Statcounterin globaalit tilastot
Pöytätietokoneiden käyttöjärjestelmien markkinaosuus Suomessa - maaliskuu 2024
Windows
74,13 %
OS X
17 %
Linux
4,08 %
Chrome-käyttöjärjestelmä
3,72 %
Tuntematon
1,08 %
FreeBSD
0 %
Pöytätietokoneiden käyttöjärjestelmien markkinaosuus Suomessa - maaliskuu 2024
Windows
74,13 %
OS X
17 %
Linux
4,08 %
Chrome-käyttöjärjestelmä
3,72 %
Tuntematon
1,08 %
FreeBSD
0 %
Vastaukset 32
Vanhimmat
Lehdistötiedotteet
FAQ
Noin
Palaute
Statcounterin globaalit tilastot
Pöytätietokoneiden käyttöjärjestelmien markkinaosuus Norjassa – maaliskuu 2024
Windows
62,42 %
OS X
18,21 %
Linux
14,55 %
Chrome-käyttöjärjestelmä
3,63 %
Tuntematon
1,19 %
FreeBSD
0 %
Lukemat varmaan huolestuttaa jo saimaanapinaa!
Activointi on yksi windoosin paskajuttuja. Se vie hermot!
Se on täysin tuohtuneena noista!
Se on nyt tuskissaan!
Älä käytä piraattiversioita. Käytä virallista versiota, sitä maksullista. Aktivointi ei ahdista.
Aktivointi katoaa ihan laillisestakin w11:sta!
Win11 pro Microsoftin saitilta ja luotettavalta saitilta aktivointikoodi 35 e tms. hintan, ja sen saa palauttaa, jos se on jo varattu ja saa rahat takaisin. Sellainen aktivointikoodi jolla ei tarvii ottaa Microsoftiin yhteyttä esim. sähköpostilla. Saa sitten sen aktivointiprinttauksen pois joka tulee jokuse ajan kuluttua vasempaan alakulmaa. Jos sitä sitten sietää tai ei käytä niin pitkään, niin ei tarvii aktivoida ollenkaan, koska sen hyöty on yleensä olematon.
Kannattaa ostaa kone Win11 Pro valmiina tai päivittää siihen, ja sitten toiseksi Linux, jos samaan koneeseen, vaikka toisinkin päivn voi, mutta käynnistyslohko on silloin Linuksen kiintolevyllä (jos on kaksi paikkaa emolla - esim. 2TB Winukalle peejä varten ja 1TB Linukselle, jolle myös pari kiintolevyä lisää omille tiedostoille ja varmuuskopiot eri kiintolevylle. Winukalla voi laitta ulkoisen lisäksi, että voi katsoa Videoita kummalla tahansa käyttiksellä, jos Linukkansa niitä suostuu näyttämään hyvin, joka riippuu hardwaresta, josta ei voi tietää etukäteen. WinTV voi toimia vain Windowsilla täysin, muttei saman koneen Winukalla, kun taas lääppärin Winukalla toimia, tai toisin päin) joka tosin parempi asentaa toiseen koneeseen, että molemmat voi olla päällä samaan aikaan esim. viihteen vuoksi.
On se! Tietoturva varoitukset kuuroille korville!
Ihmiset suhtautuvat todella leväperäisesti tietoturvaansa. Ihan liian helposti he ovat hyväksymässä vakoilua tietokoneissa ja puhelimissa sekä muissa moibile laitteissa.
Win 11 on pahin järjestelmä vakoileen ja saastuun
Edellisessä viestissäni vaadin saada tietää mistä voin hakea korvauksia SUPERVIRUKSEN hajoittamasta muistikammasta, kuulostanko jotenkin kohtuuttomalta...Haluan vain käyttää konettani ja se on mahdotonta koska SUPERVIRUS Win 11 hajoitti koneeni...PS Jos ei tullut ihan selväksi niin SUPERVIRUS on Win 11...
Niin varmaa huolestuttaakin!
Outoja lagi piikkejä windows 11'ssä...
HURJAA KASVUA LINUXILLA!
