Opettajan irtisanominen rikoksen vuoksi

Anonyymi-ap

Olen ollut poliisin esitutkinnassa, epäilty rikosnimike on kunnianloukkaus ja se on tapahtunut oppitunnilla. Minulle on kerrottu, että syyte tulee ja rangaistukseksi päiväsakkoja plus päälle vahingonkorvaukset.

Asia on ollut esimiehen tiedossa ja hän ei katsonut tarpeelliseksi antaa varoitusta. Juttu on pian tulossa käräjille ja asianomistaja on vaatinut minun irtisanomistani, mitä oikeus ei nyt kuitenkaan päätä, vaan työnantaja. Mutta mutta, pystyykö oikeus kuitenkin määräämään, että tulen menettämään virkani eli määräämään työnantajaa irtisanomaan minut? Näin asianomistaja tiettävästi tulee oikeudessa vaatimaan.

Tilanne on outo, koska työnantaja on ilmoittanut, ettei tuomion jälkeenkään irtisanoa minua.

1

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        96
        4764
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        113
        3912
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        208
        3804
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        104
        2210
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        77
        1964
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        80
        1336
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        132
        1248
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        162
        1236
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        53
        1105
      10. En ymmärrä ateisteja!

        Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
        Ateismi
        485
        1038
      Aihe