Kylmä peruna laihduttaa

2

305

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä!

      Tästä on keskusteltu myös aikaisemmin painonhallinta-foorumilla, perunaa varsinkin jäähdytettynä on kyllä vuosien saatossa pyritty kehumaan. Lainauksia:

      (1) Insuliinin erityksen säätelyketju on ilmeisen monimutkainen ja vaihtelee henkilöittäin, osalla kylläisyyden tilaa on kovin vaikeaa koskaan saavuttaa. "Kolekystokiniini" on tärkein lyhyen ajan hormonaalinen säätelijä, mutta pitkässä juoksussa tärkeitä ovat myös "leptiini, insuliini ja greliini". Insuliini ei siis ole ainoa säätelijä.

      Ruokahalu on tunnepohjaista, nälkä sen sijaan on fysiologinen tarve. Vaikka toisin luulisi, lihavilla ihmisillä leptiiniä erittyy liikaa eli yliherkkyyttä tulisi voida rajoittaa. Leptiinin liikaeritykseen auttavat sopivasti valitut elintarvikkeet, stressin välttäminen, tiukka dieetti sekä liikunta.

      Suuria intohimoja on herättänyt muiden muassa jäähdytetty peruna, sillä keto-intoiljoilla peruna on ehdottomasti pannassa, samoin kuin diabteetikoilla hedelmät. Perunan proteiineissa on "proteaasi-inhibiittori 2:sta" (PI2), joka lisää ruoansulatuskanavan hormoneista juuri "kolekystokiniinin" - joka juuri edellä mainittiin - pitoisuutta veressä. Tämä lisää kylläisyyden tunnetta ja estää syömästä liikaa.

      (2) Mainittu kaurahiutale on erinomainen ravinne kaikin puolin; vähäsuolainen ja luonnollinen kasvikunnan tuote, joka sisältää beetaglukaania, kuitua sekä proteiinia.

      Jäähdytetty peruna, joka sisältää proteaasi-inhibiittoria, on myös runsaasti resistenttiä tärkkelystä sisältävä tuote ja käyttäytyy kuten kuitu. Se tuo runsaasti kylläisyyttä, ihan samoin kuin proteiini.

      Kaurahiutaleet, jäähdytetty peruna sekä perunajauho sopivat kaikille, myös niille, joiden hiilihydraattitasot on rajattu alle 40 %:iin päivittäisestä energiasta.

      (3) Kirosana tällä foorumilla (monelle) on peruna, joka kuuluisi kuitenkin kiinteänä osana ruokavalioon sekä höyrytettynä, jonka jälkeen jäähdytettynä että uunissa valmistettuna mutta myös perunajauhona. Perunalla on kokonaisuutena selkeitä etuja: se on kotimainen, edullinen ja terveellinen kasvikunnan tuote, joka sisältää proteaasi-inhibiittoria eli pitää nälkää hyvin poissa, jonka lisäksi se jäähdytettynä muodostaa resistenttiä tärkkelystä paksusuolelle.

      (4) Toinen osa viljojen meitä vastaan käyttämästä kemiallisesta puolustusmekanismista on ryhmä entsyymejä, joita kutsutaan proteaasi-inhibiittoreiksi. Proteaasi-inhibiittorit estävät proteiinien pilkkomisen. Tämä tarkoittaa sitä, että syötyäsi viljoja elimistösi ei pysty tehokkaasti sulattamaan aterian proteiinia. Proteaasi-inhibiittorit estävät myös lektiinien kuten WGA:n sulamisen, mikä tekee näistä vaikeasti sulavista kappaleista käytännössä tuhoamattomia. Tämä jättää jälleen useampia suurikokoisia proteiineja suolistoon, mikä lisää todennäköisyyttä autoimmuniteetin, allergioiden ja kemiallisten yliherkkyyksien kehittymiseen.

      (5) Keitetty ja jäähdytetty peruna olisi tuon mukaan matalin GI-arvoltaan.

      (6) Kasvikunnan tuoretuotteet ovat lähtökohtaisesti erinomaisia laihduttajan ruokia, koska niiden vesi-kuitu-täyttävyys-energiasuhde on optimaalinen. Kolme tuotetta nousee merkittävästi yli muiden eli porkkana, peruna ja keräkaali.

      Parhaat tuotteet ovat

      - keitetty tai uuniperuna (3,2-kertainen kylläisyyden tunne vaaleaan leipään verrattuna eli SI = 3,2)
      - porkkana, keräkaali, tomaatti, kurkku, munakoiso, paprika, sipuli, kesäkurpitsa (2-3 -x kylläisyyden tunne)
      - appelsiini, omena, meloni, mansikka, viinirypäleet (noin 2-x)
      - kaurapuuro (yli 2-x)

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        ❤️ ­­­N­­­y­­­m­­f­­o­m­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      721
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      646
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      568
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      542
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe