Rahoituskysymyksiä

Varmaan aika yleinen ongelma skodisteilla, että Konelan kuuden vuoden rahoituksen ottaneilla auton arvo viimeisen isomman erän (11637 e) kohdalla on alempi kuin viimeinen rahoituserä. Naapurin puolesta siis kyselen. Hänellä Taavia 2018 ajettu 93 tkm ja TSI 1.0 ja DSG hajosi jo toissa vuonna. Auto siis rikki/ajokelvoton ja iso lainaerä erääntyi nyt maksettavaksi, Kuusakoski tarjoo autosta 900 e noudettuna eli ei ihan riitä. Miten olette vastaavassa tilanteessa homman hoitaneet? Kiitos! Tero@
10236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Skodan omistajat ovat valmistautuneet tuohon. Yrittävät myydä osina skodiaan jotta saisivat paremman hinnan. Ihan hurjaa on kysyntä käynnistysveiveistä. Jos se on ehkä eikä paljoa vääntynyt niin kauppa käy nopeasti.
Melkein yhtä hyviä myytäviä osia ovat öljytikku ja peltivanteet. Koska ne hukkuvat ja vääntyilevät niin huonokuntoisiakin ostetaan heti kun vaan joku myy. Samoin on sivupeilien tilanne. Jotkut keräilee skodan sivupeilejä mutkissa kun usein mutkassa lentää irti vauhdissa.

Äänestä
  • He he he

    Äänestä

  • Huumori on vaikea laji . Jatka silti yritystä , ehkä vielä onnistut .

    Äänestä

Eikö tätä Tero saada mitenkään toimitettua hoitoon?

Äänestä
  • Ei ollut oikea Tero!
    Kiitos! Tero™

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei ollut oikea Tero!
    Kiitos! Tero™

    No ainakin yksi ja sama hönö joka tuollaisia avauksia kirjottaa päivittäin. Toyotan omapoika on sitten erikseen tai ainakin esiintyy toisin. Onhan niitä multipersoonia joita ohjaa sekainen mieli ja mikä hahmo on milloinkin vallassa.

    Äänestä

Sekosi jo siinäkin ettei Konela ole koskaan tuonut yhtään Skodaa maahan. Suomen Koneliike oli aikoinaan Skodan ja Jawan maahantuoja. Yritys kuului Helkama konserniin.

Äänestä
  • Helkama vehkeitä myydään vieläkin. Sitä en tiedä miten kauppa käy?
    https://www.nettimoto.com/helkama/myydaan

    Ehkä Skodan hajottua vois harkita Helkaman fillaria jos ei ole varaa korjata autoa?

    Äänestä

  • Voi olla ettei Konela suuremmassa määrin tuonut Skodia mutta samoista itäautojen ostajamarkkinoista kun ovat aina kilpailleet niin ymmärrän mahdollisen sekaannuksen. Saattaa Konela kuitenkin olla tuonut joitakin eriä Skodia Suomeen kun logistisesti olisi ollut helppoa lisätä kuormaan Skodia kun samasta ulmansuunnasta ollaan kerran tulossa.

    Äänestä

Принесите свою Шкоду прямо на спасательный двор. Никакой пощады!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Varmaan aika yleinen ongelma skodisteilla, että Konelan kuuden vuoden rahoituksen ottaneilla auton arvo viimeisen isomman erän (11637 e) kohdalla on alempi kuin viimeinen rahoituserä. Naapurin puolesta siis kyselen. Hänellä Taavia 2018 ajettu 93 tkm ja TSI 1.0 ja DSG hajosi jo toissa vuonna. Auto siis rikki/ajokelvoton ja iso lainaerä erääntyi nyt maksettavaksi, Kuusakoski tarjoo autosta 900 e noudettuna eli ei ihan riitä. Miten olette vastaavassa tilanteessa homman hoitaneet? Kiitos! Tero@

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu