Mä olin ennen läski. 169 cm ja 80 kg. Kukaan ei välittänyt musta ja olin aina yksin. Käytin siistejä ja muodikkaita vaatteita. Mua aina haukuttiin, mutta en ollut kenellekään ilkeä. Kaikki mun sukulaiset pitivät musta. Silti mulla ei ollut lainkaan ystäviä, ja pojat aina haukkuivat mua vaikka miksi ja olin aina se epäsuosituin. Sitten mä aloin laihduttamaan, se ei ollut helppoa. Kuten varmaan arvasitten, mulle tuli anoreksia, ja mua välteltiin varmaan entistä enemmän. Nyt painoin 42 kg. Sitten, pitkän ajan päästä paranin siitä, ja paino nousi 51 kilogrammaan. Yhtäkkiä aloinkin saada ystäviä ja poikaystäväkin sieltä tuli. Mun kanssa kehdattiin vihdoinkin liikkua. Mutta mulla on bulimia, tiedän sen enkä pääse siitä eroon, painoni heittelehtii puolelta toiselle. Mä olen ihan hukassa, enkä vieläkään onnellinen. Mitä mä teen... ?
Tytöille, miettimisen aihetta kiloista
Ei koskaan sopiva
4501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mä en kyllä valitettavasti osaa auttaa sua mitenkään..mutta haluan sanoo kaikille joilla nyt kolahtaa jossain sisällä omatunto että miettikää ennen ku alatte haukkuu toisia!! Miettikää mihin se voi ajaa toisen..voi vaikka sairastua niinkin vakavaan sairauteen ku anoreksia tai bulimia..Järki käteen ihmiset!!
sulle mä en voi sanoo kun että yritä parjätä..sori etten osaa auttaa..:(
oletko hakenut apua?jos et niin hae ihmeessä.olisi upeaa kun parantuisit ja voisit elää normaalisti.mielestäni tässä ei muu auta kuin hakeutua ammattiauttajalle,ei pahalla.kyse on kuitenkin vakavasta sairaudesta!itsetuntosi olisi saatava kohoamaan.nää on psykologisia juttuja.älä luovuta!terveellinen elämä antaailoa tulet huomaamaan sen!
Rupee liikkumaan aktiivisesti!!!! Ja syö riittävästi!!! En osaa muuta sanoo....
PEACE!!!!
mulla on ollut saman tyyppinen tilanne.. sun pitää alkaa hyväksyä kehosi. Se asettuu paikoilleen kun urheilet ja syöt hyvin ja monipuolisesti. Älä enää anna itsesi oksentaa vaikka kuinka tuntuisi että olis syöny liikaa. Sun pitää saada rytmi ja säännöllisyys. Urheile säännöllisesti, mutta älä liikaa. Syö monipuolisesti ja vaikka silloin tällöin, mutta älä ahmi. Syö vaikka hedelmiä tai jotain jos tekee mieli syödä. MUTTA ÄLÄ ENÄÄ OKSENNA. Tee töitä itsesi eteen ja ala arvostamaan myös sitä ulkoista itseäsi. Maailmassa sulla on niin paljon elettävää ja koettavaa että älä jää kehosi koukkuun.. tsemppiä sulle. sä onnistut kyllä.