Tere,
onko tietoa/kokemusta miten esim. katkaravut/äyriäiset/mustekala sopii kala-allergisille? mites Etanat?
Kiitos!
Kala-allergia
4
4983
Vastaukset
- allergiselle
Siskollani erittäin paha kala-allergia. Ei kestä edes kalan hajua...etanoista en tiedä, mutta äyriäiset, katkaravut on myös KALAA, joten ne ei sovi sulle.
- Kaikkea voi kokeilla, jos u...
Joo,
ei sitä voi olla varma ennen kuin on kokeillut. Älä nyt kaikkea toivoa menetä. Ei muuta kuin ihan snadi makupala huulille ja EpiPen kuitenkin valmiina...
Elämässä on niin paljon kokeilemisen arvoista! - Kalallergikko
Pönttö. :D
Katkaravut ovat äyriäisiä, mustekalat ja etanat nilviäisiä. Lähes yhtä paljon sukua kalalle kuin vaikkapa merilevä tai lokki. :)
Ite oon pahasti allerginen kalalle, mutta pystyn einehtimään katkiksia ja jokirapuja vallan mainiosti.
Seuraavana testivuorossa simpukat ja mustekala.
- härkä
Itse olen koko elämäni ollut kalalle ja äyriäisille eli käytännössä kaikille mereneläville allerginen. En oikeastaan kehoita kokeilemaan, sillä reaktio voi olla nopea ja vaarallinen.
Etanat sen sijaan ovat asia erikseen, niillä olen silloin tällöin herkutellut!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302846Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081837Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171810- 171424
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731340- 241255
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431248Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311028
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007