Lumessa saastetta

Sumilla aamulla hangenpinnalla kellertävää "saastetta".
Liekkö putinilta vai Afrikasta tullunna?
26832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Ite oot pissannu!

Äänestä

Onko hidaste aitaa jo rajalla.

Äänestä

Kainari ja viranomaiset tarjoavat selitykseksi hiekkamyrskyä. Ihan vaan kysyn, mistä alkaen hiekka on haissut rikiltä? Nyt kyllä peitellään jotain ihan huolella.

Äänestä

Keltaista lunta voi syödä. Se on terveellistä.

Äänestä

Yöllä mestarista tullessa kuseksineet.

Äänestä
  • Ei! Sitä oli 30 km:n päässäkin Ämmästä! Pitkä kusi🤭

    Äänestä

Paikallisaviisi kehtaakin puhua Saharan hiekasta. Ei olla opittu Tsernobilistä mitään. Miten tyhmänä kansaa voidaan pitää.

Jos Venäjä tekisi saastehyökkäyksen rajalta Kainuuseen, kukaan ei sitä huomaisi, eikä ketään kiinnostaisi, surullista.

Äänestä

Sumin hankihiekka on itse kylvettyä. Uskoo se vievät hanget etuajassa.
Niin se tekeekin.

Somussalmelaisille toivotan hyvää kevättä ja riemukasta kesää.
On sukulaisia siellä. Sinne ajellaan kesälomiksi.

Äänestä
  • Tervetulloo! Ajelkaa varovasti!

    Äänestä

Helppo olisi Venäjän laittaa myrkkypilvi rajalta Kainuuseen, täällä nukuttaisiin Ruususen unta, ja ehkä hyvä niin.

Ei muuta kuin lisää selityksiä Saharasta kehiin.

Äänestä

Helsinki haisi, Kainuu keltasena, Putin näyttää kuinka helppoa olisi kaasuisku Suomeen.

Äänestä
  • Jospa se isku jo tehtiin. Jäämme kuulolle, että vieläkö ollaan ensi viikolla hengissä. 😱

    Äänestä

Mikäs olikaan viranomaisten viestintä ja ohjeistus asi asiassa? Ainiin, ei sitä ollut. Saharan heikkoja ja pitkiä pellavia.

Äänestä

Aika huvittavaa miten vähän tällainen kiinnostaa ihmisiä, vaikka maailmantilanne on mikä on. Entä sitten jos olisi tosi kyseessä tai vaikka ydinlaskeuma?

Otetaan ihan rauhassa, niinhän tehtiin Tsernobylin kanssakin.

Äänestä

Totta, lumi on keltaista!

Äänestä
  • Meillä lumi on aina valkoista,jotkut väittää että lumi on mustaa?ja nyt keltaista?

    Äänestä

Eihän vain taas Kuolan louhoksilla poksautettu isompi lataus ?

Äänestä

Mikäköhän olisi ollut reaktio, jos keltaista ja rikiltä haisevaa lunta olisi satanut pääkaupunkiseudulla? Olisiko otettu näytteitä?

Nyt painetaan vaan villaisella, Saharan hiekkoja. Olkaa kansalaiset vaan ihan hiljaa, ummistakaa silmänne ja suunne ja uskokaa joulupukkiin - ja viranomaisiin.

Äänestä

Ei kai siinä kovin kauaa mene kuin tuo laskeuma imeytyy pohjavesiin, sitten on helpompi tutkia?

Äänestä

Ei näkynyt kyl mitään

Äänestä

Hiekkana ostettiin, hiekkana pidetään ja hiekkana myydään. Vain foliohatut näkivät keltaista ja haistoivat rikin, eikö niin?

Eiköhän se kriittinen ajattelu ole jäänyt aikaan ennen älypuhelinten tuloa. Nyt on vain viranomainen joka on oikeassa, ihan kuin naapurissa.

Äänestä
  • Liikaa on saaneet piikkejä näyn näkijät.

    Äänestä

Sumppisalmen serkuntöräyttelijät vauhkona heti kun vähän jotain erikoista tapahtuu. Heikkomielistä ja vähälahjaista porukkaa.

Äänestä
  • Ja kateellista

    Äänestä

Tai taivaalta, etelään putosi taivaalta talojen katoille ja pihoille vaaleanpunaista ainetta, lentokoneiden tiivistymisvanatkin ovat nyt muuttuneet tuntikausia taivaalla pysyviksi harsoiksi,jotka pimentävät auringon.

Äänestä
  • Paljon on nyt sitä saharan hiekkaa pelloilla..sumilla ja hyryllä..outoa vain että auringon paisteella hiekka ei läpäise lumen pintaa kuin esimerkiksi tuhka..ruskeaa se kyllä on..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sumilla aamulla hangenpinnalla kellertävää "saastetta".
Liekkö putinilta vai Afrikasta tullunna?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu