Hei!
Minulle aloitettiin salatzopyrin lääkitys tuossa pari kuukautta sitten. Nyt kuukautiseni ovat pari viikkoa myöhässä. Onko kukaan kuullut että kyseisellä lääkkeellä voisi olla tämmöinen sivuvaikutus. Olen 100% varma että raskaana en ole. Olisi kiva saada jotain mielipiteitä asiaan. Minulla on ensi viikolla soitto aika lääkärille joten olisi kiva saada kuulla ensin muilta sairastavilta omakohtaisia kokemuksia. Lääkeselosteessa ei siitä ole mainintaa. Kiitos jo etukäteen vstaajille. :)
Minulle aloitettiin salatzopyrin lääkitys tuossa pari kuukautta sitten. Nyt kuukautiseni ovat pari viikkoa myöhässä. Onko kukaan kuullut että kyseisellä lääkkeellä voisi olla tämmöinen sivuvaikutus. Olen 100% varma että raskaana en ole. Olisi kiva saada jotain mielipiteitä asiaan. Minulla on ensi viikolla soitto aika lääkärille joten olisi kiva saada kuulla ensin muilta sairastavilta omakohtaisia kokemuksia. Lääkeselosteessa ei siitä ole mainintaa. Kiitos jo etukäteen vstaajille. :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyseistä lääkettä en ole syönyt. Kun aloin syödä reumalääkeitä, ensimmäisen vuoden aikana lääkäri kysyi useamman kerran, että onko kuukautiskierto pysynyt säännöllisenä. Kuulemma aika monilla lääkkeet sotkevat hormonitoiminnankin ainakin väliaikaisesti. Minulla kuukautiset niukkenivat puolen vuoden ajan ja sitten palautuivat entiselleen.
Ei ainakaan minulla sotkenut kiertoani missään vaiheessa, tosin söin myös e-pillereitä koko ajan. Mutta kannattaa tosiaan keskustella lääkärin kanssa.