Poliisin virhepysäköinnit. Etenkin Tampereella
Anonyymi-ap
14505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Itse Tampereella asustelen sellaisessa paikassa josta näen melkein joka päivä kun Herrat/Rouvat Poliisit pysäköivät kieltopaikoille kun poikkeavat syömään pitseriaan yms. Kun ei löydy vapaata parkkipaikkaa, niin on hyvä käyttää laittomasti hyväkseen työ-autoa ja pysäköidä mihin sattuu. Ihan vaikka suoraan kieltokyltin alle.
Aivan pielessä. Virkatehtävässä olevan poliisiajoneuvon ei TLL 184 §:n mukaan tarvitse noudattaa Tieliikennelain edellyttämiä kieltoja, tai määräyksiä. Poliisin ruoka- ja kahvitauot ovat työn lomassa. Poliisit saavat valita paikan, missä he kahvi-, tai ruokataukonsa pitävät.
Tuskin tamperelaisetkaan olisivat tyytyväisä, jos he tarvitsevat poliisia paikalle, kun poliisi vastaisi, tulemme, mutta auto on kilometrin päässä luvallisella paikalla, saattaa vähän kestää, kunhan tästä nyt ensin kävelemme autolle.
Korjataan virheelliset tiedot:
Ruokaillessa poliisi ei ole työtehtävässä, joten silloin pysäköinnin pitää tapahtua lakia noudattaen.
Toinen virhe on tietenkin se,että jos tulee ruokailun jälkeen kiireellinen tehtävä, sinne sutolle mennään tietysti juosten. Kävelyvauhtia etenminen olisi niissä olosuhteissa virkavelvollisuuden laiminlyöntiä ja rikos.
Mainittu tiedoksi myös poliisille!
Jälleen aivan metsässä. Jos poliisin ruokailu ja kahvitauot eivät olisi heidän työaikaansa, niin silloin auto pitäisi jättää luvalliselle paikalle, mutta koska poliisit ovat koko ajan hälytysvalmiudessa, niin heidän ruoka- ja kahvitaukonsa luetaan työajaksi, jolloin he ovat virkatehtävällä.
Tukin poliisit nyt niillä palkoilla lähtevät tehtävän tullessa juoksemaan kilometrien päähän pysäköidylle autolle, kun lainsäätäjä on säätänyt, etteivät tieliikennelain säädökset koske virkatehvällä olevaa poliisiajoneuvoa.
Poliisi ei ole missään valmiudessa lounaalla eivätkä he saa edes valmiudesta palkkaakaan.
Kirjoitit siis hölynpölyä
Poliiseille juoksee palkka yötä päivää, sillä he ovat kuukausipalkkaa nauttivia virkamiehiä.
Valmiusajasta pitää tulla erillinen korvaus, mutta kuten kerroit sellaista korvausta poliisille ei makseta.
Älä nyt reppana satuile. Ruokailu tai donitsin mussuttaminen ABC:llä ei todellakaan ole lain tarkoittama virkatehtävä. Ruoka- tai kahvitauoilla poliisin pitää parkkeerata auto luvalliseen paikkaan tai muuten kyseessä on virkarikos.
Jälleen aivan metsässä. Siitä huolimatta, että poliisit mussuttavat ABC:llä donitseja he ovat virkatehtävällä ja saavat pysäköidä autonsa mihin tahansa, jos se ei ole muun liikenteen esteenä, kunten lainsäätäjä on TLL 184 §:n mukaan säätänyt.
Eivät poliisit voi ilmoittaa koko ajan kuuntelulla olevalla poliisiradiolla päivystäjälle, joka heitä kutsuu ja ilmoittaa, että olette lähin partio, siellä ja siellä tapellaan, ajakaa heti paikalle. Sorry, olemme puolen tunnin ruokatauolla, lähdemme sitten, kun ruokatauko päättyy. Ruoka jää silloin siihen ja virkatehtävät kutsuvat.
Noin niin oikein.
Donitsin mussuttaminen ei ole virkatehtävä. Jos olet sitä mieltä, että on, niin osoita missä laissa se on virkatehtäväksi mainittu. Lisäksi pysäköinninvalvojat ovat aika monta kertaa kirjoittaneet poliisille pysäköintivirhemaksuja tällaisissa tapauksissa eikä siinä ole selittenyt auttaneet. Olet siis täysin väärässä.
Jälleen metsässä. Pysäköintivirhemaksuja on kirjoitettu, pitää paikkansa, mutta ne ovat kaikki TLL 184 §:n nojalla myöhemmin mitätöity. Elleivät olisi, niin poliisin työnantaja, eli valtio joutuisi ne maksamaan. Vahingonkorvaus L 3:1 §. Työnantaja on velvollinen korvaamaan vahingon, jonka työntekijä virheellään, tai laiminlyönnillään työssään aiheuttaa.
Sinulta ovat jääneet oikeustieteen opinnot suorittamatta, kun näin alkeellisia asioita jankkaat. Sic transit gloria mundi.
Poliiseilla jotka tuolla tienpäällä liikkuvat on yleensä 12 tunnin työvuoro. Tämän vuoron aikana he voivat käydä syömässä ja kahvilla jos ehtivät mutta ovat kuitenkin jatkuvassa hälytysvalmiudesta, eli ruoka jää vaikka keittiöön kun lähdetään. Siinä ns. Maijastakin löytyy sellainen määrä erilaista aseistusta että heikompia hirvittää. Tämän vuoksi auto pitää laittaa sellaiseen paikkaan missa aina on yhdellä poliisilla näköyhteys siihen. Useassa paikassa se ei käy kun ikkunan eteen parkkeevalle. Joten kyllä poliisi saa parkkeerata mihin haluaa kunhan ei estä normaalia liikennettä.
Kun some keskittyy poliisin ruokailurauhan häirintää, tiktokkaajat ehtivät siinä välissä kirjoittaa sata valheellista väittämää ja koulurauha muuttuuuhanalaiseksi.