Tämän päivän maaseudun tulevaisuudessa: https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/lukemisto/19f69163-e968-48c0-b6da-6a25b9b6fc02
Kylmä peruna laihduttaa
2
218
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä!
Tästä on keskusteltu myös aikaisemmin painonhallinta-foorumilla, perunaa varsinkin jäähdytettynä on kyllä vuosien saatossa pyritty kehumaan. Lainauksia:
(1) Insuliinin erityksen säätelyketju on ilmeisen monimutkainen ja vaihtelee henkilöittäin, osalla kylläisyyden tilaa on kovin vaikeaa koskaan saavuttaa. "Kolekystokiniini" on tärkein lyhyen ajan hormonaalinen säätelijä, mutta pitkässä juoksussa tärkeitä ovat myös "leptiini, insuliini ja greliini". Insuliini ei siis ole ainoa säätelijä.
Ruokahalu on tunnepohjaista, nälkä sen sijaan on fysiologinen tarve. Vaikka toisin luulisi, lihavilla ihmisillä leptiiniä erittyy liikaa eli yliherkkyyttä tulisi voida rajoittaa. Leptiinin liikaeritykseen auttavat sopivasti valitut elintarvikkeet, stressin välttäminen, tiukka dieetti sekä liikunta.
Suuria intohimoja on herättänyt muiden muassa jäähdytetty peruna, sillä keto-intoiljoilla peruna on ehdottomasti pannassa, samoin kuin diabteetikoilla hedelmät. Perunan proteiineissa on "proteaasi-inhibiittori 2:sta" (PI2), joka lisää ruoansulatuskanavan hormoneista juuri "kolekystokiniinin" - joka juuri edellä mainittiin - pitoisuutta veressä. Tämä lisää kylläisyyden tunnetta ja estää syömästä liikaa.
(2) Mainittu kaurahiutale on erinomainen ravinne kaikin puolin; vähäsuolainen ja luonnollinen kasvikunnan tuote, joka sisältää beetaglukaania, kuitua sekä proteiinia.
Jäähdytetty peruna, joka sisältää proteaasi-inhibiittoria, on myös runsaasti resistenttiä tärkkelystä sisältävä tuote ja käyttäytyy kuten kuitu. Se tuo runsaasti kylläisyyttä, ihan samoin kuin proteiini.
Kaurahiutaleet, jäähdytetty peruna sekä perunajauho sopivat kaikille, myös niille, joiden hiilihydraattitasot on rajattu alle 40 %:iin päivittäisestä energiasta.
(3) Kirosana tällä foorumilla (monelle) on peruna, joka kuuluisi kuitenkin kiinteänä osana ruokavalioon sekä höyrytettynä, jonka jälkeen jäähdytettynä että uunissa valmistettuna mutta myös perunajauhona. Perunalla on kokonaisuutena selkeitä etuja: se on kotimainen, edullinen ja terveellinen kasvikunnan tuote, joka sisältää proteaasi-inhibiittoria eli pitää nälkää hyvin poissa, jonka lisäksi se jäähdytettynä muodostaa resistenttiä tärkkelystä paksusuolelle.
(4) Toinen osa viljojen meitä vastaan käyttämästä kemiallisesta puolustusmekanismista on ryhmä entsyymejä, joita kutsutaan proteaasi-inhibiittoreiksi. Proteaasi-inhibiittorit estävät proteiinien pilkkomisen. Tämä tarkoittaa sitä, että syötyäsi viljoja elimistösi ei pysty tehokkaasti sulattamaan aterian proteiinia. Proteaasi-inhibiittorit estävät myös lektiinien kuten WGA:n sulamisen, mikä tekee näistä vaikeasti sulavista kappaleista käytännössä tuhoamattomia. Tämä jättää jälleen useampia suurikokoisia proteiineja suolistoon, mikä lisää todennäköisyyttä autoimmuniteetin, allergioiden ja kemiallisten yliherkkyyksien kehittymiseen.
(5) Keitetty ja jäähdytetty peruna olisi tuon mukaan matalin GI-arvoltaan.
(6) Kasvikunnan tuoretuotteet ovat lähtökohtaisesti erinomaisia laihduttajan ruokia, koska niiden vesi-kuitu-täyttävyys-energiasuhde on optimaalinen. Kolme tuotetta nousee merkittävästi yli muiden eli porkkana, peruna ja keräkaali.
Parhaat tuotteet ovat
- keitetty tai uuniperuna (3,2-kertainen kylläisyyden tunne vaaleaan leipään verrattuna eli SI = 3,2)
- porkkana, keräkaali, tomaatti, kurkku, munakoiso, paprika, sipuli, kesäkurpitsa (2-3 -x kylläisyyden tunne)
- appelsiini, omena, meloni, mansikka, viinirypäleet (noin 2-x)
- kaurapuuro (yli 2-x)- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4638320Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1165721Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1174722Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2344649Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli384533Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s594052Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan793782Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava453725SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1543655