkueessa eivät ole olleet samaa tasoa.
Toisekseen,miten Palloliiton johto voi todeta että
ei ole varaa ulkomaalaiseen valmentajaan?Eikö juuri solmittu rahakas TV-sopimus Canal :n kanssa että sitä rahaa olisi enemmän käytettävissä?Ja eikö jo Muurisenkin liksalla(n.170.000€/vuosi)jo jonkun ulkomaalaisenkin,ihan kohtuu hyvänkin valmentajankin palkkaisi?
Ovatko Canalin TV-rahat menneet Palloliiton johdon kissanristiäisiin ja Kalastajatorpan pitkiin kosteisiin lounaisiin jos eivät edes valmentajaan riitä?!Vai myytiinkö oikeudet sittenkin pilkkahinnalla?

3

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NAISET YRITTAA

      MITA TEKEVAT MIEHET HAVIAVAT 0 - 4 JA

      • blackmagictiger

        EIKÖ PALLOLIITTO VOISI KUSTANTAA TALVIHARJOITTELU KIERTUETTA ETELA-AMERIKKAAN < BRASILIA.JNE JOSTA SAISIMME OPPIA.ESIM 2-1.1-2.3-2 PELEJA AJATELLEN.


    • Muurinen ulos

      Hyvä kirjoitus, olet oikealla asialla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      126
      3880
    2. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3187
    3. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3185
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3125
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      6
      3041
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2815
    7. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2557
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      66
      2296
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2287
    10. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      41
      2141
    Aihe