Statcounterin globaalit tilastot
Pöytätietokoneiden käyttöjärjestelmien markkinaosuus Ruotsissa – maaliskuu 2024
Windows
69,88 %
OS X
15,94 %
Chrome-käyttöjärjestelmä (Linux)
11,49 %
Tuntematon
1,39 %
Linux
1,3 %
Koska Linux on hyvä!
Vihapapparaisesta päätelle Windowskäyttäjät ainakin hihhulit on perserassaajahomoaja!
Niihän se saimaanapina itse on kertonut!
Tuo on vihapuhetta, mene pois palstalta.
Itse sitä kirjoitit!
Mutta millainen käyttöjärjestelmä on " Lunux"
Lunux on loistava!
EI OLE! Microsoftin Tubutin kurttaus?
LINUX ON NOSTEESSA
Linux on ruosteessa
K0LLIN VALHEITA
Sinä tässä ruosteessa olet, eikä linux!
sinä, sinä ja sinä, älä aina syyttele muita, kato joskus peiliin.
Linuksen avoin koodi on tietoturvariski, että funtsittava mihin sitä käyttää ja salasanat ja kryptaus toisilla kiintolevyillä. Windowsia voi käyttää peleihin ja viihteeseen.
Androidissa voi olla pankkiasiat defaultiohjelmin, kun taas avoimilla korvaten voi olla puhelin, tekstiviestit, tai turvatekstiviestit voi olla defaultissa puhelimessa - joka korvataan uudella parin vuoden välein ja vanha sen toisen tilalle, joka sitäkin vanhempi.
Linux on parempi surffissa, kunhan on hyvä VPN, jolla striimauspalvelutkin toimii, ja ei ole joku jenkkien VPN. Omat tiedostot on sitten oma asia, millä käyttiksellä niiden yksityisyyde riskeeraa ja pitääkö ne salattuina vain ei ja millä kovalevyllä ja ulkoisella vai sisäisillä vai molemilla.
Kovalevyissä jotka emolla omia tiedostoja ei kannata säilyttää, että hoituu uudeleenasennukset helpommin. Winsodsin omat tiedostot pidetään niinku tyhjänä, vaikka siellä jotaina työpöydän tiedostoja voikin olla.
Kuvatiedostot ovat herkästi uploadaamassa jonnekin serverille ominkin päin, että niiden turvallisuuttaa myös ajateltava sekä Googlen osin, että hakkereiden. Salasanat toki kaikessa mahdollisesssa, ja kuville on jotain piilottamiskin juttuja yms., kuten salasanat, ja turvakopiot, jos homma kusee, mutta pääsy vain salasanalla on yksi ratkaisu, mutta huomattava myös, että käyttikset vanhenee, vaikka tosin avoimen koodin päivittyy niin pitkään kuin laite tukee, esim. kymmenen vuotta, ja ainoa uusi ostettava on pankkiohjelmat sisältävä Android (alle) satasella Mustana perjantaina parin vuoden välein. Windows on noin ilmainen, kuten Linux, ja kakkosandroid ei tietenkään maksa erikseen.
"Linuksen avoin koodi on tietoturvariski, että funtsittava mihin sitä käyttää ja salasanat ja kryptaus toisilla kiintolevyillä. Windowsia voi käyttää peleihin ja viihteeseen."
Linuxin avoin koodi ei ole mikään tietoturvariski ja se on paljon turvallisempi kuin ihailemasi windows!
"Linuxin avoin koodi ei ole mikään tietoturvariski ja se on paljon turvallisempi kuin ihailemasi windows!"
Miksi se on tuota sanomaasi, kirjoittelet kuin TROLLI joka päätavoite on provosoida ja ärsyttää.
LUNUX on # KOVA # eLaskassa
Johtunee defenteristä tää viryusten kasvu!
Kysymyshän on selvä "Onko syy defenterin?" Rikö kolli osaa enään lukea.
www.checkpoint.com/press/2016/new-check-point-research-reveals-enterprises-battling-9x-unknown-malware-employees-download-new-malware-every-four-seconds/
Viittaus varmaan tohon???
Linux nousee kovaa vauhtia!