Tähän kaikki tähtää ja se vain naamioidaan tehostamisen ja säästämisen kaapuun. Miettikääpä hetki onko näin. Perustelen myöhemmin tarkemmin miksi näin. Mutta olisi kiva nähdä sydämellä ajattelevien viisauden näkemyksiä.
Oikeistolle oikeiston rikastuminen on pääasia
Anonyymi-ap
18304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä se rikastuminen Maistuu vasemmistollekin. Sanna Marin ja SAK:n johtajat esimerkiksi. Ottakaa selvää punikit lakkoilijat, kuinka teitä käytetään hyväksi!!!!
nnnnnniiiiiiiihhhhhhh,
tulukee tupailtaan,
kyllä siellä teille tottuus luvetaan...
Ei pidä unohtaa Mooses Lipposen venäjän bisneksiä!!!
Löyhässä se on sosialismi näköjään demareissakin kun päädemari pyhä-sannakin petti äänestäjänsä ja aatteensa ja hyppäsi kapitalistin kelkkaan ja lähti maailmalle viettämään luxus-elämää.
Eikä näitä suurimpaan ääneen valittavia suuripalkkaisia lakkopukareitakaan, paperimiehiä ja ahtaajia voi oikein kurjalistona ja köyhinä pitää, eli kyllä se demarillekin raha maistuu jos kelle.
Ei ahneus tunne puoluerajoja, eikä punavärin taakse voi enää piiloutua, tottahan jokainen pyrkii vaurastumaan jos käytettävissä on keinoja siihen.
Mitä tulee työnantaja-työntekijä suhteeseen, niin molemmat tarvitsee toisiaan, mutta työnantaja tarvitsee duunaria vain tiettyyn rajaan asti.
Kun raja ylittyy, työnantajalla on edelleen yritys jonka voi siirtaa muuanne, mutta duunarille ei mitään, ei ainakaan työpaikkaa.
Siksi sitä solidaarisuutta ja joustoa odottaisi myös sieltä duunaripuolelta, eihän kuminauhakaan loputtomiin veny. Etenkin kun suomessa ei palkkaus ja työolot mitenkään pahimmasta päästä ole, jos ihan totta puhutaan.
Kiristämisestä jää pitkät kaunat ja epäluuloisuus, jotka eivät asioita paranna ja joiden uskon lopulta kopsahtavan kipeästi juuri duunareiden itsensä nilkkaan.
nnnnnnnniiiiiiiiiiihhhhhhh,
köyhät on suatava kyykkyyn ja tuunarit polovilleen,
nnnnnnnniiiiiiiiiihhhhhhhh...
Järki se pitäisi olla duunarillakin, edes kerjätessään... Mutta taitaa se vasemmistolaisuus estää järjenkäytön...
tuunari se ei muuten kerjää,
niin kuin peräkammarin nettosaaja,
kuten isänsäkkin...
Raha, valta, seksi. Sitä havitellaan. Muu ei kiinnosta, koska sillä ei ole arvoa. Ihmisillä ihmisarvot, muilla muut arvot.
KAIKKI havittelevat jotakin. Sannalle ja muillekin onnistujille ollaan vain kateellisia. Mitä kateellisempi sitä suurempi poru ja ulima.
Ps. En äänestä.
Käänteisesti vasurit ovat siis porvarille kateellisia ja siksi lakkoilevat?
Nyt pitäisi selvittää porvari, vasuri, keskushyökkääjä, puolustaja ja siihen minulla ei riitä mielenkiinto.
Ei ne omat rikkaudet vaan muiden köyhyydet!
Kawasaki and Yamaha😂
はぃ。
Vasemmistolle maan velkaantuminen ja ilmaisen rahan jako on pääasia.
köyhät kyykkyyn ja tuunarit polovilleen,
on nettosaajan märkä päiväuni...
Ilimasta rahhoo!
Ottakee velekoo,
ottakee ottakee,
jotta myö suahaan
taikaseinästä ilimasta rahhoo!
Ja porvarin sortamille
sellunpilloojille pittää suaha
kansa lissee rahhoo,
kun niin porvari niitä orjuuttaa,
eikä maksa palakkookaa
kun vaivaset kuustonnii kuussa.
Rahhoo pittää suaha,
jotta piästään Wappuna torille
punasta rättii heiluttammaan
ja laulammaan toverporukalla
työnorjoo ja riistäjänruoskoo...
antakkee rahhoo,
iltalypsy rahhoo,
työvelvoitetta ei uo,
mut antakkee lissee rahhoooo,
antakkeee...